Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się podejść czadowi, cichemu zabójcy. Kontroluj urządzenia grzewcze, zakup czujnik czadu. To może uratować Ci życie

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Czad jest nazywany cichym zabójcą. Tego silnie trującego gazu nie widać, nie słychać i nie czuć. Najczęściej do zatruć dochodzi w okresie grzewczym, na skutek wadliwie działającej instalacji.
Czad jest nazywany cichym zabójcą. Tego silnie trującego gazu nie widać, nie słychać i nie czuć. Najczęściej do zatruć dochodzi w okresie grzewczym, na skutek wadliwie działającej instalacji. OSP Lędziny, pixabay
Uwaga na czad. Wraz z okresem grzewczym wzrasta ryzyko spotkania się z tym cichym zabójcą. Zakup detektora czadu może ocalić życie Tobie i Twoim bliskim. Sprawdź działanie urządzeń grzewczych w domu oraz drożność przewodów wentylacyjnych i kominowych, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Nastał okres grzewczy. Wraz z nim wzrosło ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, potocznie nazywanym Czadem. Czy skontrolowałeś przed zima stan urządzeń grzewczych i przewód kominowy?

Uwaga na czad. To cichy zabójca

Czad jest nazywany cichym zabójcą. Tego silnie trującego gazu nie widać, nie słychać i nie czuć. Najczęściej do zatruć dochodzi w okresie grzewczym, na skutek wadliwie działającej instalacji.

- Czad jest produktem niecałkowitego spalania, czyli procesu spalania paliwa np. węgla, drewna, oleju lub gazu, do którego nie dostarczono odpowiedniej ilości tlenu - wyjaśniają strażacy OSP Lędziny. - Tlenek węgla może się więc pojawić jako następstwo wadliwej pracy systemu centralnego ogrzewania. Może również wystąpić w zamkniętym garażu, w którym pozostawiono uruchomiony pojazd - precyzują.

Jak zabija tlenek węgla? Niespodziewanie. Zakup czujniki

Czad doskonale miesza się z powietrzem, zatem po prostu go wdychamy, nie wiedząc o tym, ze znajduje się w mieszaninie gazów. Przez to, że łączy się z hemoglobiną do trzystu razy mocniej niż tlen, skutecznie wypiera go z organizmów żywych, powodując ich silne niedotlenienie, stanowiąc śmiertelne zagrożenie.

- Aby się przed nim uchronić, warto zakupić i umieścić w domu, mieszkaniu czy miejscu pracy czujnik tlenku węgla - radzą strażacy. - Dzięki temu prostemu, niedrogiemu urządzeniu w porę dowiemy się o zaistniałym zagrożeniu. Koszt detektora czadu to obecnie jedynie kilkadziesiąt złotych - akcentują.

Jak reagować, kiedy w pomieszczeniu wykryjemy czad

W sytuacji, kiedy wykryjemy lub podejrzewamy w domu obecność czadu, należy zachować spokój i w pierwszej kolejności otworzyć wszystkie okna i drzwi, aby skutecznie przewietrzyć pomieszczenia. O zagrożeniu należy powiadomić domowników i sąsiadów, wyjść z zagrożonego budynku na zewnątrz. Jeśli zamieszkuje w sąsiedztwie osoba niepełnosprawna, pamiętajmy, aby jej pomóc w ewakuacji. Następnym krokiem jest powiadomienie służb ratowniczych. Dzwonimy na numer 998 lub alarmowy 112.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera