MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejski żłobek w Częstochowie zostanie rozbudowany. Umowa została już podpisana. Czy to rozwiąże problem rodziców?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Miejski żłobek w Częstochowie zostanie rozbudowany. Umowa została już podpisana
Miejski żłobek w Częstochowie zostanie rozbudowany. Umowa została już podpisana UM Cz-wa
O tym, że w Częstochowie brakuje miejsc w żłobkach chyba nikogo nie trzeba przekonywać. W tym roku rodzice, którzy chcieli zapisać swoje maluchy do miejskiej placówki, stali przed wejściem już od 4.00 nad ranem. Pomóc w rozwiązaniu tego problemu - choć w niewielkim stopniu - ma zaplanowana przez magistrat inwestycja. Dzięki rozbudowie żłobka przy alei Armii Krajowej ma powstać 120 nowych miejsc dla dzieci. Umowa na realizację prac została już podpisana.

Miejski żłobek "Reksio" w Częstochowie zostanie rozbudowany

Obecnie Żłobek Miejski "Reksio" funkcjonuje w dwóch lokalizacjach - jeden obiekt znajduje się przy alei Armii Krajowej, a drugi - filia - przy ulicy Sportowej. W sumie oba dysponują około 220 miejscami dla maluchów.

Od września 2023 roku zwiększyła się nieco liczba miejsc przy ul. Sportowej, a we wrześniu 2025 r., jeżeli proces inwestycyjny przebiegnie sprawnie, powinny być już dostępne nowe oddziały w głównej siedzibie – za halą Polonia. Umowa na realizację tej inwestycji została już podpisana.

W ramach rozbudowy budynek żłobka przy Armii Krajowej 66A zyska ponad 1 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Powstaną nowe sale, zaplecze sanitarne, socjalne, pomocnicze i techniczne. Będzie też część sypialniana dla kolejnych 120 dzieci oraz winda do obsługi osób z niepełnosprawnościami.

Na inwestycję udało się miastu uzyskać blisko 4,9 mln zł zewnętrznego dofinansowania z Krajowego Planu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+”. Całkowity koszt realizacji wyniesie ponad 6,7 mln zł.

Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu (po wycofaniu się z podpisania umowy wybranej wcześniej firmy) złożyło konsorcjum: Zakład Remontowo Budowlano Instalatorski „BUDO-MAX” Spółka Jawna Piotr Marks, Justyna Marks (pełniący funkcję lidera konsorcjum) i Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „MONTER” Grzegorz Wąsowicz (będące partnerem) i to ono zajmie się wykonaniem tej inwestycji. Będzie miało na to 16 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Żłobki w Częstochowie

Oprócz Żłobka Miejskiego w Częstochowie działa 6 żłobków niepublicznych, dysponujących łącznie 226 miejscami. Do tego funkcjonują 2 kluby dziecięce z 46 miejscach oraz są też dzienni opiekunowie dzieci do lat 3 (65 miejsc).

Opieka nad każdym dzieckiem korzystającym z placówek niepublicznych jest dotowana w wysokości 150 zł miesięcznie.

Wszelkie informacje na temat form opieki nad małym dzieckiem znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej pod adresem www.zlobki.mpips.gov.pl

Z kolei mapa żłobków i klubów dziecięcych jest pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/mapa-zlobkow-i-klubow-dziecięcych.

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać się do miejskiego żłobka?

Do żłobka w Częstochowie przyjmuje się dzieci spełniające łącznie następujące warunki rekrutacji:

  • dzieci w wieku od 20 tygodnia do 3 roku życia,
  • których rodzice są mieszkańcami miasta Częstochowy,
  • których rodzice oboje pracują zawodowo. Przez rodziców rozumie się również prawnych opiekunów i rodziców zastępczych.

W przypadku gdy liczba wniosków przekracza liczbę wolnych miejsc w żłobku, podczas naboru brane są pod uwagę dodatkowe kryteria w następującej kolejności:

  • dzieci niepełnosprawne, posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, u których nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne uniemożliwiające im korzystanie ze żłobka,
  • dzieci z rodzin wielodzietnych, gdy w rodzinie znajduje się troje małoletnich dzieci,
  • dzieci rodziców pracujących samotnie wychowujących,
  • dzieci, których rodzic lub opiekun prawny przedłoży oświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień ochronnych określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych; honorowane będzie także oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku szczepień z przyczyn zdrowotnych,
  • kolejność zgłoszeń do żłobka.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni