Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 200 tys. zł zasiłku za straty po nawałnicach! Sprawdź, gdzie szukać pomocy doraźnie i długoterminowo

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Koszty remontu częściowo może pokryć pomoc od samorządu i państwa, ale tylko ubezpieczenie zabezpieczy cię na wypadek wszelkich strat.
Koszty remontu częściowo może pokryć pomoc od samorządu i państwa, ale tylko ubezpieczenie zabezpieczy cię na wypadek wszelkich strat. 123rf.com/scherbinator
Kolejna seria nawałnic właśnie przechodzi przez Polskę. To burze z gradem, ale często także podtopienia i powalone drzewa. Wraz z nimi przychodzą realne straty materialne, z którymi nie musisz radzić sobie sam. Sprawdzamy, gdzie szukać pomocy od państwa samorządu i kiedy warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.

Spis treści

Zasiłki od samorządów. Pierwsze wsparcie

Grad i konary uszkadzające samochody, wiatr zrywających dachy, woda, która niszczy uprawy i wdziera się do domów - to tylko niektóre z przykładów skutków gwałtownych zjawisk pogodowych, z którymi musimy mierzyć się w ostatnich latach. Także teraz regularnie otrzymujemy alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegające o zbliżających się burzach.

Tak gwałtowne zjawiska powodują, że często z dnia na dzień tracimy dach nad głową lub źródło utrzymania. Każda burza jest jednak inna, a różne są także straty i ich skala. Dlatego pomoc samorządowa ma najczęściej charakter lokalny, a jej zakres jest ściśle związany ze stratami w danym powiecie. W tym celu często powoływane są komisje szacujące straty i wyszukujące osoby poszkodowane. Zadaniem samych mieszkańców jest w tych wypadkach zgłaszanie swoich najpilniejszych potrzeb (np. przykrycia dachu) i pilnowanie terminów składania wniosków.

Minimum 6 tys. zł od państwa

Od kilku lat działa w Polsce prawo przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pomoc dla osób poszkodowanych w nawałnicach to jednorazowe świadczenie wypłacane na podstawie wywiadu środowiskowego. Zasiłek w wysokości 6 tys. zł wypłaca lokalny ośrodek pomocy społecznej. Wysokość tego świadczenia może być jednak znacznie wyższą:

  • do 20 tys. zł - pomoc na remont budynku
  • od 20 do 100 tys. zł - pomoc na remont budynku w szczególnych przypadkach
  • do 200 tys. zł - pomoc na odbudowę budynku

Ustawa o pomocy społecznej z 2004 roku określa także, że ośrodki pomocy społecznej zobowiązane są do udzielenia schronienia, posiłku czy ubrania osobom poszkodowanych. Możliwe jest także wsparcie w formie interwencji kryzysowej, pobyt w ośrodku wsparcia czy praca socjalna.

OC to za mało, aby zyskać pomoc po zalaniu auta

Obowiązkowe dla wszystkich ubezpieczenie OC niewiele pomoże właścicielowi, którego samochód został zalany w wyniku nawałnicy lub uszkodzony przez grad. Dopiero ubezpieczenie AC obejmuje uszkodzenie, zniszczenie i kradzież samochodu. Autocasco obejmuje także nagłe zjawiska pogodowe, jak np. zniszczenie dachu przez konar drzewa lub zalanie w wyniku intensywnych opadów czy powodzi.

W połowie 2023 roku już możemy powiedzieć, że koszty tego ubezpieczenia nie wzrosły znacząco. Nadal cena AC w dużej mierze zależy od pojemności samochodu, samego właściciela i oczywiście zakresu działania. Dane mubi.pl mówią jednak, że koszt pakietu ubezpieczenia OC, AC, NNW i Assitance waha się w największych polskich towarzystwach ubezpieczeniowych od blisko 700 do ponad 900 zł.

Indywidualne ubezpieczenie. Podstawowe czy rozszerzone?

Gwałtowne zjawiska pogodowe będą zdarzać się w Polsce coraz częściej, a to sprawia, że jeszcze bardziej zasadna wydaje się inwestycja w ubezpieczenia. Głównym argumentem ku temu powinna być przede wszystkim wysokość rządowego wsparcia, które nigdy nie pokryje wszystkich strat.

Ubezpieczenia domu w prosty sposób podzielimy na podstawowe i rozszerzone. Podstawowe obejmują ubezpieczenie nieruchomości od zalania, pożaru czy zdarzeń losowych. Po takie ubezpieczenie najczęściej sięgają osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny, u których zakup takiego ubezpieczenia jest koniecznością. Wówczas składka roczna wynosi 120-200 zł.

Ubezpieczenie rozszerzone daje także ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem, a często również OC na życie prywatne. To znacznie szersze ubezpieczenie, które może być całkowicie dostosowane do naszych potrzeb, a także obejmować znaczne tereny poza terenem naszego domu. Średnia cena ubezpieczenia rozszerzonego waha się od 300 do 700 zł rocznie, choć cena może być znacznie wyższa.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nawet 200 tys. zł zasiłku za straty po nawałnicach! Sprawdź, gdzie szukać pomocy doraźnie i długoterminowo - Strefa Biznesu