Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie obchody Święta Niepodległości w Chorzowie. W 2023 roku odbyły się wyjątkowo w innym miejscu

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Tym razem w Chorzowie miejskie obchody Święta Niepodległości odbyły się w centrum miasta. Po mszy w kościele pw. św. Jadwigi uroczysty pochód wraz z orkiestrą przeszedł na rynek. Tam odśpiewano hymn państwowy i wciągnięto na maszt flagę Rzeczypospolitej.

Święto Niepodległości w Chorzowie - miejskie obchody

11 listopada w Chorzowie odbywały się zarówno miejskie obchody Święta Niepodległości, jak i wojewódzkie (na Stadionie Śląskim). Te pierwsze rozpoczęły się w tym roku o godzinie 10 w kościele pw. św. Jadwigi. To pewna zmiana, zazwyczaj przy okazji takich uroczystości, eucharystia była odprawiana w kościele pw. św. Barbary na Chorzowie Drugim, a następnie pochód zmierzał do pomnika powstańca śląskiego.

W tym roku wyjątkowo obchody są na rynku i w kościele pw. św. Jadwigi, ponieważ mamy remont ulicy Krakusa. Jest to tymczasowa zmiana na ten rok. Myślę, że już jak zakończymy przebudowę skrzyżowania Metalowców z Katowicką, wrócimy do tradycji, która była w latach poprzednich - mówił Andrzej Korala prezydent Chorzowa.

Po wspomnianej eucharystii w kościele pw. św. Jadwigi pochód przeszedł ulicą Wolności na rynek. Brali w nim udział uczniowie klas mundurowych z IV Liceum Ogólnokształcącego, samorządowcy, harcerze, poczty sztandarowe szkół i instytucji oraz zwykli chorzowianie. Nie zabrakło idącej na czele górniczej orkiestry. To ona zagrała m.in. hymn Polski oraz Rotę przed Urzędem Miasta. Wciągnięto także państwową flagę, a krótkie przemówienie wygłosił prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Choć pogoda i pora roku skłaniają raczej do nostalgii i refleksji, to wbrew temu dziś powinniśmy się radować i cieszyć, bo przecież świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Świętujemy wolność - naszą wolność. 105 lat temu, po 123 latach niewoli Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Po długiej walce Polska odrodziła się jako państwo silne, liczące się na arenie międzynarodowej. Dlatego uroczyście i radośnie obchodzimy rocznicę tego wydarzenia, jednocześnie oddając hołd wszystkim bohaterom walk niepodległościowych: powstańcom, żołnierzom walczącym na wszystkich frontach pierwszej i drugiej wojny światowej, żołnierzom wojny polsko-bolszewickiej – mówił na początku swojego przemówienia Andrzej Kotala.

O godzinie 16 w Starochorzowskim Domu Kultury zaplanowano koncert Chórów i Orkiestry z okazji Święta Niepodległości. Wstęp na ChCKartę (kosztuje ona symboliczną kwotę). Tak jak wspomnieliśmy – 11 listopada w Chorzowie rozpoczęły się także obchody wojewódzkie na Stadionie Śląskim (od godziny 12). W ich ramach odbędzie się m.in. przelot samolotów, pokaz sprzętu wojskowego, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, występ zespołu Feel, pokaz akrobatyczny. Szczegóły poniżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera