Nasza Loteria

Minister Marlena Maląg: Dotrzymaliśmy słowa, 800 zł na każde dziecko już wkrótce

Materiał informacyjny Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
To już ostatnia prosta. Sejm przyjął ustawę podnoszącą wysokość świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500+ do 800 zł miesięcznie od przyszłego roku. – To kolejny ważny krok w kierunku budowania prawdziwie rodzinnej polityki społecznej, w kierunku lepszej przyszłości polskich dzieci – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W trasę wyruszyły już pierwsze busy, w których rodzice mogą dowiedzieć się więcej o zmianach w programie. Docelowo odwiedzą one każdy powiat w Polsce.

Od 1 stycznia 2024 roku wysokość świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500+ wzrośnie z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie. Dzięki temu w samym 2024 roku do rodzin trafi o 24 mld zł więcej, a w ciągu 10 lat będzie to 220 mld zł.

– Nasze programy i działania to nie jest jałmużna, to inwestycja w przyszłość kolejnego pokolenia. Inwestycja, która przynosi wymierne korzyści. Lepsze zaplecze finansowe i bezpieczny budżet domowy to lepsze szanse edukacyjne, możliwość realizacji pasji i hobby dzieci, to wspólne wakacje, niezbędne, ale i te wymarzone sprzęty służące nie tylko nauce, ale też zabawie. Bo to właśnie szczęście dzieci i rodzin jest punktem wyjścia do wszystkich naszych działań – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak zaznacza, program Rodzina 500+ to już przeszło 230 mld zł dla rodzin w Polsce. Do tego dochodzą też takie programy jak Dobry start, Rodzinny kapitał opiekuńczy czy dofinansowanie do opieki żłobkowej.

Pikniki rodzinne w każdym województwie

W związku ze zmianami w programie Rodzina 500+ w miniony weekend rozpoczął się cykl pikników rodzinnych, które w najbliższych tygodniach będą odbywać się w każdym województwie. To doskonała okazja do spotkań, rozmów, dobrej zabawy dla młodszych i starszych dzieci. Podczas poszczególnych wydarzeń w wyznaczonych punktach będzie także możliwość zasięgnięcia informacji na temat programu i samego świadczenia wychowawczego.

– Pierwsze spotkania już za nami, towarzyszyła nam niezwykle ciepła i radosna atmosfera. Jestem wdzięczna za każdą rozmowę i wymianę myśli, to ogromna wartość – zwyczajnie, po ludzku, ale też z punktu widzenia ministra. Takie osobiste spotkania pozwalają lepiej poznawać problemy i oczekiwania, ale też marzenia polskich rodzin – zapewnia minister Marlena Maląg.

Wkrótce każdy powiat w kraju odwiedzą z kolei dedykowane busy, w których będzie można dowiedzieć się więcej o nowej odsłonie programu i jego zasadach. Pierwsze z nich już ruszyły w trasę.

800+ bez dodatkowych wniosków

Aby otrzymać świadczenie wychowawcze w wyższej wysokości nie trzeba będzie składać żadnych wniosków ani podejmować jakichkolwiek dodatkowych działań. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmuje się przyznawaniem i wypłatą świadczenia wychowawczego samodzielnie, z urzędu i bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku dokona podwyższenia świadczenia wychowawczego.

Rodzice na rynku pracy

Zależy nam, by rodzinom w Polsce żyło się bezpiecznie, by rodzice mogli realizować się zawodowo – by kobiety nie bały się, że macierzyństwo wykluczy je z rynku pracy. Rolą państwa jest wspieranie rodziców w tej kwestii.

– Dlatego zmieniamy przepisy, dlatego wprowadzamy kolejne regulacje chroniące pracujących rodziców. Dlatego wydłużamy urlopy rodzicielskie, wprowadziliśmy pracę zdalną i dyrektywy unijne zapewniające m.in. większą równość na rynku pracy. Dlatego wreszcie przeznaczamy coraz większe środki na tworzenie nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi – by rodzice mieli możliwość skorzystania z opieki żłobkowej nie tylko w dużym mieście – mówi minister Maląg.

W ciągu ostatnich 8 lat liczba miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w całym kraju niemal potroiła się z 84 tys. w 2015 roku do 232 tys. w roku 2023.

W 2015 roku funkcjonowało zaledwie 2,9 tys. instytucji opieki na terenie całego kraju. W czerwcu 2023 r. było ich już ponad 8 tys.

Jeszcze więcej miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi

Dzięki zwiększeniu budżetu programu Maluch+ do 5,5 mld zł tych miejsc będzie jeszcze więcej. W ramach zakończonego 19 lutego br. naboru, wojewodowie będą podpisywać umowy na utworzenie w ramach programu Maluch+ blisko 80 tysięcy miejsc opieki, w tym ok. 38 tysięcy miejsc opieki przez gminy. Blisko 40 proc. tych umów dotyczy tzw. białych plam, czyli obszarów, na których obecnie brakuje miejsc w instytucjach opieki. Tym samym liczba „białych plam” zmniejszy się z 1105 do 683.

Na początku lipca br. uruchomiono nabór stały do programu.

– Chcemy, by wszystkie środki były przeznaczone właśnie na tworzenie nowych miejsc w miastach i miasteczkach w całej Polsce. Chcemy likwidować białe plamy, w których rodzice nie mogą liczyć na żłobek czy klub dziecięcy – podkreśla minister Marlena Maląg.

Kobiety są aktywne zawodowo

Takie działania są potrzebne i oczekiwane społecznie. Rodzice, a przede wszystkim mamy – chcą być i są aktywne zawodowo. Wbrew „obawom” przeciwników programu, dodatkowe wsparcie dla rodzin w ramach kolejnych programów społecznych nie wpłynęło negatywnie na rynek pracy i nie doprowadziły do masowej rezygnacji kobiet z pracy. Przeciwnie, współczynnik zatrudnienia dla kobiet z dziećmi stale wzrasta.

Wskaźnik zatrudnienia dla kobiet w wieku 20-49 lat w 2022 wyniósł 71,6 proc., czyli na zbliżonym poziomie do średniej unijnej (72,5 proc.). Współczynnik ten dla kobiet z jednym dzieckiem wyniósł 73,4 proc., z dwójką 71,9 proc., a z trójką lub więcej dzieci 57,5 proc.

Od 2015 współczynnik zatrudnienia kobiet w Polsce (w wieku 20-64 lata) wzrósł o 10,3 p.p., podczas gdy w UE o 6,4 p.p. Polska (razem z Grecją) zanotowała tym samym 2. najwyższy wzrost współczynnika zatrudnienia w UE, zaraz po Malcie (+18,8 p.p.).

Co należy podkreślić, wskaźnik zatrudnienia dla kobiet w okresie od wprowadzenia programu Rodzina 500+ wzrósł nawet w grupie kobiet posiadających trójkę i więcej dzieci. Można zatem zakładać, że zwiększenie kwoty wsparcia do 800+, podobnie jak inne rodzaje wsparcia rodzin, będzie jedynie pomagało w podejmowaniu aktywności, dając więcej wolności i możliwości.

Dobro rodzin na pierwszym miejscu

– Wszystkie nasze działania podyktowane są dobrem polskich rodzin. Jest tak również w przypadku waloryzacji świadczenia wychowawczego. Wszystkich zainteresowanych gorąco zapraszam do uczestnictwa w organizowanych w te wakacje w całej Polsce piknikach rodzinnych, podczas których będzie możliwość zadania pytań i dowiedzenia się więcej na temat zmian w programie Rodzina 500+ - zachęca minister rodziny Marlena Maląg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Minister Marlena Maląg: Dotrzymaliśmy słowa, 800 zł na każde dziecko już wkrótce - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni