Młodzieżowcy w PKO Ekstraklasie: 7. kolejka [RAPORT] Kajetan Szmyt wykorzystał czwarty rzut karny. Sto procent skuteczności

Jacek Czaplewski
Radość Kajetana Szmyta po golu z karnego
Radość Kajetana Szmyta po golu z karnego Ekstraklasa SA
PKO Ekstraklasa. Kajetan Szmyt wyspecjalizował się w rzut karnych. Pomocnik Warty Poznań podtrzymał w piątek stuprocentową skuteczność. Czwartego gola w ten sposób strzelił w wygranym 2:0 spotkaniu z ŁKS Łódź.

Występy młodzieżowców w 7. kolejce PKO Ekstraklasy:

W Łodzi Szmyt ustalił wynik. Kopnął niemal w środek bramki, podczas gdy Aleksander Bobek rzucił się w lewą stronę. Wcześniej 21-latek Zielonych pokonał jeszcze bramkarzy Górnika Zabrze, Ruchu Chorzów i Radomiaka Radom. W tych meczach jego drużyna ugrała w sumie siedem punktów.

Szmyt został przez nas wybrany do jedenastki kolejki. Drugim młodzieżowcem w niej okazał się Albert Posiadała. Bramkarz Radomiaka Radom wprawdzie nie zachował czystego konta, ale przeciw Piastowi Gliwice bronił bez zarzutu. Pokonał go dopiero Michał Chrapek z rzutu karnego.

Tylko jeden młodzieżowiec zaliczył asystę. Ale za to który. Bramkarz Kacper Tobias z Legii Warszawa już na początku wygranego meczu z Widzewem Łódź długim podaniem otworzył drogę do bramki Ernestowi Muciemu.

Drugie czyste konto w barwach Korony Kielce zachował Xavier Dziekoński. W trudnym meczu z Cracovią (0:0) jego sprzymierzeńcami okazali się słupek i poprzeczka.

Odnotujmy debiut Krzysztofa Wróblewskiego (rocznik 2002). Bramkarz Puszczy Niepołomice zastąpił Kewina Komara w spotkaniu z Rakowem Częstochowa, ale nie ustrzegł drużyny przed porażką.

Żółte kartki obejrzeli Filip Szymczak z Lecha Poznań i Adrian Przyborek z Pogoni Szczecin.

od 16 lat

Bramki młodzieżowców w PKO Ekstraklasie:

• 4 bramki: Kajetan Szmyt (Warta Poznań).
  • 2 bramki: Filip Marchwiński (Lech Poznań).
  • 1 bramka: Łukasz Gerstenstein (Stal Mielec), Bartłomiej Kłudka (Zagłębie Lubin), Jakub Lewicki (Jagiellonia Białystok), Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok), Michał Rakoczy (Cracovia), Filip Szymczak (Lech Poznań).

Asysty młodzieżowców w PKO Ekstraklasie:

• 1 asysta: Filip Borowski (Warta Poznań), Dawid Drachal (Raków Częstochowa), Michał Rakoczy (Cracovia), Kacper Tobiasz (Legia Warszawa), Marcel Wędrychowski (Pogoń Szczecin).

Żółte/czerwone kartki młodzieżowców w PKO Ekstraklasie:

• 4 żółte kartki i 1 czerwona: Bartłomiej Kłudka (Zagłębie Lubin).
  • 2 żółte kartki: Jordan Majchrzak (Puszcza Niepołomice), Ariel Mosór (Piast Gliwice), Filip Szymczak (Lech Poznań), Kajetan Szmyt (Warta Poznań).
  • 1 żółta kartka: Łukasz Bejger (Śląsk Wrocław), Aleksander Bobek (ŁKS Łódź), Filip Borowski (Warta Poznań), Łukasz Gerstenstein (Stal Mielec), Miłosz Matysik (Jagiellonia Białystok), Tomasz Pieńko (Zagłębie Lubin), Adrian Przyborek (Pogoń Szczecin), Kacper Przybulek (Widzew Łódź), Arkadiusz Pyrka (Piast Gliwice), Kacper Śmiglewski (Cracovia), Tomasz Wójtowicz (Ruch Chorzów).

Czyste konta młodzieżowców w PKO Ekstraklasie:

• 3 razy: Kacper Tobiasz (Legia Warszawa).
  • 2 razy: Xavier Dziekoński (Korona Kielce).
  • 1 raz: Aleksander Bobek (ŁKS Łódź), Kewin Komar (Puszcza Niepołomice), Albert Posiadała (Radomiak Radom).

Obronione rzuty karne przez młodzieżowców w PKO Ekstraklasie:

• 1 raz: Aleksander Bobek (ŁKS Łódź)

Bramki samobójcze młodzieżowców w PKO Ekstraklasie:

• - - - - - -

Znaleźli się w jedenastkach kolejki:

• 2 razy: Albert Posiadała (Radomiak Radom).
  • 1 raz: Aleksander Bobek (ŁKS Łódź), Filip Marchwiński (Lech Poznań), Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok), Tomasz Pieńko (Zagłębie Lubin), Kajetan Szmyt (Warta Poznań), Marcel Wędrychowski (Pogoń Szczecin).

Kto jest młodzieżowcem?
W sezonie 2023/24 każdy zespół PKO Ekstraklasy powinien wyrobić limit 3000 minut dowolną liczbą młodzieżowców, jeśli nie chce zapłacić kary. Status młodzieżowca należy się graczom z obywatelstwem polskim, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu, kończą 22. rok życia oraz młodszym (w tym sezonie rocznik 2002 i młodsi).

W sytuacji, gdy klub uczestniczący w rozgrywkach PKO Ekstraklasy nie spełni w danym sezonie wymogu rozegranych minut, o którym mowa powyżej, będzie zobowiązany do wniesienia na rzecz PZPN opłaty w wysokości:

• a) 3.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry 999 minut lub krótszym;
  • b) 2.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 1000 do 1999 minut;
  • c) 1.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 2000 do 2499 minut;
  • d) 500.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 2500 do 2999 minut.

EKSTRAKLASA w GOL24

Śląsk Wrocław zwyciężył czwarty raz z rzędu, ale to Legia Warszawa wróciła na fotel lidera. Cztery remisy, kolejne wpadki Pogoni Szczecin i Lecha Poznań oraz gładka wygrana mistrza nad beniaminkiem - taka była 7. kolejka PKO Ekstraklasy, ostatnia przed przerwą na mecze reprezentacji. W naszej jedenastce znajdziecie:- dziewięciu seniorów i dwóch młodzieżowców- pięciu Polaków, Albańczyka, Bośniaka, Chorwata, Hiszpana, Portugalczyka, Szweda- po dwóch piłkarzy Legii Warszawa i Rakowa Częstochowa, po jednym Cracovii, Lecha Poznań, Piast Gliwice, Radomiaka Radom, Śląska Wrocław, Warty Poznań i Zagłębia Lubin

Jedenastka 7. kolejki PKO Ekstraklasy według GOL24. Legia Wa...