Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd już w nadchodzący weekend! Czy pogoda będzie nam sprzyjać i kiedy jeszcze można oglądać wyjątkowe zjawisko?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Nie trzeba być profesjonalnym astronomem, aby cieszyć się obserwacją zjawisk na niebie. Deszcze meteorów w 2023 roku będzie można podziwiać bez użycia specjalistycznego sprzętu. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka porad, takich jak m.in. wybór odpowiedniego miejsca , czy unikanie nadmiernego naświetlenia.
Nie trzeba być profesjonalnym astronomem, aby cieszyć się obserwacją zjawisk na niebie. Deszcze meteorów w 2023 roku będzie można podziwiać bez użycia specjalistycznego sprzętu. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka porad, takich jak m.in. wybór odpowiedniego miejsca , czy unikanie nadmiernego naświetlenia. arch. Dziennika Zachodniego
Podnieś głowę, spójrz w gwiazdy i wypowiedz życzenie... Już w nadchodzący weekend będziemy świadkami wyjątkowego widowiska. Zarówno noc spadających gwiazd jak i inne zjawiska na niebie niezmiennie fascynują nas od lat. Dawniej wszystkie nietypowe zjawiska uważano za znaki od bóstw, ale dziś większość z nich posiada logiczne wyjaśnienie. Noce spadających gwiazd w 2023 roku to doskonały moment, aby spędzić wyjątkowe chwile pod gołym niebem. Czy pogoda będzie nam sprzyjać? Kiedy jeszcze można oglądać spadające gwiazdy? Odpowiadamy!

Spis treści

Perseidy 2023 - kiedy zaobserwujemy pierwsze spadające gwiazdy z tego roju?

Lipiec i sierpień są szczególnie ważne dla miłośników spadających gwiazd. To w tych miesiącach odbywa się deszcz Perseidów, który rozpoczyna się w połowie lipca i trwa aż do końca sierpnia. Już w nadchodzący weekend (noc z 12 na 13 sierpnia) będziemy świadkami szczytu roju Perseidów. Można było je już dostrzec wcześniej, choć w mniejszej ilości. Aktywność roju Perseidów trwa od 17 lipca do 24 sierpnia. Czy jednak w tym roku pogoda nam dopisze?

Noc spadających gwiazd - czy pogoda na Śląsku dopisze?

Wybierając się na noc spadających gwiazd, pamiętaj by wybrać się w miejsce, które znajduje się daleko od sztucznego światła. W przeciwieństwie do obserwacji planet, do obserwacji spadających gwiazd nie potrzebujesz teleskopu. Lepiej widoczne będą gołym okiem lub przy użyciu lornetki. Czyste, bezchmurne niebo to kluczowy element udanej obserwacji spadających gwiazd. Jak pogoda zapowiada się w tym roku? Wzięliśmy pod uwagę pogodę w Katowicach - stolicy Śląska, oraz Ustroń, w którego okolicach znajdziemy wiele wspaniałych punktów do obserwacji.

Sobota w Katowicach zapowiada się co prawda ciepło (26 stopni Celsjusza) i słonecznie, jednak zapowiadane jest również zachmurzenie. Jednak od godziny 23:00 do 3:00 możemy spodziewać się nieba bez chmur co zdecydowanie pozwoli na obserwację spadających gwiazd. Zapowiadana w tych godzinach temperatura do 15 stopni Celsjusza, która następnie spadnie do 11 stopni Celsjusze - ubierzcie się więc ciepło.

W Ustroniu pogoda zapowiada się bardzo podobnie. Temperatura w ciągu dnia wyniesie 26 stopni Celsjusza, przeważnie będzie też słonecznie. Od godziny 22:00 zapowiadane, jest małe zachmurzenie, które powinno minąć do godziny pierwszej. Tutaj jednak temperatura nie spadnie poniżej 15 stopni.

Co to są Perseidy?

Rój Perseidów składa się z fragmentów materii, które odpadły z okresowej Komety Swifta-Tuttle'a. Rój Perseidów jest najbardziej znanym i widocznym rojem meteorów latem. Orbita Perseid przecina się z orbitą ziemską między 17 lipca a 24 sierpnia. Największe natężenie spadających gwiazd przypada na okres między 9 a 14 sierpnia, a obserwację najbardziej zaleca się z nocy z 12 na 13 sierpnia.

Gdzie i jak obserwować spadające gwiazdy?

W noc spadających gwiazd niepotrzebne nam są lornetki czy teleskop, wystarczy nam nieuzbrojone oko. By dobrze widzieć gwiazdy należy jak najbardziej oddalić się od sztucznego oświetlenia, najlepiej za miastem. Najlepiej skierować wzrok w niebo w drugiej części nocy, kiedy gwiazdozbiór Perseusza jest wysoko nad horyzontem, w północno-wschodniej części nieba. Nie trzeba jednak wstawać nad ranem, ponieważ gwiazdy powinno być dobrze widać o każdej porze dnia.

Kiedy możemy obserwować spadające gwiazdy w 2023 roku?

  • 28 lipca - Południowe delta Akwarydy
  • 12 sierpnia - Perseidy
  • 8 października - Drakonidy
  • 21 października - Orionidy
  • 5 listopada - Taurydy
  • 12 listopada - Północne Taurydy
  • 18 listopada - Leonidy
  • 14 grudnia - Geminidy
  • 23 grudnia - Ursydy

Nie przeocz

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera