MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze atrakcje na Szlaku Zabytków Techniki w naszym regionie. TOP 20 miejscówek... Te miejsca trzeba odwiedzić

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w CzęstochowieMuzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie to wyjątkowa placówka w Polsce, poświęcona historii górnictwa rudnego w kraju. Powstało związku z obecnością ważnego złóż rud żelaza.W sali ekspozycyjnej prezentowany jest pełny zestaw narzędzi i maszyn używanych przez górników. Zgromadzono liczne rodzaje obudów wyrobisk kopalnianych, lamp górniczych oraz kolekcję minerałów. Muzeum stanowi reliktem dawnej kultury górniczej regionu częstochowskiego, przekazującą pamięć o tradycjach historycznych.Osoby zainteresowane historią górnictwa mogą korzystać z przewodnika multimedialnego oraz obejrzećfilm "Z dziejów górnictwa rud żelaza". Ten film, zrealizowany w ostatnich latach funkcjonowania kopalń rud żelaza, jest prezentowany w muzeum, umożliwiając lepsze zrozumienie historii górnictwa rud żelaza w Polsce.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w CzęstochowieMuzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie to wyjątkowa placówka w Polsce, poświęcona historii górnictwa rudnego w kraju. Powstało związku z obecnością ważnego złóż rud żelaza.W sali ekspozycyjnej prezentowany jest pełny zestaw narzędzi i maszyn używanych przez górników. Zgromadzono liczne rodzaje obudów wyrobisk kopalnianych, lamp górniczych oraz kolekcję minerałów. Muzeum stanowi reliktem dawnej kultury górniczej regionu częstochowskiego, przekazującą pamięć o tradycjach historycznych.Osoby zainteresowane historią górnictwa mogą korzystać z przewodnika multimedialnego oraz obejrzećfilm "Z dziejów górnictwa rud żelaza". Ten film, zrealizowany w ostatnich latach funkcjonowania kopalń rud żelaza, jest prezentowany w muzeum, umożliwiając lepsze zrozumienie historii górnictwa rud żelaza w Polsce. arch.
Szlak Zabytków Techniki to tematyczny szlak turystyczno-kulturowy, który łączy obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego. Składa się z 40 obiektów prezentujących najważniejsze i najciekawsze pod względem turystycznym, historycznym i architektonicznym zabytki przemysłowe regionu. Na Szlaku znajdziemy muzea, kolonie robotnicze oraz obiekty związane z górnictwem i kolejnictwem. Poznajcie TOP20 miejsc wartych odwiedzenia na szlaku.

Szlak Zabytków Techniki jest jednym z najciekawszych szlaków turystyki industrialnej w Polsce, przyciągającym uwagę odwiedzających z całego kraju. Stanowi on główny element turystyki województwa śląskiego i pełni ważną rolę w promocji regionu na turystycznej mapie kraju. Szlak ten zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, potwierdzające jego wysoką jakość i atrakcyjność nie tylko w kraju, ale również w Europie.

Na szlaku znajdziemy obiekty powiązane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą istniejące muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze oraz działające zakłady pracy. Gdzie warto się wybrać?

Sprawdźcie nasze TOP20!

Industriada 2024

INDUSTRIADA to największy jednodniowy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest zarazem świętem i najważniejszym wydarzeniem promującym Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Festiwal jest okazją do promowania kultury industrialnej jako dziedzictwa regionu oraz przedstawienia ciekawej oferty spędzenia czasu wolnego – w tym dniu bowiem odbywa się wiele pokazów, warsztatów, wykładów, happeningów i koncertów. Co roku przybiera inną formę i inny motyw przewodni, co pozwala ukazywać historię przemysłu z wielu różnych perspektyw. W roku 2024 INDUSTRIADA odbędzie się dokładnie 1 czerwca.

Na stronie https://industriada.pl/program/ można sprawdzić program dla każdego miasta.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni