Mieszkania komunalne nie dla bogatych. Lokatorzy do weryfikacji? Pomysł Ministerstwa Infrastruktury

Patryk Drabek
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza zweryfikować dochody osób mieszkających w lokalach komunalnych. Nasi samorządowcy podchodzą do wstępnej koncepcji dosyć ostrożnie
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza zweryfikować dochody osób mieszkających w lokalach komunalnych. Nasi samorządowcy podchodzą do wstępnej koncepcji dosyć ostrożnie Lucyna Nenow
Ministerstwo ma pomysł na mniejsze kolejki osób czekających na mieszkania komunalne. Ci lokatorzy, którzy mają wysokie dochody, będą musieli szukać nowego lokum i zwolnić mieszkanie komunalne osobom w gorszej kondycji finansowej. W Katowicach i Gliwicach mają wątpliwości. W Sosnowcu i Rudzie Śląskiej czekają na konkrety.

Pojawił się nowy pomysł na zmniejszenie kolejek osób czekających na mieszkania komunalne. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza zweryfikować dochody osób mieszkających w lokalach komunalnych, a w dużym skrócie ci lokatorzy, którzy mają wysokie dochody, będą musieli szukać nowego lokum.

Problem z brakiem zasobów komunalnych w województwie śląskim jest poważny. Jak wynika z danych GUS, w 2014 roku w naszym regionie było 43 tysiące 857 rodzin oczekujących na przydział mieszkania od gminy (komunalnego lub socjalnego). Pod tym względem jesteśmy na pierwszym miejscu w Polsce.

W Sosnowcu do nowej koncepcji ministerstwa podchodzą dosyć ostrożnie.W ostatnich latach rządzący przedstawiali już wiele koncepcji i nie wszystkie były później realizowane. Poza tym nie wiadomo do końca, jak tak naprawdę miałaby wyglądać taka weryfikacja. Podejście do tematu jest zatem chłodne, ale jeśli takie rozwiązanie zostałoby wprowadzone w życie, to…

- Weryfikacja dochodów da gminie możliwość odzyskania lokalu komunalnego w przypadku, gdy najemca przekroczy próg dochodowy. Tym samym takie mieszkanie może ponownie trafić do tkanki miejskiej i być wynajęte osobom bardziej potrzebującym - podkreśla Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

ZOBACZ KONIECZNIE:
NAJLEPSZE CENY MIESZKAŃ NA SPRZEDAŻ

Mieszkania na sprzedaż. Najlepiej urządzone i wykończone mie...

W Rudzie Śląskiej również czekają na konkrety, ale wstępnej koncepcji nie oceniają negatywnie.

- Na obecnym etapie trudno jest się wypowiadać na ten temat, nie znając szczegółów tego projektu. Generalnie idea jest ciekawa, ale jej wprowadzenie wymaga przemyślenia - uważa Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Jeśli chodzi o Katowice, to rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach Maciej Stachura, przedstawia sprawę jasno.

- Jesteśmy przeciwni, by obecni najemcy mieszkań komunalnych mogli stracić prawo do lokalu. Musimy pamiętać o tzw. prawach nabytych lokatorów oraz zasadzie niedziałania prawa wstecz - zaznacza Maciej Stachura.

Z drugiej strony wskazuje, że lokale komunalne są przyznawane w ramach pomocy gminy dla mieszkańców w trudnej sytuacji mieszkaniowej i o niskich dochodach.
- W przypadku mieszkań komunalnych popieramy wprowadzenie mechanizmów kontrolnych - na wzór rozwiązań stosowanych przy najmie mieszkań socjalnych lub w zasobie TBS. W przypadku stwierdzenia podwyższenia dochodu najemców do wysokości ustalonych wcześniej progów, zamiast usuwać najemców z mieszkania, można rozważyć wprowadzenie wyższych stawek czynszowych. Przekroczenie krytycznego progu może skutkować żądaniem opuszczenia lokalu, jeżeli warunki finansowe rodziny w oczywisty sposób wskazują na możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na wolnym rynku lokali. Korzystanie z mieszkania komunalnego na preferencyjnych stawkach, przy zwiększonych dochodach, oznacza udzielanie pomocy przez gminę osobom, które tej pomocy, na mocy ustawy, nie potrzebują - podsumowuje Stachura.

Rzecznik prasowy prezydenta Gliwic Marek Jarzębowski przyznaje, że w przypadku koncepcji ministerstwa rzeczywiście może pojawić się problem z prawami nabytymi.

- Z drugiej strony to jednak problem ustawodawcy i to nie samorządowcy powinni martwić się w jaki sposób to uregulować - podkreśla Jarzębowski.

ZOBACZ KONIECZNIE:
NAJLEPSZE CENY MIESZKAŃ NA SPRZEDAŻ

Mieszkania na sprzedaż. Najlepiej urządzone i wykończone mie...

Polityka mieszkaniowa

Łódź popiera pomysł Zgodnie z koncepcją MIB, jeśli dochody będą zbyt wysokie, to najemcy mogą stracić prawo do mieszkania komunalnego i będą musieli szukać innego lokum. To pozwoli skrócić kolejki starających się o lokale komunalne.

Pomysł weryfikacji dochodów popierają m.in. władze Łodzi, które dodatkowo zamierzają obniżyć kryteria dochodowe dla rodzin starających się o mieszkanie.

Zasoby komunalne zamieszkują osoby o bardzo wysokich dochodach, następuje nawet dziedziczenie tych mieszkań, co jest absolutnie sprzeczne z pewną sprawiedliwością społeczną - przekonuje wiceminister Kazimierz Smoliński. Ministerstwo nie zdradza jednak szczegółów. - Obecnie w resorcie trwają prace analityczne nad koncepcją i zakresem zmian ukierunkowanych na bardziej efektywne osiąganie celów, jakim powinien służyć zasób publiczny. Rozważane propozycje mają zmierzać do wypracowania rozwiązań systemowych, pozwalających gminom na prowadzenie racjonalniejszej i elastyczniejszej polityki mieszkaniowej - zakomunikował zespół prasowy MIB.
Marcin Bereszczyński

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Spadły ceny paliw z powodu epidemii koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mieszkam w starej kamienicy (familoku) w Katowicach. Mieszkanie kiedyś było zakładowym i jako zakładowe zostało przyznane mojemu ojcu na początku lat 50-tych. Ja się w tym mieszkaniu urodziłem i mieszkam w nim już prawie pół wieku. Przez ostatnie lata zrobiłem kapitalny remont tego mieszkania za pieniądze zarobione za granicą, gdzie wciąż pracuję w tzw. trybie rotacyjnym. Mam gdzie wracać i jestem zżyty nie tylko z tym mieszkaniem , ale nawet z lokalną społecznością, bo tu się wychowałem itp. Moje zarobki obecnie są wyższe niż średnia krajowa, ale płacę za to odpowiednio wysoką cenę pracując w obcym kraju. I teraz po tylu latach, ktoś u góry wymyśli bzdurne prawo i co mam opuścić to mieszkanie w którym przeżyłem tyle lat??! Czy ja jestem jakimś przedmiotem, meblem, który się wymienia, przestawia itp?!! W kamienicy w której mieszkam przez prawie 10 lat były dwa puste mieszkania i dopiero po mojej interwencji administracja się zainteresowała pustostanami. Muszę tutaj nadmienić że nigdy nie zalegałem z czynszem, a z tego co mi wiadomo w kamienicy w której mieszkam część lokatorów nie płaci czynszu, co z takimi najemcami? Lepiej niech miasta wprowadzą lepszy system lokalizowania pustostanów i nie traktują jak święte krowy tych którzy mieszkają w lokalach komunalnych i nie płacą czynszu zamiast wyrzucać tych którzy uczciwie pracują, sami remontują te mieszkania i płacą czynsz!!!

A
Adam z Zawiercia.

Nie rozumiem pomysłu i skąd on pochodzi bo nie jest wyciągnięty z życia tylko z księżyca.! Syn mój jest tu namacalnym dowodem na ten przekręt bo wychował córkę ( 17 lat) bez grosza z puli dodatku rodzinnego
ponieważ jego zarobek przekraczał aż 5 (piec zł ) dochód na osobę w rodzinie.! To jest chory i poroniony pomysł .! Jak już naprawdę chcemy się wykazać na swym stanowisku to nie czyńmy żadnych plagiatów pomysłowych ale coś od siebie należy wymyślić.!! SPRAWIEDLIWOŚCI nigdy nie było i jeszcze długo nie będzie z takimi chorymi pomysłami .! Dlaczego akurat nie poszukiwać tam gdzie należy a wiec u osób które posiadają po kilka tych lokali i podnajmują je za pieniądze innym a sami po znajomości zajmują lokale przeznaczone dla tych uboższych Ilu jest tych NOWO-BOGACKICH co to powykupywali od miasta całe bloki za fałszywe oszczędności , tam należy szukać luk prawnych a nie w kieszeni tegoż emeryta któremu wczoraj poprawiliście budżet o te 4 (cztery ) zł. Należy wpierw skończyć z kumoterstwem a następnie poszukiwać właściwych rozwiązań.!!!
Człowiek ten z "nizin społecznych" nigdy nie był brany poważnie pod rozwagę tylko oszukiwany i poganiany rożnymi paragrafami i przepisami, tak jak by nie był istotą ludzką .!!!

l
lokator

Fajnie to ujęto, "Lokatorzy do weryfikacji"Mam kilka pytań do pana ministra, oraz osób wypowiadających się w w/w artykule. Czy pan wie kto dba o te mieszkania komunalne ?. Odpowiedz: lokatorzy. Więc najpierw trzeba by było zwrócić im koszta włożone przez lata w utrzymanie lokalu ( wymiana okien, drzwi, podłogi, malowanie, tapetowanie). Po drugie co z lokatorami którzy otrzymali mieszkania zakładowe i zapłacili kaucję a w niektórych przypadkach odrabiali godziny społecznie, a teraz te mieszkania przejęła gmina. Też wypadało by im zwrócić te koszta. Po trzecie, co z tymi którzy dostali mieszkania do remontu. Wyremontowałeś polepszyło się - wynocha. Po czwarte kto będzie dbał o te lokale, jeśli małżeństwo na dorobku dostanie lokal komunalny a po dwóch, trzech latach stopa życiowa się poprawi, to co. Wyrzucimy ich. Więc ilu będzie inwestować w to mieszkanie, jak ma ambicje żyć lepiej?. Nikt. Szanowny panie ministrze, nie trzeba wymyślać głupich pomysłów, głowić się po nocach jak z tego wyjść. Jest na to prosty sprawdzony na całym świecie sposób, po prostu trzeba zacząć budować domy przez gminy. Zacząć lepiej gospodarować naszymi finansami z podatków a nie rozdawać byle gdzie, byle komu i na byle co. Po piąte co z tymi co ich wyrzucimy a nie znajdą innego lokalu. Czy ministerstwo ma zamiar wyliczyć ilu wyrzucimy, a ile jest mieszkań w prywatnych budynkach.
na koniec wniosek jest następujący.
Polityka rządzących w tym kraju jest prosta. Biednemu trzeba pomóc, a ten kto ma złotówkę więcej trzeba dwa złote zabrać.
Za co rządzący, nas obywateli tak bardzo nienawidzicie?. Bogaty obywatel, bogate państwo!

z
zgred

Nie wierze ze PiS bedzie wyrzucac ludzi z mieszkan na bruk..

K
Komunalniak

Nie wiem czy śmiać się czy płakać..? Kiedyś klepałem biedę i przysługiwał mi dodatek mieszkaniowy. Teraz dzieci poszły na swoje, a mnie trochę się poprawiło. Ale nie na tyle, żeby kupić mieszkanie własnościowe! Co więc mnie czeka, szanowny panie Ministrze Infrastruktury? Eksmisja na bruk w majestacie "sprawiedliwego prawa"..?

j
justyna

czy to już prima aprilis bo większych jaj to ja nawet w wiadomościach nie słyszałam, czyli jak dostałam to mieszkanie to miałam siedzieć na bezrobotnym i nie starać się o lepszą pracę :( masakra

P
Piter

Czy mam rozumieć, że jeśli moje dochody przekroczą o parę zł jakiś wydumany próg, to dostanę nakaz eksmisji z mieszkania, w którym mieszkam od kilkudziesięciu lat, a moje mieszkanie dostanie osoba zarabiająca o kilkanascie/kilkadziesiąt złotych mniej ode mnie? Faktycznie, aż kipi sprawiedliwością.. (zwłaszcza tą "społeczną")

b
botus

Rzecznik Katowic - bezcenne wypowiedzi :) jestem za a nawet przeciw :)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3