Mundial 2014: Argentyna – Szwajcaria 1:0 [RELACJA + ZDJĘCIA + OPINIE + WIDEO]

TOK
W meczu 1/8 finału mundialu w Brazylii Argentyna pokonała Szwajcarię po dogrywce 1:0. Bramkę na wagę awansu w 118. minucie strzelił Angel Di Maria, po podaniu Leo Messiego.

MUNDIAL 2014

Wymęczona wygrana Argentyny w 1/8 finału. "Szwajcarzy mogą być z siebie zadowoleni"

Huśtawka nastrojów w Buenos Aires. "Albicelestes" wypróbowali cierpliwość kibiców

Mecz Argentyna - Szwajcaria FOTORELACJA NA ŻYWO WIELKA GALERIA ZDJĘĆ

W przeddzień meczu zmarł starszy brat trenera Szwajcarii Ottmara Hitzfelda. 81-letni Winfried Hitzfeld zmarł w szpitalu z Bazylei. Selekcjoner Helwetów postanowił zostać na ławce swej kadry i poprowadził zespół w spotkaniu z Argentyną.

Szwajcarzy powinni prowadzić po pierwszej połowie. W 28. minucie Xherdan Shaqiri wyłożył piłkę przed bramkę, a Granit Xhaka strzelił tak, że Sergio Romero miał możliwość odbicia piłki nogą.

W 39. minucie Josip Drmic dostał podanie na wolne pole. Romero zawahał się, nie ruszył do piłki, a napastnik Szwajcarii będąc z nim sam na sam zdecydował się na tzw. podcinkę. Lob był za niski i bramkarz bez trudu złapał piłkę.

Argentyńczycy nie umieli sobie poradzić ze szczelną obroną rywali. Jeśli już udało im się strzelić w kierunku bramki, Diego Benaglio bez trudu wyłapywał słabe uderzenia.

Na początku drugiej połowy Shaqiri znów z końcowej linii podał do Xhaki, a ten huknął nad poprzeczką.

Leo Messi i spółka próbowali przejąć inicjatywę – w efekcie Marcos Rojo zatrudnił Benaglio (58. minuta). Bramkarz Szwajcarii wyciągnął też piłkę spod poprzeczki po główce Gonzalo Higuaina (62). Bomba z woleja Messiego poleciała tuż nad bramką (68).

Piętnaście minut przed końcem regulaminowego czasu gry z pięciu metrów obok bramki strzelał rezerwowy Rodrigo Palacio, a cztery minuty później Messi wjechał w pole karne, strzelił po ziemi, ale bramkarz świetnie obronił.

Ponieważ bramki nie padły, konieczna była dogrywka.

Kiedy wydawało się, że dojdzie do rzutów karnych Argentyna zadała decydujący cios. Szwajcarzy stracili piłkę i poszła szybka akcja, w której Leo Messi podał w pole karne, a Angel Di Maria przymierzył w długi róg - 1:0!

Jednak Szwajcaria miała jeszcze świetną okazję na remis. Blerim Dzemaili główkował z pięciu metrów i trafił w słupek! Piłka odbiła się od nogi Szwajcara, który nie był jej w stanie skierować do siatki.

Argentyna zagra w ćwierćfinale ze zwycięzcą wieczornego spotkania Belgii z USA.

Po meczu Argentyna - Szwajcaria (1:0) powiedzieli:

Alejandro Sabella (trener Argentyny): "Kiedyś przeżyłem dogrywkę w meczu z Anglią jako piłkarz. Dziś doświadczyłem jej w roli trenera i muszę przyznać, że emocje są nieporównywalnie większe. W pierwszej połowie spotkanie było wyrównane, później dominowaliśmy wyraźnie. Szczęście jednak uśmiechnęło się do nas dopiero w końcówce dodatkowego czasu gry. Teraz najważniejszym zadaniem jest odpoczynek".

Ottmar Hitzfeld (trener Szwajcarii): "Mój zespół dał z siebie wszystko. W ciągu trzech ostatnich minut dogrywki przeżyłem, jakby w pigułce, moje całe trenerskie życie jeszcze raz. Takich emocji dostarcza tylko futbol. Myślę, że dziś Szwajcaria zapewniła sobie wiele sympatii na całym świecie. Z tego wszyscy możemy być dumni. Napięcie było niesamowite. Czas dla nas najpierw biegł bardzo powoli, a później strasznie szybko. Gdy siły opuszczają, możesz tylko walczyć sercem i tak dziś moi piłkarze robili. W 118. minucie musieliśmy wszyscy przełknąć gorzką pigułkę. Wygrał ten, kto miał więcej szczęścia. Argentyna była przez cały mecz lepszym zespołem, miała więcej okazji do zdobycia goli. Wracamy do domu z podniesionymi głowami. Mam nadzieję, że Szwajcaria, już z innym trenerem, w kolejnych mistrzostwach Europy czy świata będzie jeszcze wyżej".

Angel di Maria (zdobywca gola dla Argentyny): "Dostaliśmy drugie życie. Wiedzieliśmy, że to będzie trudny, wyrównany mecz. Zwycięstwo trzeba było wybiegać, wyszarpać i to staraliśmy się robić. Długo gra nam się nie układała, zmarnowaliśmy kilka okazji, ale wierzyliśmy, że przyjdzie ta jedna akcja. Zasłużyliśmy na wygraną. Tylko raz, po błędzie w pierwszej połowie, uratował nas bramkarz. Rywale dużo częściej byli w opałach".

1/8 finału: Argentyna - Szwajcaria 1:0 po dogrywce (0:0).

1:0 Angel Di Maria (118).

Argentyna: Sergio Romero - Pablo Zabaleta, Federico Fernandez, Ezequiel Garay, Marcos Rojo (105+1. Jose Basanta) - Fernando Gago (106. Lucas Biglia), Javier Mascherano, Angel Di Maria - Ezequiel Lavezzi (74. Rodrigo Palacio), Gonzalo Higuain, Lionel Messi.

Szwajcaria: Diego Benaglio - Stephan Lichtsteiner, Johan Djourou, Fabian Schaer, Ricardo Rodriguez - Gokhan Inler, Granit Xhaka (66. Gelson Fernandes), Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Admir Mehmedi (113. Blerim Dzemaili) - Josip Drmic (82. Haris Seferovic).