Mój reporter: Dla kogo ulga na zakup kasy fiskalnej?

MOKR
Małgorzata Genca
Mam zamiar ruszyć z własnym biznesem, to będzie mały sklep. Słyszałam, że istnieje coś takiego, jak ulga na zakup kasy fiskalnej. Kto może na nią liczyć? - spytała nasza stała Czytelniczka.

Odpowiedzi udzieliła Joanna Kruz, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach:

Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej. Ustawodawca zapewnił nowym nabywcom kas możliwość skorzystania ze zwrotu w wysokości do 90 proc. wartości urządzenia, maksymalnie 700 zł. Szczegółowe warunki, jakie musi spełnić podatnik zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 r. (z późn. zm.).
Wspomniana ulga przysługuje tylko podatnikom, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej.
Każda z tych osób musi jednak rozpocząć ewidencjonowanie w obowiązujących terminach.

 1. Prawo do odliczenia ma podatnik zgłaszający po raz pierwszy w urzędzie skarbowym kasy fiskalne, które będzie wykorzystywał do ewidencjonowania obrotu i podatku oraz rozpoczyna ewidencjonowanie przed dokonaniem pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, która powinna być ewidencjonowana w kasie fiskalnej.
 2. Podatnik powinien posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą i złożyć w urzędzie skarbowym przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania pisemne zgłoszenie o miejscu instalacji kasy.
 3. Wspomniana ulga przysługuje tylko w przypadku zakupu pierwszej kasy fiskalnej.
 4. Podatnicy powinni pamiętać, że prawo do ulgi przysługuje tylko w zakresie kas rejestrujących spełniających wymagania określone w przepisach dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

Każdy z podatników, którzy skorzystał z ulgi na zakup kasy fiskalnej musi też pamiętać o warunkach, jakie musi spełnić, aby nie być zmuszonym do zwroty tej sumy. Jeśli w ciągu trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania obrotów wystąpią okoliczności opisane poniżej będą zmuszeni do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot:

 • zaprzestanie przez podatnika używania kas rejestrujących;
 • niedokonanie przez podatnika w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis;
 • zaprzestanie przez podatnika działalności;
 • otwarcie likwidacji podatnika;
 • ogłoszenie upadłości podatnika;
 • sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), a następca prawny nie będzie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych za pomocą kas rejestrujących,
 • dokonanie odliczenia z naruszeniem warunków, o których mowa w § 2 i 3 rozporządzenia MF z 27 grudnia 2010 r.

Polacy masowo ruszyli do lombardów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie