MŚ w kolarstwie gravelowym. Złoty medal Katarzyny Niewiadomej!

Zbigniew Czyż
Katarzyna Niewiadoma
Katarzyna Niewiadoma Andrzej Szkocki/Polska Press
Katarzyna Niewiadoma zdobyła w sobotę tytuł mistrzyni świata w kolarstwie gravelowym wyprzedzając po samotnym ataku Włoszkę Silvię Persico i Holenderkę Demi Vollering.

Zawody rozgrywane we włoskim regionie Wenecja Euganejska po raz drugi miały rangę oficjalnym mistrzostw świata Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w coraz popularniejszej odmianie kolarstwa - wyścigach gravelowych, gdzie rywalizacja toczy się w większości poza asfaltowymi drogami, na odcinkach gruntowych i szutrowych.

U schyłku sezonu szosowego mistrzostwa zgromadziły na starcie niemal całą światową czołówkę z liderką rankigu UCI Vollering na czele. Zabrakło jedynie broniącej tytułu Francuzki Pauline Ferrand-Prevot, którą wyeliminowało zakażenie koronawirusem.

Trasa miała długość 140 km z ośmioma podjazdami, z których ostatni zlokalizowany był na 5 km przed metą w Pieve di Soligo. Stawka startujących dość szybko się podzieliła, a Polka cały czas jechała w topniejącej czołówce. Na atak zdecydowała się na około 25 km przed metą odjeżdżając rywalkom na podjeździe. Próbowały ją gonić Perscico i Vollering, ale na ostatnich kilometrach przewaga jeszcze wzrosła i Niewiadoma minęła metę z przewagą ponad pół minuty na goniącą ją dwójką.

Do mety dotarło 87 zawodniczek, w tym dwie pozostałe Polki - Karolina Migoń i Barbara Borowiecka, które uplasowały się, odpowiednio, na 31. i 35. miejscu.

Dla Katarzyny Niewiadomej sobotni wyścig był ukoronowaniem udanego sezonu, w którym wywalczyła miejsce na podium w Tour de France i zajęła drugie miejsce w Tour de Romandie. Plasowała się także w czołówkach wyścigów jednodniowych, a ze startu w szosowych mistrzostwach świata, gdzie była jedną z kandydatek do medalu, wyeliminowała ją choroba.