Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Śląskiej uruchomiono Centrum Metod Izotopowych. Projekt został częściowo sfinansowany z funduszy unijnych

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Politechnika Śląska uruchomiła Centrum Metod Izotopowych CEMIZ. Zostało ono wyposażone w urządzenia i aparaturę, które można uznać za najnowocześniejsze na świecie
Politechnika Śląska uruchomiła Centrum Metod Izotopowych CEMIZ. Zostało ono wyposażone w urządzenia i aparaturę, które można uznać za najnowocześniejsze na świecie Politechnika Śląska
Politechnika Śląska uruchomiła Centrum Metod Izotopowych CEMIZ. Zostało ono wyposażone w urządzenia i aparaturę, które można uznać za najnowocześniejsze na świecie. Laboratorium będzie m.in. prowadzić badania nad zmianami klimatu w przeszłości, by przewidywać jego dalsze ewolucje w przyszłości. Inwestycja kosztowała 7 mln złotych. Projekt został częściowo sfinansowany z funduszy unijnych.

Centrum Metod Izotopowych na Politechnice Śląskiej

Centrum Metod Izotopowych CEMIZ powstało w Instytucie Fizyki - Centrum Naukowo-Dydaktycznego Politechniki Śląskiej. To zwieńczenie realizowanego projektu.

To drugie tego typu laboratorium w Polsce. Zostało wyposażone w urządzenia i aparaturę, które można uznać za najnowocześniejsze na świecie. Zakres badań, które będą tam realizowane, wpisuje się w cele zrównoważonego rozwoju ONZ i politykę proekologiczną Unii Europejskiej.

– Jesteśmy przekonani, że uruchomiona w ramach projektu CEMIZ aparatura najwyższej światowej klasy pozwoli na dynamiczny rozwój współpracy Laboratorium 14C i Spektrometrii Mas Politechniki Śląskiej z otoczeniem naukowym oraz społeczno-gospodarczym – mówił prof. Adam Michczyński, dyrektor Instytutu Fizyki Politechniki Śląskiej.

Główny cel to najwyższej jakości badania

W CEMIZ będą prowadzone najwyższej jakości badania naukowe.

– Realizujemy badania pomiarowe dla potrzeb oznaczania zawartości bio‑substancji w paliwach dla energetyki opartej na surowcach odnawialnych, w artykułach spożywczych oraz innych produktach zawierających biokomponenty - wyjaśniła prof. Natalia Piotrowska, kierownik Laboratorium 14C i Spektrometrii Mas. - Wykonujemy analizy dla datowania radiowęglowego, a także ochrony środowiska, badań geologicznych i hydrologicznych. Badania nad zmianami klimatu w przeszłości przeprowadza się między innymi po to, by prognozować i przewidywać jego dalsze ewolucje w przyszłości – dodała.

Politechnika Śląska jest nastawiona na prowadzenie innowacyjnych badań na bardzo wysokim poziomie, a także na współpracę między jednostkami wewnątrz uczelni i służenie otoczeniu gospodarczemu.

- Laboratorium posłuży do badań nad komponentami, których obecnie mamy bardzo dużo i używane są powszechnie – mówił prof. Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechniki Śląskiej.

Centrum Metod Izotopowych CEMIZ kosztowało 7 mln złotych. Część środków na ten cel pochodziło z Unii Europejskiej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera