MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na śląskich drogach pojawią się nowe fotoradary [MAPA FOTORADARÓW]

Paweł Szałankiewicz
Kierowco zwolnij, żółty fotoradar
Kierowco zwolnij, żółty fotoradar Bartek Syta
Jeszcze w tym roku do dyspozycji delegatury śląskiej Inspektoratu Transportu Drogowego mają trafić 32 nowe, żółte fotoradary. 23 zostaną zamontowane na Śląsku, w miejscach, gdzie dotychczas z reguły stały puste maszty. ZOBACZ, GDZIE STANĄ FOTORADARY

W czterech miejscowościach - Pawłowicach, Ciasnej, Sierakowie i Paniówkach - zostaną zamontowane nowe maszty z fotoradarami. Ponadto dziesięć urządzeń będzie umieszczanych rotacyjnie w pozostałych masztach. Łącznie na terenie całej Polski zostanie zamontowanych 300 nowych urządzeń, co będzie kosztować ITD 66 mln 300 tys. złotych.

Nowe fotoradary zostaną zamówione w ramach projektu "Rozwój systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym (budowa centralnego systemu do automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym)" współfinansowanego przez UE.

Plan rozmieszczenia fotoradarów na terenie kraju został poprzedzony analizą przeprowadzoną na podstawie danych pozyskanych z ok. 800 fotoradarów. Analizie poddano wstępnie wyznaczone miejsca, w których rozmieszczone zostaną nowe urządzenia. Pod uwagę brano takie czynniki, jak ilość zdarzeń drogowych i ich przyczyny, dopuszczalną prędkość, kategorię i klasę drogi, natężenie ruchu oraz ilość obiektów użyteczności publicznej znajdujących się w pobliżu fotoradaru.

- Następnie pracownicy delegatur sprawdzali stan techniczny urządzeń, natężenie ruchu, infrastrukturę drogową. Pozwoliło to ostatecznie wytypować miejsca, w których zostaną na stałe zamontowane zakupione przez nas urządzenia - wyjaśnia Aleksandra Kobylska, rzecznik GITD.

TUTAJ POBIERZ AKTUALNĄ MAPĘ FOTORADARÓW

Rozmowa z Włodzimierzem Mogiłą, z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji
Czy większa ilość fotoradarów może mieć wymierny wpływ na bezpieczeństwo na drodze?
Fotoradar to jeden z wielu czynników zwiększających bezpieczeństwo na drodze, ale nie główny. Fotoradary powodują u kierowców chęć wyhamowania na odcinku, gdzie one się znajdują, ale niestety, po jego minięciu ponownie przyspieszają. Niemniej dobrze, że zwiększy się ilość fotoradarów na naszych drogach.

Fotoradary mogą więc wpłynąć na zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych?
One tylko wspierają bezpieczeństwo na drogach, ale nie wpłyną na to, czy ktoś na przykład przeżyje wypadek, czy nie. Podkreślam, fotoradary mają działanie tylko prewencyjne.

Co w takim razie może pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa na naszych drogach?
Najważniejsze jest edukowanie kierowców i uświadamianie im jakie są konsekwencje nieprzepisowej jazdy. Zapewniam, że my nie chcemy tego robić w chwili, kiedy wręczamy im mandat. Zależy nam na tym, aby robić to stykając się z nimi w całkiem innych okolicznościach, a nie tylko przy wypisywaniu mandatów, choć tego pewnie i tak się nie uda uniknąć.
Not. PSZ

Pięć pytań - które warto zadać - o nowe fotoradary

1. Nowe fotoradary, które trafią na Śląsk, będą w kolorze żółtym. Czy w takim razie stare fotoradary zostaną przemalowane?
Każdy fotoradar będzie poprzedzony znakiem D-51 z napisem: "kontrola prędkości, fotoradar", więc kierowca będzie mógł spodziewać się w danym miejscu kontroli prędkości. Urządzenie będzie też widoczne z daleka, dzięki intensywnej, żółtej barwie. Czas na wprowadzenie zmian przy starych masztach fotoradarów to 36 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia ministra infrastruktury z 2011 roku w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów, przy czym nowe fotoradary od razu muszą spełniać te normy. Do końca tak zwanego okresu przejściowego, czyli do 28 czerwca 2014 roku, puste maszty zostaną natomiast usunięte.

2. Czy przy nowych fotoradarach również będzie tolerancja do 10 km/h, czy będą dokonywać precyzyjniejszych pomiarów?
Przekroczenie prędkości do 10 km/h nie jest rejestrowane, zarówno przez dotychczasowe urządzenia, jak i nie będzie rejestrowane przez nowe. Jest to wymóg wynikający z przepisów prawa o ruchu drogowym. Należy jednak podkreślić, że przekroczenie tej wartości tolerowanego błędu kierowcy będzie skutkowało mandatem za przekroczenie limitu prędkości o ponad 10 km/h (ten margines błędu nie zniknie).

3. Kiedy fotoradary trafią na Śląsk?
Na razie wiadomo tylko, że do końca tego roku na terenie całej Polski zostanie zamontowanych 300 fotoradarów. Pierwsze - już w sierpniu. Czy na Śląsku? O tym zadecydują władze firmy, która zajmie się montażem.

4. Czy poza nowymi stałymi fotoradarami będą również nowe mobilne urządzenia rejestrujące prędkość samochodów?
Inspektorat Transportu Drogowego rozpoczął dopiero przetarg na zakup 29 urządzeń mobilnych, które zostaną rozdysponowane pomiędzy 10 delegatur. Wartość zamówienia to ponad 3 miliony złotych.

5. W jakich miejscach w naszym województwie zostaną postawione nowe fotoradary?
W Będzinie, Bieruniu, Ciasnej, Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Goleniowach, Karsowie, Koziegłowach, Kozach (ul. Krakowska), Lalikach, Orzeszu, Paniówkach, Pawłowicach (skrzyżowanie ulic Wyzwolenia/Zjednoczenia), Piasku, Poczesnej, Sierakowie Śląskim, Siewierzu, Tarnowskich Górach (ul. Zagórska), Tworogu (ul. Tarnogórska), Wanatach, Wrzosowej, Zawierciu.


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!