MŚ w kolarstwie: na torze wspaniały wyścig Ganny, Rudyk w półfinale

OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Polak Mateusz Rudyk rywalizował w ćwierćfinale sprintu MŚ w kolarstwie z Japończykiem Ota Kaiya EPA/PAP
Włoski kolarz Filippo Ganna zdobył na torze w Glasgow złoty medal mistrzostw świata w wyścigu na 4 km na dochodzenie, pokonując po wspaniałej walce Brytyjczyka Dana Bighama. W sesji porannej Mateusz Rudyk awansował do półfinału sprintu.

Finał wyścigu na dochodzenie był niezwykle emocjonujący. Niesiony dopingiem publiczności Dan Bigham prowadził po 15 okrążeniach toru, mając przewagę ponad dwóch sekund (jeszcze 750 m przed metą) i dopiero na ostatniej rundzie Filippo Ganna zdołał wyprzedzić zmęczonego rywala.

Ganna to kolega Kwiatkowskiego z Ineos Grenadiers

27-letni Włoch, kolega Michała Kwiatkowskiego w ekipie Ineos Grenadiers, po raz szósty został mistrzem świata w tej konkurencji. W piątek wystartuje w Glasgow w szosowej jeździe indywidualnej na czas, w której triumfował w MŚ w 2020 i 2021 roku.

W eliminacjach na 4 km startował Kacper Majewski, zajmując 18. pozycję.

Świetny start Rudyka w ćwierćfinale sprintu

W sesji porannej w sprincie bardzo dobrze spisał się Mateusz Rudyk. W pojedynku ćwierćfinałowym pokonał Japończyka Kaiyę Otę 2:0 i w poniedziałek w półfinale będzie się ścigać z reprezentantem Trynidadu i Tobago Paulem Nicholsem. W drugiej parze obrońca tytułu Holender Harrie Lavreysen zmierzy się z Brytyjczykiem Jackiem Carlinem.

Słabe występy pozostałych Biało-Czerwonych

Inni reprezentanci Polski spisali się słabo. W wyścigu eliminacyjnym Patrycja Lorkowska zajęła 12. miejsce, w keirinie Urszula Łoś i Marlena Karwacka odpadły w repasażach 1. rundy, a w omnium, składającym się z czterech wyścigów (scratch, tempo, eliminacyjny, punktowy) Alan Banaszek zajął 13. pozycję.

W wyścigu eliminacyjnym tytuł mistrzowski obroniła druga zawodniczka zakończonego przed tygodniem Tour de France Belgijka Lotte Kopecky. W keirinie najszybsza była Nowozelandka Ellesse Andrews, natomiast w omnium zwyciężył Portugalczyk Iuri Leitao.(PAP)