Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Memy na mikołajki 2023 bawią internautów do łez. Użytkownicy sieci z przymrużeniem oka komentują słynny zwyczaj. Zobacz!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Memy na mikołajki 2023 bawią internautów do łez, a ich wzrastająca z dnia na dzień popularność świadczy o tym, że dzień 6 grudnia zbliża się wielkimi krokami. Co roku dla wielu dzieci rozpoczyna się on bardzo radośnie, bowiem zgodnie z tradycją najmłodsi znajdują prezenty, zostawione nocą przez świętego Mikołaja. Na pewno nie jeden milusiński próbuje nie zasnąć, by zobaczyć wyczekiwanego gościa. Przeważnie jednak wysiłek przegrywa ze snem, ale za to poranek pełen jest radości oraz uśmiechów. Jak się okazuje, ten zwyczaj kultywowany głównie ze względu na dzieci przyjął się również wśród dorosłych, którzy chętnie obdarowują się upominkami, aby sprawić przyjemność osobom bliskim oraz przyjaciołom. Warto przy tym pamiętać, skąd wzięła się ta tradycja i kim naprawdę był święty Mikołaj, utożsamiany przez kulturę masową ze staruszkiem w czerwonym kombinezonie. Nie da się ukryć, że tak zwane mikołajki wiążą się także z wieloma zabawnymi sytuacjami. Mało tego – postrzeganie postaci Mikołaja, podróżującego saniami z zaprzęgiem reniferów zrodziło mnóstwo śmiesznych skojarzeń, historii i opowieści. Do niektórych z nich wiele osób podchodzi z dystansem, a wśród takich ludzi są między innymi twórcy memów. Użytkownicy sieci z przymrużeniem oka komentują słynny zwyczaj, aby w ponure, zimowe dni poprawić nastrój odbiorcom grafik i wywołać na ich twarzach uśmiech. Zobacz najzabawniejsze memy na mikołajki!

Święty Mikołaj nie mieszkał w magicznej krainie elfów i reniferów

Znana dziś postać świętego Mikołaja kojarzy się dzieciom przede wszystkim ze staruszkiem z siwą, długą i gęsta brodą, ubranym w czerwony kombinezon oraz czapkę z białym pomponem. Mieszka on na co dzień w krainie, w której mieści się tajemnicza pracownia, a w niej elfy produkują prezenty dla najmłodszych. W jedną noc w roku Mikołaj wyrusza w wielką podróż w swoich magicznych, latających saniach z zaprzęgiem reniferów, by obdarować upominkami dzieci na całym świecie. Wiara w świętego Mikołaja dla wielu osób kończy się wraz z dzieciństwem i ten dobroduszny pan staje się fikcją.

Tradycja, kojarzona głównie z bajkową postacią oraz magią ma jednak zupełnie inne źródła, sięgające przełomu III i IV wieku. Prawdziwy święty Mikołaj nie mieszkał w tajemniczej krainie elfów i reniferów w Laponii, lecz w dzisiejszej Turcji, gdzie posługiwał jako biskup. Zanim jednak zdecydował się na kapłaństwo był człowiekiem bogatym, który odziedziczył po rodzicach fortunę. Tym, co go wyróżniało, to postawa dzielenia się swoim majątkiem z potrzebującymi oraz bezinteresowność. Robił to skrycie, bez poklasku i na co dzień. O biskupie z Miry jest wiele historii, jakie opowiadają o jego stale wyciągniętych dłoniach, skierowanych ku ludziom ubogim oraz skrzywdzonym. Zmarł 6 grudnia w połowie IV wieku, pozostając w pamięci ówczesnej ludności jako człowiek pokorny, dobroduszny i miłosierny. Informacje o jego osobie oraz czynach były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a z biegiem lat coraz bardziej oddawano mu cześć i rozwijał się kult świętego Mikołaja. Co ciekawe, już w XIII wieku w szkołach pod jego patronatem pojawił się zwyczaj przyznawania stypendiów oraz zapomóg. Życiowa postawa biskupa, związana z obdarowywaniem i okazywaniem pomocy ubogim stała się inspiracją do stworzenia historii o postaci, rozdającej prezenty. Jest nią popularny dzisiaj Santa Claus – znany od 1930 roku z amerykańskiej reklamy Coca-Coli, autorstwa Freda Mizena.

Twórcy memów z przymrużeniem oka komentują mikołajkowy zwyczaj

Co roku dla wielu dzieci dzień 6 grudnia rozpoczyna się on bardzo radośnie, bowiem zgodnie z tradycją najmłodsi znajdują prezenty, zostawione nocą przez świętego Mikołaja. Na pewno nie jeden milusiński próbuje nie zasnąć, by zobaczyć wyczekiwanego gościa. Przeważnie jednak wysiłek przegrywa ze snem, ale za to poranek pełen jest radości oraz uśmiechów. Jak się okazuje, ten zwyczaj kultywowany głównie ze względu na dzieci przyjął się również wśród dorosłych, którzy chętnie obdarowują się upominkami, aby sprawić przyjemność osobom bliskim oraz przyjaciołom. Warto przy tym pamiętać, skąd wzięła się ta tradycja i kim naprawdę był święty Mikołaj, utożsamiany przez kulturę masową ze staruszkiem w czerwonym kombinezonie. Nie da się ukryć, że tak zwane mikołajki wiążą się także z wieloma zabawnymi sytuacjami. Mało tego – postrzeganie postaci Mikołaja, podróżującego saniami z zaprzęgiem reniferów zrodziło mnóstwo śmiesznych skojarzeń, historii i opowieści. Do niektórych z nich wiele osób podchodzi z dystansem, a wśród takich ludzi są między innymi twórcy memów. Użytkownicy sieci z przymrużeniem oka komentują słynny zwyczaj, aby w ponure, zimowe dni poprawić nastrój odbiorcom grafik i wywołać na ich twarzach uśmiech. Zabawne obrazki na mikołajki bawią internautów do łez, a ich wzrastająca z dnia na dzień popularność świadczy o tym, że dzień 6 grudnia zbliża się wielkimi krokami.

W załączonej galerii prezentujemy najzabawniejsze memy na mikołajki 2023. Zobacz, jak użytkownicy sieci komentują słynny zwyczaj i uśmiechnij się!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera