Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2017: Język polski. Sprawdź, jak będzie wyglądał egzamin

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
MATURA 2017: Język polski
MATURA 2017: Język polski arc
Matura 2017: Język polski rozpocznie 4 maja, o godz. 9, tegoroczny egzamin dojrzałości. To jeden z obowiązkowych egzaminów, którzy muszą napisać maturzyści. Jak będzie wyglądała MATURA 2017 JĘZYKA POLSKIEGO? By ułatwić przygotowania do egzaminu zebraliśmy najważniejsze informacje.

MATURA 2017: JĘZYK POLSKI [EGZAMIN PISEMNY]

W tym roku absolwenci liceów ogólnokształcących i techników po raz pierwszy przystąpią do tego samego egzaminu maturalnego, którego nowa formuła obowiązuje od 2015 roku.

Matura z języka polskiego jest jednym z obowiązkowych egzaminów dla wszystkich zdających. Składa się z dwóch części: egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym oraz egzaminu ustnego. Ten pierwszy odbędzie się 4 maja od godzinie 9. Rozpocznie tym samym cały maturalny maraton, który zakończy się w ostatnich dniach maja.

MATURA 2017: JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ EGZAMIN PISEMNY Z JĘZYKA POLSKIEGO?

Jakie zadania będą czekać na uczniów w ten dzień? Maturzyści dostaną do rozwiązania jeden arkusz egzaminacyjny, który składa się z dwóch części. Testu, podczas którego uczniowie będą musieli przeczytać tekst i odpowiedzieć na pytania i wykonać do niego polecenia oraz napisania wypracowania na jeden dwóch zaproponowanych tematów. Do wyboru będzie rozprawka lub interpretacja tekstu poetyckiego. Na rozwiązanie egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie będą mieli 170 minut.

MATURA 2017: JĘZYK POLSKI [EGZAMIN USTNY]

Z kolei termin egzaminu ustnego z języka polskiego wyznaczają szkoły według własnego harmonogramu. Wiadomo, że na przeprowadzenie ustnych egzaminów mają czas między 9 a 21 maja. Egzamin maturalny z języka polskiego w części ustnej sprawdza umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, zgodnej z zasadami poprawności językowej, logiki i retoryki. Inspiracją do wypowiedzi ma być tekst kultury. Cały egzamin ma trwać około 30 minut i składa się z trzech części: przygotowania, wypowiedzi monologowej zdającego, która dotyczy wylosowanego polecenia i związanej z tą wypowiedzią rozmowy z zespołem egzaminacyjnym.

MATURA 2017: JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ EGZAMIN USTNY Z JĘZYKA POLSKIEGO?

Zdający losuje zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie i ma nie więcej niż 15 minut na przygotowanie wypowiedzi. Następnie przez około 10 minut wygłasza wypowiedź monologową na zadany w poleceniu temat. Wylosowany fragment tekstu ma zainspirować zdającego, którego zadaniem jest rozwinięcie i poszerzenie zasygnalizowanych w poleceniu wątków – także poprzez odwołanie się do innych, dowolnie wybranych tekstów. Pozostały czas przeznaczony jest na rozmowę z członkami zespołu egzaminacyjnego, która ma dotyczyć wyłącznie wygłoszonej przez zdającego wypowiedzi monologowej. Członkowie zespołu egzaminacyjnego nie mogą odwoływać się do faktów lub lektur nieprzywołanych w tej wypowiedzi. W trakcie rozmowy, która trwa około 5 minut, maturzysta może zostać proszony o dodatkowe wyjaśnienia, zespół egzaminacyjny może też zachęcać do pogłębienia wybranych aspektów wypowiedzi itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!