Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój Reporter: Kto dba o jakość wody w kranach?

Redakcja
Woda z kranu
Woda z kranu ARC
Czytelniczka Dziennika Zachodniego martwi się o jakość wody w kranach, bo dowiedziała się, że od lutego zostanie zlikwidowana II zmiana w laboratorium Stacji Uzdatniania Wody w Dziećkowicach. Co to oznacza dla mieszkańców?

Odpowiedź GPW

Woda dostarczana odbiorcom przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. jest badana zgodnie z systemem kontroli jakości wody dla stacji wodociągowych GPW S.A. , zaakceptowanym przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych właściwych dla danego obszaru. Woda dostarczana mieszkańcom regionu musi spełniać normy określone zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29.03.2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zgodnie z harmonogramem woda dostarczana mieszkańcom ze zbiornika dziećkowickiego przechodzi 4 etapy kontroli:

ETAP 1 - Tzw. "woda surowa" to woda pobierana bezpośrednio ze zbiornika, która jest poddawana podstawowej kontroli co 24 godziny przez 365 dni w roku.

ETAP 2 - "Woda surowa" zostaje poddana filtracji i uzdatnieniu. Na tym etapie woda jest kolejny raz badana po każdym procesowi uzdatnienia, codziennie, przez cały rok

ETAP 3 - Woda uzdatniona trafia do sieci dystrybucji, którą transportowana jest do przedsiębiorstw wodociągowych. Ten etap także jest poddany codziennej kontroli. Niezależnie od badań przeprowadzonych przez laboratorium technologiczne w Stacji Uzdatniania Wody w Dziećkowicach woda poddawana jest dodatkowej kontroli przez akredytowane Laboratorium GPW S.A. w Katowicach.

ETAP 4 - Woda trafia do rejonowych przedsiębiorstw wodociągowych, gdzie jest ponownie badana a następnie dostarczana do mieszkań.

Tak więc woda, by trafiła do kranu, musi przejść cztery etapy kontroli jakości. Każda z kontroli obejmuje od 5 do 10 wskaźników jakości wody. W sumie woda dostarczana do kranów mieszkańców regionu musi być poddana ok. 20 badaniom na dobę co rocznie daje prawie 8000 tysięcy badań tylko jednego ujęcia. Taka skontrolowana woda trafia także do rejonowych oddziałów Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, gdzie jest po raz kolejny badana pod kątem jakości i bezpieczeństwa.

Obecne standardy badań wody dają pełne bezpieczeństwo i komfort mieszkańcom regionu w korzystaniu z wody, dostarczanej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. poprzez rejonowe przedsiębiorstwa wodociągowe do mieszkańców woj. śląskiego.

W celu podniesienia jakości badań część procedur badawczych została przekazana z laboratorium w Dziećkowicach do akredytowanego laboratorium w Katowicach, które jest jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów w Polsce, posiadającym akredytację Polskiego Centrum Akredytacji o numerze 1158 otrzymaną 01.04.2010r. oraz normą PN-EN ISO 9001:2009.

Aleksander Maicher
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów

CZYTAJ WIĘCEJ
MÓJ REPORTER: TY PYTASZ, MY ODPOWIADAMY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!