Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020: Język Polski. PODSTAWA Tematy, Arkusze CKE. "Wesele" S. Wyspiańskiego i wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne" 8.6.2020

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Matura 2020: Język Polski. Co było na maturze? Tematy, Arkusze CKE, odpowiedzi.
Matura 2020: Język Polski. Co było na maturze? Tematy, Arkusze CKE, odpowiedzi. Arek Gola
Matura 2020. Język Polski. Egzamin z języka polskiego w poniedziałek, 8 czerwca, rozpoczął się tegoroczny maraton maturalny. Jakie tematy pojawiły się na maturze rok temu? W tym materiale natychmiast opublikujemy ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI z matury 2020 z jęz. polskiego. Sprawdźcie, jakie były przewidywania polonistów. Co było na maturze z j. polskiego na poziomie podstawowym?

Matura 2020 z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się w poniedziałek, 8 czerwca 2020 roku o godz. 9. Egzamin został przesunięty o miesiąc z powodu pandemii koronawirusa. Co jednak ważne, arkusze egzaminacyjne były opatrzone datą 4 maja 2020 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna o ogłoszeniu epidemii zdecydowała bowiem, aby nie drukować nowych arkuszy. Błędna data nie wpływa na ważność egzaminu.

Matura 2020: Język Polski. Co było na maturze?

Matura z polskiego na poziomie podstawowym jest podzielona na dwie części. W pierwszej zdający musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Po zapoznaniu się z tekstami, rozwiązać związane z nimi zadania. W drugiej natomiast mieli do napisania wypracowanie na zadany temat. Jakie były tematy w tym roku? Bardzo wielu maturzystom do gustu przypadł temat rozprawki.

  • Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela", do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Był także wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne", a zadaniem maturzystów, którzy postawili na niego, było postawienie tezy interpretacyjnej i zinterpretowanie utworu na minimum 250 słów.

Z kolei w zadaniach otwartych pojawił się fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Maturzyści musieli rozpoznać z jakim tekstem oraz czyjego autorstwa mają do czynienia.

UWAGA! ODPOWIEDZI MATURY ORAZ PYTANIA MATURALNE Z JĘZYKA POLSKIEGO 2020 [PODSTAWA] OPUBLIKUJEMY W TYM ARTYKULE PO ZAKOŃCZENIU EGZAMINU - prosimy o odświeżanie strony co kilka minut

Maturzyści raczej z tegorocznego zestawu tematów są zadowoleni. Z wpisów młodzieży w mediach społecznościowych wynika, że zdecydowana większość wybrała temat rozprawki z odwołaniem do "Wesela". Wielu podkreśla w komentarzach, że fantastyka dawała duże pole do popisu: "ej ale przecież fantastyka to łatwy temat", "czy tylko mi się wydaje, że te zadania były dość proste?" - czytamy.

Na Twitterze pojawia się coraz więcej informacji o tym, że tegoroczni maturzyści mierzą się z "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego. Temat miałby brzmieć: Jaki wpływ ma fantastyka na przesłanie utworu? Odwołaj się do fragmentu "Wesela" i wybranych dzieł kultury.

Podkreślamy jednak, że to jedynie doniesienia z mediów społecznościowych. Czekamy wciąż na więcej informacji i oficjalne arkusze egzaminacyjne CKE.

Abiturienci, aby zdać maturę z jęz. polskiego, muszą uzyskać z egzaminu co najmniej 30 procent punktów. Oprócz tego obowiązkowo będą zdawać jeszcze egzamin z matematyki i języka obcego, a każdy maturzysta musi też podejść do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Matura z polskiego 2020. Poziom rozszerzony. Jak długo potrwa?

Do egzaminu na poziomie rozszerzonym maturzyści zasiądą 8 czerwca o godz. 14. Tutaj zadaniem dla maturzystów będzie napisanie wypracowania na jeden z zaproponowanych tematów. Egzamin potrwa trzy godziny. W tym roku wyjątkowo nie będzie matury ustnej z jęz. polskiego.

Matura 2020. Język polski, POZIOM PODSTAWOWY. ARKUSZE CKE 2019 i odpowiedzi

Co pojawiło się na maturze z jęz. polskiego w 2019 roku? Niektórzy spodziewali się tematu - Rok 2019 to Rok Wolności i Solidarności. Ostatecznie mieli do wyboru zagadnienia - "Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu III części "Dziadów", całego dramatu oraz wybranego tekstu kultury" oraz zinterpretuj wiersz Anny Świrszczyńskiej pt. "Samotność". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Zobacz i zapamiętaj

Rok wcześniej do wyboru były – proza bądź wiersz. Większość maturzystów wybrała „Lalkę” - musiała napisać, czy tęsknota jest siłą napędzającą ludzkie życie czy niszczącą na podstawie fragmentu „Lalki”. Drugą możliwością była interpretacja wiersza Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”.

Matura 2020. Język polski, POZIOM ROZSZERZONY. Arkusze CKE 2019

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym to przedmiot dodatkowy. Zdają go tylko ci abiturienci, którzy go wybrali. Musieli napisać własny tekst na jeden z dwóch zaproponowanych tematów do wyboru. Rok temu pierwszy brzmiał: Jaki problem jaki problem podejmuje Józef Tischner w tekście "Filozofia dramatu". Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Drugi - Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów – Chciałabym, z tobą poszedłszy... i Dusza w niebiosach.

Matura 2020. Przecieki i przewidywania

Co warto było powtórzyć przed tegoroczną maturą? Przecieków nie ma i to jest dobra informacja, bo gdyby tematy wypłynęły przed egzaminem, maturę trzeba było by powtarzać.

Musimy rozczarować tych, którzy spodziewali się, że tegoroczne tematy będą związane z pandemią. Arkusze są przygotowywane rok wcześniej, więc jeśli pojawi się „Dżuma” Alberta Camusa to będzie, to absolutny zbieg okoliczności. Do tej pory w arkuszach nie było „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i związanych z nim motywów patriotycznych. Dlatego warto było te zagadnienia sobie powtórzyć. „Lalka” w ostatnich latach pojawiała się dość często, więc wydaje się mało prawdopodobne, aby układający arkusze znów by po lekturę sięgnęli.

Musisz to wiedzieć

Poloniści wskazywali najczęściej, że powtarzając przed egzaminem warto przypomnieć sobie „Pana Tadeusza", „Dziady", „Wesele" i „Przedwiośnie". Od siebie dołożylibyśmy do tego jeszcze: "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, "Kordiana" Juliusza Słowackiego, "Granicę" Zofii Nałkowskiej, "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz "Tango" Mrożka.

Warto również było znaleźć czas na przypomnienie sobie twórczości m.in. Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Jana Kasprowicza, Bolesława Leśmiana, Bruno Schulza czy Jarosława Iwaszkiewicza.

Maturzyści powinni także znać reguły rządzące takimi formami pisemnymi, jak zaproszenie, opis, charakterystyka, czy rozprawka.

Matura 2020. Język polski. Arkusze, rozwiązania zadań [PODSTAWA + ROZSZERZENIE]

Oficjalne tegoroczne arkusze z egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym opublikujemy w naszym serwisie po zakończeniu egzaminu. Arkuszy maturalnych z polskiego na poziomie rozszerzonym szukajcie u nas zaraz po tym, jak umieści je na swojej stronie Centralna Komisja Egzaminacyjna. Bądźcie czujni! Trzymamy za Was kciuki.

Matura 2020. Harmonogram egzaminów

Poniżej znajduje się dokładny harmonogram matur 2020:

8.06 - poniedziałek
godz. 9:00 - język polski, poziom podstawowy
godz. 14:00 - język polski, poziom rozszerzony

9.06 - wtorek
godz. 9:00 - matematyka
godz. 14:00 - język łaciński i kultura antyczna, poziom podstawowy i rozszerzony

10.06 - środa
godz. 9:00 - język angielski, poziom podstawowy
godz. 14:00 - język angielski, poziom rozszerzony

15.06 - poniedziałek
godz. 9:00 - matematyka, poziom rozszerzony
godz. 14:00 - filozofia, poziom podstawowy i rozszerzony

6.06 - wtorek
godz. 9:00 - biologia, poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14:00 - wiedza o społeczeństwie, poziom podstawowy i rozszerzony

17.06 - środa
godz. 9:00 - chemia, poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14:00 - informatyka, poziom podstawowy i rozszerzony

18.06 - czwartek
godz. 9:00 - język niemiecki, poziom podstawowy
godz. 14:00 - język niemiecki - poziom rozszerzony, język niemiecki – poziom dwujęzyczny

19.06 - piątek
godz. 9:00 - geografia, poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14:00 - historia sztuki, poziom podstawowy i rozszerzony

22.06 - poniedziałek
godz. 9:00 - język włoski - poziom podstawowy, język łemkowski - poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14:00 - język włoski - poziom rozszerzony, język włoski - poziom dwujęzyczny

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera