Wizyta w Częstochowie była okazją do podsumowania działań wszystkich jednostek wspierających rozwój wsi i obszarów wiejskich. Minister rolnictwa, Marek Sawicki podkreślał, że polska wieś znacznie się rozwinęła i nasz kraj w pełni wykorzystał środki i dotacje unijne w ciągu ostatnich ośmiu lat. Powoli wydatkowanie środków unijnych z programu na lata 2007-2013 dobiega końca, a z dofinansowań skorzystało wielu młodych rolników, będących u progu swojej działalności.
- Prawie 2900 młodych rolników otrzyma dotacje w wysokości 100 tys. zł. Być może będą jeszcze pewne obsunięcia z zakresu odnowy wsi, gdzie mamy przygotowane i złożone wnioski na energię odnawialną, czy fotowoltaikę. Pierwotnie programem miało być objęte 111 gmin, być może jeszcze liczba wzrośnie – tłumaczy minister rolnictwa. - Chcemy mieć otwartą listę „młody rolnik”, aby środki z innych zadań, które pozostaną, zostały przeznaczone właśnie na ten cel. Chcemy w pełni wykorzystać dofinansowanie unijne z programu na lata 2007-2013.
Ministerstwo powoli koncentruje się na wykorzystaniu nowej perspektywy finansowej. Do końca roku uruchomionych zostanie 16 działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ministerstwo duży nacisk chce również położyć na realizację narodowego programu „Małej i średniej retencji”, który będzie miał na celu budowę zbiorników retencyjnych.
- W przyszłym tygodniu będę spotykał się w tej sprawie z marszałkami województw. Okazuje się, że zaniedbanie w tym zakresie sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku. Najwyższy czas, by w ramach narodowego programu rozpocząć działania na rzecz budowy zbiorników retencyjnych w każdej gminie po to, aby nadmiar wody mógł być zatrzymany i w warunkach suszy mogła być wykorzystywana – tłumaczy Sawicki.
W obliczu klęski suszy, jaka dotknęła nasz kraj w ostatnich tygodniach, wśród rolników dominującym tematem jest rządowa pomoc, na jaką będą mogli liczyć. Dla rolników przygotowano tradycyjnie m.in. ulgi w zakresie ubezpieczeń emerytalno-rentowych, czy podatku gruntowego. Problem ma zostać także poruszony podczas posiedzenia sejmu.
- Czy będzie to pomoc rodzinna, czy w odniesieniu do powierzchni zadecyduje Rada Ministrów. Wstępne ramy pomocy są już przygotowane. Do Komisji Europejskiej skierowałem również pismo, aby producentom mleka i mięsa wołowego udzielić szczególnej pomocy w związku z niedostatkiem pasz, jaki występuje w czasie suszy. Zapewne wniosek będzie rozpatrywany 7 września. Chcemy korzystać z pomocy zarówno krajowej, jak i unijnej, aby skutki suszy były w jak największym stopniu, przy naszym stanie finansowym, łagodzone – tłumaczy Marek Sawicki.
Minister wykluczył natomiast możliwość ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, co dla rolników mogłoby wiązać się z dodatkowymi obowiązkami.
- Ogłoszenie takiego stanu niczego nie zmieni w sytuacji dla rolników i nie przyspieszy żadnych procedur i przede wszystkim - nie daje im żadnych pieniędzy. Natomiast, daje możliwość wprowadzenia dodatkowych obowiązków dla obywateli, a teraz nie ma konieczności wprowadzania obowiązków dla rolników w zakresie choćby zaopatrzenia ludności w żywność, bo tej w sklepach nie brakuje. To jest tylko głośne i nośne hasło, ale nie dające żadnych efektów gospodarczych – uważa Marek Sawicki.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Tak wygląda teraz Katherine Kelly Lang, czyli Brooke z serialu "Moda na sukces"
- Te długi się nie przedawniają. Oto lista długów, które się nie przeterminują
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]