MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nierówne prawo do emerytury

Anna Kontek
Osoby urodzone przed 1949 r., które nie mają odpowiedniego stażu pracy, nie będą miały prawa do emerytury nawet po 2009 r.

W przeciwieństwie do osób urodzonych później, w ich przypadku nie wystarczy ukończenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet.

- Mam przepracowane 13 lat 2 miesiące i 16 dni. Obecnie jestem na utrzymaniu męża. Urodziłam troje dzieci i po ostatnim już nie wróciłam do pracy - mówi pani Janina ze Świętochłowic. - Mam 61 lat i żadnego pożytku z odprowadzanych kiedyś składek.

Tymczasem osoba urodzona kilka lat później, nawet przy tak niskim stażu, będzie mogła liczyć przynajmniej na kilkadziesiąt złotych świadczenia z ZUS-u.

- Osoby, które będą przechodzić na emerytury według zasad nowego systemu emerytalnego muszą spełnić tylko warunek wieku. Ich emerytura będzie wyliczona z kapitału początkowego i odprowadzonych po 1998 r. składek. Jeśli pozostawały w ubezpieczeniu społecznym nawet przez krótki okres, świadczenie będzie bardzo niskie, ale zostanie wypłacone - tłumaczy Iwona Żychowska, naczelniczka Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent chorzowskiego ZUS. - Tymczasem warunkiem uzyskania emerytury niepełnej przez osoby urodzone przed 1949 r. jest, oprócz wieku, równie staż - co najmniej 15-letni okres składkowy i nieskładkowy w przypadku kobiet i 20 -letni dla mężczyzn.

Jest w tym pewna nierówność wobec prawa tym bardziej, że w obu grupach wiekowych minimalna emerytura została zagwarantowana po spełnieniu takich samych warunków. Żeby ją uzyskać trzeba wykazać się stażem co najmniej 20-letnim w przypadku kobiet i 25-letnim dla mężczyzn. - Ta kwestia nie była jak dotąd przedmiotem skarg kierowanych do biura Rzecznika Praw Obywatelskich ani naszych rozważań - przyznaje Lesław Nawacki, dyr. Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w biurze RPO w Warszawie. - Niewykluczone jednak, że się jej przyjrzymy. Sprawa wydaje się trudna, ponieważ każda grupa wiekowa objęta jest innym systemem emerytalnym - dodaje.

Sam argument braku korzyści z odprowadzanych w trakcie życia zawodowego składek może nie wystarczyć do stwierdzenia niekonstytucyjności tego przepisu. Składki rentowe również odprowadzamy wszyscy, a renty otrzymują tylko osoby niezdolne do pracy. Osoby urodzone przed 1949 r., żeby ratować swoje prawo do świadczeń mogą jedynie spróbować dopracować brakujące lata. W przeciwnym wypadku będą mogły liczyć tylko na świadczenia z pomocy społecznej lub rentę rodzinną po śmierci współmałżonka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!