Maturzysto! Zamiast się bawić, w soboty rozwiązuj arkusze...

  Maturzysto! Zamiast się bawić, w soboty rozwiązuj arkusze egzaminacyjne

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Matury
  1/5
  przejdź do galerii

  Matury ©Arkadiusz Gola

  Do rozpoczęcia matur zostało dokładnie 118 dni. Zdecydowanie bliżej do studniówek, które teraz zajmują myśli uczniów. Mimo to pracownicy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, postanowili przypomnieć maturzystom, że najwyższy czas zacząć przygotowania do egzaminu dojrzałości.
  W środę podczas spotkania w Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej podpowiadali jak podnieść poziom zdawalności matur wśród uczniów z naszego regionu. Czy to oznacza, że z wiedzą maturzystów jest aż tak źle?

  Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, uspokaja. - Nasze województwo nie jest najlepszym w Polsce, ale zazwyczaj jesteśmy powyżej średniej krajowej - zauważa dyrektor jaworznickiego OKE.
  Dlatego warto pomyśleć, by ten wysoki poziom utrzymać. Jak to zrobić? Odpowiedź dr Danuty Krzyżyk z wydziału filologicznego UŚ, wielu maturzystom do gustu nie przypadnie.

  - Dużą pracę musi wykonać sam maturzysta, dobrze by było, by już zaczął sobotę poświęcać na przygotowanie do matury, na odpoczynek i inne przyjemności powinna wystarczyć niedziela - podkreśla dr Krzyżyk, która również sprawdza prace maturalne. Jak dodaje, egzamin maturalny sprawdza wiedzę nie uzyskaną nie tylko przez ostatnie pół roku szkoły, a przez wiele lat wcześniejszej edukacji. Czas, jaki pozostał powinien wystarczyć do opanowania tych umiejętności.

  Rzecz oczywista, jednak nie każdemu udaje się ją wprowadzić w życie. Pytamy więc na to maturzyści powinni zwrócić uwagę i jak zabrać się do nauki, by bez stresu podejść w maju do egzaminu? (matury w tym roku startują 7 maja i potrwają do 28 maja)

  1 W pierwszej kolejność musimy zobaczyć jak wyglądał egzamin w poprzednich latach - podpowiada Jadwiga Brzdąk, wicedyrektor OKE w Jaworznie, która brała udział we wczorajszym spotkaniu. Dlatego warto sięgnąć po arkusze egzaminacyjne z ubiegłych lat, które można ściągnąć ze strony internetowej OKE czy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przeglądanie ich pomoże oswoić się z typem zadań, jakie możemy mieć do rozwiązania czy pytań, jakie trzeba będzie odpowiedzieć. - W przypadku matematyki zobaczymy, że do rozwiązania są zarówno zadania zamknięte jak i otwarte, które wymagają strategii - dodaje.

  2 Musimy wiedzieć jakie lektury znajdują się w podstawie programowej. To na ich temat będziemy pisać prace i odpowiadań na pytania. - Bardzo ważne jest, by zyskać wiedzę na ich temat - podkreśla dr Krzyżyk. Musimy wiedzieć kto jest autorem tekstu, w jakiej epoce jest osadzony czy jaki prezentuje gatunek. - Sprawdzałam prace, z których dowiadywałam się, że "Sklepy cynamonowe" napisał Edyp - śmieje się pani Danuta, i podpowiada, by maturzyści sięgali po schematy zadań dostępne na stronie OKE i CKE.

  3 Kiedy dzień wielkiego testu przyjdzie i dostaniemy do ręki arkusze, rozwiązywanie zadań zacznijmy od starannego przeczytania pytań. - Na każdym egzaminie obserwujemy, że zdający coś pominął czytając treść polecenia, zamiast trzech przykładów podał dwa - wyjaśnia pani Jadwiga.

  Dodatkowo uczelnie wyższe organizują kursy i warsztaty przygotowawcze dla maturzystów (najczęściej odpłatne). Zaplanowano je m.in. na Uniwersytecie Śląskim, Politechnice Śląskiej.
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo