Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najśmieszniejsze memy o pizzach. Międzynarodowy Dzień Pizzy po Tłustym Czwartku? To szaleństwo!

OPRAC.: Bartosz Walenta
Media społecznościowe, Memy, Kwejk,
9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. To dzień po Tłustym Czwartku, który w tym roku przypadł na 8 lutego. To szaleństwo, jak zbijemy zbędne kilogramy. Jednym ze sposobów jest uśmiech - zobaczcie najśmieszniejsze memy o pizzy.

9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Ta jedna z najpopularniejszych dziś potraw na świecie ma wielu fanów. Jak spalić kalorie? Najlepiej się uśmiechnijmy!

ZOBACZCIE NAJŚMIESZNIEJSZE MEMY O PIZZY

Tak narodziła się pizza. Dzisiaj zna ją cały świat

Jak informuje Wikipedia, słowo piza (w takiej właśnie formie) pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 997 roku. W XVII wieku mianem pizzy alla mastunicola określano wypiek przyprawiony bazylią i serem, a pizzą ai cecinelli.

Kiedy we Włoszech zaczęły się pojawiać pomidory przywożone z Ameryki, zaczęto wykorzystywać je do przyprawiania pizzy. Lokale gastronomiczne zwane ''pizzeriami'' pojawiły się po raz pierwszy w XVIII wieku w Neapolu. Ich popularność była tak duża, że wzbudziły zainteresowanie króla Ferdynanda II Burbona, który odwiedził jeden z nich i tym samym bardzo przyczynił się do wzrostu popularności pizzy.

W 1889 roku jeden z kucharzy, Raffaelo Esposito, zadedykował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy: alla mastunicola (z serem i bazylią), marinara (z pomidorami) – te dwa rodzaje były już dobrze znane – oraz nową wersję: z mozzarellą.

Ta trzecia pizza najbardziej przypadła do gustu królowej. Według legendy to od jej imienia pizza ta do dzisiaj zwana jest ''margeritą'', chociaż wariant z mozzarellą na pewno znany był i spożywany wcześniej, nie była to więc zupełna innowacja Esposito.

Co najmniej 30 lat wcześniej pizzę o tej nazwie wymienia Francesco de Boucard w swoim dziele "Usi e costumi di Napoli e contorni descritti e dipinti". Bardziej prawdopodobne jest, że nazwa pochodzi od stokrotki (wł. margherita), której kwiat przypominają ułożone dookoła na cieście okrągłe kawałki mozzarelli

Z Neapolu pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych, gdzie wypiekano ją już pod koniec XIX wieku. W północnej części Włoch spopularyzowała się jednak dopiero po II wojnie światowej dzięki robotnikom z południa półwyspu emigrującym za pracą w północne rejony kraju.

Włosi rozróżniają pizzę neapolitańską i rzymską.

Źródło: Wikipedia/własne

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera