Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napiszmy historię na nowo. Alterhist - 7 października w Zabrzu z fantastyką i znanymi gośćmi

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Festiwal Historii Alternatywnej - Alterhist
Festiwal Historii Alternatywnej - Alterhist Festiwal Historii Alternatywnej
7 października już po raz czwarty w Zabrzu, odbędzie się Festiwal Alterhist 2023. Uznani polscy pisarze z nurtu fantastyki i historii alternatywnej spotkają się z czytelnikami w Sztolni Królowa Luiza.

W festiwalu Alterhist 2023 weźmie udział plejada najpopularniejszych pisarzy w Polsce m.in: Andrzej Pilipiuk, Marcin Wolski, Adam Przechrzta, Marcin Podlewski, Piotr Langenfeld, Jacek Komuda, Michał Gołkowski, Wojciech Harpula, Krystian Maniecki, Arkady Saulski oraz wielu innych historyków, publicystów i pasjonatów historii.

Wydarzenie jest dla wszystkich osób zainteresowanych historią alternatywną i fantastyką. Motyw festiwalu balansuje na pograniczu literatury fantastycznej i literatury historii alternatywnej, jedno przenika się przez drugie. Spotkanie ma charakter otwarty, niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. Istotą festiwalu jest zabawa z historią, czyli spotkania pisarzy, historyków, dziennikarzy z publicznością. Podczas dyskusji przeważającym pytaniem jest "Co by było, gdyby?". Podczas rozmów to właśnie na nie wszyscy obecni starają się odpowiedzieć.

- Bardzo często historia jest zakłamana z przyczyn politycznych. Jest błędnie interpretowana i powoduje to błędne decyzje bieżące. Historia to nie tylko kwestia nauk, to również kwestia dzisiejszej polityki, dzisiejszych decyzji. Relacje z Ukrainą, Rosją, Niemcami, tak jak z każdym innym krajem są oparte na historii. Na podstawie historii buduje się współczesną politykę, ona jest bardzo obecna w tworzeniu teraźniejszej polityki - mówił Andrzej Dolniak.

Festiwal Alterhist 2023 rozpocznie się o godz. 11.00. Jak co roku odbędą się prelekcje i spotkania autorskie z popularnymi pisarzami z nurtu fantastyki, historii, a przede wszystkim historii alternatywnej. Tematem wiodącym Alterhist 2023 będzie Powstanie Styczniowe (w ujęciu historii alternatywnej), dodatkowo odbędą się prelekcje autorów na wybrane przez nich tematy np. Imperializm rosyjski dawniej i dzisiaj, Sztuczna inteligencja, symulacji, kwantyzacji i aparacie poznawczym oraz Czarownice i demonologia czyli krótki kurs praktyczny czarnoksięstwa. Historia alternatywna w pewnym sensie zawsze jest jakąś częścią fantastyki.

Spotkanie jest dla każdego myślącego człowieka. Jest to festiwal dla osób z otwartą głową. To miejsce dla osób, które chcą się rozwinąć i poszerzyć swoje horyzonty - dodał Andrzej Dolniak.

Gościem specjalnym Festiwalu Historii Alternatywnej będzie znany pisarz i publicysta Pan Marcin Wolski.

- Zapraszamy wszystkich, którym bliskie jest niestandardowe myślenie - mówił Andrzej Dolniak.

Program wydarzenia

Tegoroczne wydarzenie różni się od poprzedniego tym, że potrwa tylko jeden dzień. Będzie to bardzo intensywny dzień i co za tym idzie uczestnicy będą musieli wybrać na których wykładach chcą uczestniczyć. Drugi dzień zeszłorocznej edycji nie cieszył się już zbytnim zainteresowaniem, stąd decyzja organizatorów by tegoroczna edycja trwała tylko jeden dzień. Jeszcze jedną znaczącą różnicą pomiędzy edycjami, jest to, że w tegorocznej jest przegląd filmów. Filmów wyprodukowanych przez Festiwal Alterhist.

  • 10:00 - D. Babiżewski, Muzyczne Piekło –muzyka w służbie władzy, następnie
  • 11:00 - równolegle uczestnicy będą mogli wybrać pomiędzy Pilotem serialu o wojnie na Ukrainie –„Wojna 3.0” a A. Pilipiuk – Powstanie Styczniowe inne scenariusze
  • 11:45 - K. Maniecki – Selfbublishing podróż po własną książkę – jak wydać książkę i jej nie stracić
  • 12:00 - J. Komuda – Śmierć Zawiszy Czarnego
  • 13:00 - dwa wydarzenia równolegle: PANEL - POWSTANIE STYCZNIOWE ROZWAŻANIA ALTERNATYWNE i P. Langenfeld – Polityka
  • Historyczna
  • 15:00 - dwa wydarzenia równolegle: M. Wolski – Od Alterlandu do Wariantu Lotaryńskiego – Historie Alternatywne Marcina Wolskiego i Film dokumentalny o opozycji antyreżimowej na Białorusi – „Miejscowi”
  • 16:30 - dwa wydarzenia równolegle: M. Podlewski - Filtry rzeczywistości i PANEL – WOJNA NA UKRAINIE, TRUDNA PRZESZŁOŚĆ TRUDNA PRZYSZŁOŚĆ
  • 18:00 - dwa wydarzenia równolegle: M. Podlewski - Czarownice i demonologia, czyli krótki kurs praktyczny czarnoksięstwa i Film o alternatywnej historii II Wojny Światowej – „Operacja Ząb Tygrysa”
  • 19:00 - dwa wydarzenia równolegle: M. Gołkowski - Imperializm rosyjski dawniej i dzisiaj i Teatr Telewizji – „Czerwona Gorączka”
  • Na podstawie opowiadania A. Pilipiuka.

Aby debata miała emocjonujący obrót, dyskusja nie była monotonna, a wszyscy goście zafascynowani snuciem opowieści o historii alternatywnej, zaproszeni zostali mistrzowie w tym fachu:

Panel Powstanie Styczniowe rozważania alternatywne:

Andrzej Pilipiuk - popularny autor literatury fantastycznej, z wykształcenia jest archeologiem, dzięki czemu umiejętnie rekonstruuje realia w powieściach i opowiadaniach dziejących się w przeszłości.

Adam Przechrzta - autor sześcioczęściowego cyklu "Demony", z oficerem GRU w roli głównej.

Wojciech Harpula - autor sześcioczęściowego cyklu "Demony", z oficerem GRU w roli głównej.

Marcin Wolski - Polski pisarz, dziennikarz i satyryk. Znany z Polskiego Radia i TVP2, a także porywających powieści, nowel, zbiorów opowiadań i felietonów, które na długo zapadają w pamięć.

Panel Wojna na Ukrainie, trudna przeszłość trudna przyszłość:

Jacek Komuda - pisarz i historyk, któremu nie są obce wydarzenia oddalone od dzisiejszych czasów zarówno o 500, jak i 50 lat.

Piotr Langenfeld - korespondent wojenny z Afganistanu, który dzięki talentowi pisarskiemu mógł przelać swoje doświadczenia na papier.

Adam Przechrzta - autor sześcioczęściowego cyklu "Demony", z oficerem GRU w roli głównej.

Marcin Gołkowski - nazwisko, które zna każdy fan gier komputerowych. Pisarz przeniósł na papier uniwersum z gry S.T.A.L.K.E.R.

Charakterystyczną cechą historii alternatywnej jest występowanie „punktu rozbieżności”, czyli momentu, w którym dochodzi do rozejścia się historii prawdziwej i fikcyjnej. Do najczęściej występujących punktów rozbieżności należą m.in. wygrana III Rzeszy w II drugiej wojnie światowej czy przedwczesna śmierć Hitlera dzięki której nie dochodzi do wybuchu II wojny światowej. W literaturze polskiej często pojawiającym się punktem dywergencji są powstanie styczniowe, wojna polsko-bolszewicka, czy sojusz Polski i III Rzeszy.

Historia alternatywna pozwala badać obszary, które pobudzają wyobraźnie, uczą pewnego myślenia o historii. Pozwalają patrzeć na przeszłość w szerszej perspektywie, pokazują, że to co się zdarzyło nie było jedyną możliwością. Uczą myślenia wielowariantowego o historii i przede wszystkim lepszego jej pojmowania.

Po co nam jednak alternatywne, fikcyjne światy?

Paul Feyerabend nie ma wątpliwości, iż „potrzebujemy świata fikcyjnego w celu odkrycia cech świata realnego, który, jak sądzimy, zamieszkujemy”. Jest to głęboka prawda dotycząca wszystkich dziedzin refleksji. W fizyce czy biologii warto jest konstruować konkurencyjne wyjaśnienia zgromadzonych danych eksperymentalnych, bo dzięki temu zwiększamy szanse na znalezienie tego wyjaśnienia, które okaże się prawdziwe. W prawie nie sposób uciec od rozważania alternatywnych sformułowań przepisów ustawowych, bo tylko w ten sposób możemy dostrzec ograniczenia i niepożądane konsekwencje tego rozwiązania, które uznajemy za najlepsze.

W historii – warto konstruować konkurencyjne interpretacje historycznych faktów, bo dzięki temu zbliżyć się możemy do bardziej obiektywnego ujęcia przeszłych zdarzeń. Konstruowanie alternatywnych historii ma podobną funkcję – choć wiemy, że świat Vaterlandu (Vaterland – Tajemnica III Rzeszy) jest ostatecznie światem fikcyjnym, oprócz przyjemności obcowania z dobrą literaturą daje nam coś jeszcze – lepsze rozumienie tego świata, w którym przyszło nam żyć; świata, w którym to alianci wygrali drugą wojnę światową, uniemożliwiając, przynajmniej w pewnym stopniu, rozprzestrzenianie się ideologii totalitarnej.

Festiwal odbędzie się w Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności 408 w Zabrzu. Wstęp wolny.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera