Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej otwarte 1 maja. Zobaczcie nową ekspozycję

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
W Muzeum PRL-u zobaczymy przede wszystkim to, co było bliskie Polakom w minionej epoce, czyli przedmioty życia codziennego i pamiątki kultury materialnej Polski Ludowej.
W Muzeum PRL-u zobaczymy przede wszystkim to, co było bliskie Polakom w minionej epoce, czyli przedmioty życia codziennego i pamiątki kultury materialnej Polski Ludowej. Patryk Osadnik
Kolejny sezon w Muzeum PRL-u został otwarty tradycyjnie w Święto Pracy. Niezwykła placówka muzealna z Rudy Śląskiej prezentuje to, co było najbliższe Polakom w minionej epoce - pamiątki związane z życiem codziennym i kulturą materialną Polski Ludowej. Przed sezonem w Muzeum PRL-u wymieniono 80 procent ekspozycji.

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Nie ma lepszego dnia na otwarcie Muzeum PRL-u niż 1 maja, czyli Święto Pracy, najważniejszy dzień w roku minionej epoki - Polski Ludowej. Tego dnia jak zawsze swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej, które będzie czynne do jesieni.

- Jesteśmy chyba jedynym muzeum w Polsce i na świecie, które co roku wymienia 80 procent ekspozycji - zauważa Kamil Warzecha, przewodnik z Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej.

- PRL to dość nieodległy okres, który nie cieszy się zbytnią estymą wśród Polaków, w związku z czym ludzie deprecjonują te eksponaty. Naszym zdaniem to odpowiednie miejsce i czas, żeby gromadzić pamiątki tych czasów - dodaje.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W Muzeum PRL-u zobaczymy przede wszystkim to, co było bliskie Polakom w minionej epoce, czyli przedmioty życia codziennego i pamiątki kultury materialnej Polski Ludowej. Jest tutaj m.in. kapsuła czasu, czyli dwa pokoje z kuchnią, w których zgromadzone zostały eksponaty z PRL-owskich mieszkań, takie jak symbol tamtych czasów jakim była bez wątpienia solidna meblościanka.

W starym kiosku zobaczymy Klubowe czy Carmeny, a na ścianach muzeum przeczytamy dawne hasła propagandowe, np. „Warto dłużej tuczyć wieprza - wyższa waga cena lepsza”.

Godziny otwarcia:
Od środy do niedzieli w godz. 10-18

Ceny Biletów:

  • Bilet ulgowy - 8 zł (uczniowie, studenci, emeryci)
  • Bilet normalny - 12 zł
  • Dzieci do lat 7 - wstęp wolny

W muzeum istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji muzealnych (30 zł), zorganizowania sesji zdjęciowej (150 zł) oraz wynajęcia obiektu do organizacji imprez (cena do ustalenia).

Nowości w sezonie 2019

- Nowością w tym roku jest replika okrągłego stołu. Do tego nasi przewodnicy opowiadają zwiedzającym ciekawostki z nim związane - mówi Warzecha.

Do tego dochodzą też nowe eksponaty w kapsule czasu, która powiększyła się o jedno pomieszczenie, a także dwie nowe wystawy: „Zachodźże czerwone słoneczko” oraz „Edward Gierek”. „Zachodźże czerwone słoneczko” to wystawa opowiadająca o wyborach w 1998 w województwie katowickim. „Edward Gierek” to oczywiście ekspozycja na temat komunistycznego sekretarza KC PZPR, jednego z największych dygnitarzy Polski Ludowej.

Eksponaty do Muzeum PRL-u trafiają najczęściej od samych zwiedzających. W końcu każdy z nas ma zapewne pamiątki tamtych czasów w domu, na strychu lub w piwnicy.

Park pomników

Ogromne wrażenie po przejściu bramu Muzeum PRL-u robi park pomników, gdzie od razu w oczy rzuca się wielkie metalowe popiersie Lenina.

Przewodnicy muzeum podkreślają, że zorganizowanie takiego parku nie jest łatwą sprawą.

- Zwykle w mieście jest monument, który nikomu się nie podoba, ale też nikt nie chce go oddać do muzeum. W momencie, kiedy jest taka wola, trzeba zorganizować ekipę, która taki pomnik zdemontuje, a później samochód, który go przywiezie - tłumaczy Warzecha i dodaje, że koszt demontażu i przewiezienia pomnika na dystansie zaledwie kilku kilometrów może sięgać nawet 10 tys. złotych.

Najcięższy gatunkowo pomnik w Muzeum PRL-u to najprawdopodobniej „Pomnik Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej”. Ten ogromny monument miał niegdyś wysokość 16 metrów, był szeroki na metrów 20 i ważył w sumie 67 ton. Do Rudy Śląskiej trafił w częściach. Wcześniej kolos zasłaniał Pałac Lubomirskich w Warszawie. Jest to najprawdopodobniej największy socrealistyczny pomnik, który wciąż istnieje w tej części Europy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

W PUNKT ODC. 4 - Ile wart jest widz Ekstraklasy?

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie