Natasha Preston"Skrzywdzona": Nastoletnia miłość, rodzinna...

  Natasha Preston"Skrzywdzona": Nastoletnia miłość, rodzinna tragedia, walka o życie i manipulacja RECENZJA

  Magdalena Nowacka-Goik

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Natasha Preston"Skrzywdzona" : Nastoletnia miłość, rodzinna tragedia, walka o życie i manipulacja. Recenzja
  Natasha Preston"Skrzywdzona": Nastoletnia miłość, rodzinna tragedia, walka o życie i manipulacja RECENZJA

  ©MANO

  Wakacje to czas rozluźnienia, wyjazdów bez rodziców, szaleństw...Jak pogodzić potrzebę wolności nastoletniego człowieka z obawami, które mają jego opiekunowie?
  Podstawą jest oczywiście szczera rozmowa, ale dorośli często przyznają, że nie do końca wiedzą, jak ją przeprowadzić. Warto w takiej sytuacji posłużyć się... książką.

  Natasha Preston to trzydziestoletnia pisarka, która specjalizuje się w pisaniu książek dla nastolatków. W Polsce ukazały się takie jej powieści jak "Uwięzione" czy"Niema". Nie znajdziemy w nich jednak opisów problemów szkolnych czy miłosnych dylematów w stylu "zaprosi mnie na randkę, czy nie?".

  Bohaterowie jej powieści muszą zmierzyć się z tragediami, niebezpieczeństwem i tajemnicami rodzinnymi. To bardziej thrillery z nastoletnim romansem w tle. Nie inaczej jest w "Skrzywdzonej".

  Zaczyna się dość banalnie: do klasy 16-letniej Scarlett Garner przychodzi nowy uczeń, który od razu okazuje jej zainteresowanie. Dziewczyna odwzajemnia tę sympatię. Młodzi spędzają razem coraz więcej czasu, chociaż ich rozrywki nie są szczególnie oryginalne - wspólnego oglądanie filmów przed telewizorem czy wypady do kina z przyjaciółmi. Scarlett uwielbia takie zwyczajne życie, chociaż jest coś, co ją dręczy. I sprawia, że nie do końca czuje się taka zwyczajna. Nie pamięta nic sprzed swoich czwartych urodzin. Przyczyną jej amnezji podobno był pożar, który przeżyła jej rodzina. Chociaż wszyscy się uratowali, dziewczynka doznała tak ogromnej traumy, iż nie potrafi sobie przypomnieć nic z tego wczesnego okresu dzieciństwa. Dodatkowo, jej rodzice i brat nerwowo reagują, kiedy próbuje o tym rozmawiać, więc Scarlett szuka wsparcia u nowego chłopaka. Noah faktycznie okazuje jej zrozumienie. Po wypadku samochodowym, dziewczyna zaczyna miewać dziwne sny, w których widzi nieznane jej osoby i dziewczynkę, która wydaje jej się bliska.

  Czy dziewczyna w końcu pozna prawdę o swoim życiu i...rodzinie? A jaką tajemnicę skrywa Noah? I czy będzie chciał skrzywdzić ukochaną? A może sam został skrzywdzony?

  Pisarka porusza tu ważną kwestię dotyczącą manipulacji grupą społeczną. Młody, niedoświadczony człowiek, często nie czuje się akceptowany i rozumiany. To zagubienie i naiwność wykorzystują fanatycy ideologiczni. Temat jest ważny i chociaż momentami pewne sytuacje mogą być przerysowane, to w dobie powieści o nastoletnich wampirach i tak wydają się być o wiele bardziej realne. Bo zagrożenia, o których pisze Natasha Preston, są prawdziwe.

  O ile początek tej historii nie jest może szczególnie intrygujący, to od połowy akcja nabiera tempa i z pewnością może wciągnąć młodego czytelnika. Powieść jest napisana prostym językiem - momentami nawet styl jest nieco naiwny, ale być może dzięki temu, przekaz bardziej trafi właśnie do nastolatków.

  Natasha Preston"Skrzywdzona", wydawnictwo Feeria Young, rok 2018

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo