MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nocna prohibicja w Katowicach już obowiązuje . Zakaz sprzedaży alkoholu w śródmiesciu wszedł w życie 25 lipca 2018

Jakub Lelewicz
Od 25 lipca 2018 nie można kupić alkoholu w śródmieściu Katowic w godzinach nocnych
Od 25 lipca 2018 nie można kupić alkoholu w śródmieściu Katowic w godzinach nocnych Pixabay
Nocna prohibicja już obowiązuje w Katowicach. Od 25 lipca 2018 nie można kupić alkoholu w śródmieściu Katowic w godzinach nocnych. Dzisiaj w życie weszła uchwała rady miasta dotycząca zakazu sprzedaży alkoholu w Katowicach. W śródmieściu Katowic nie można kupic alkoholu w godzinach od 22:00 do 6:00. Zakaz dotyczy stacji benzynowych i sklepów.

Prohibicja w Katowicach

Sklepy i stacje benzynowe w śródmieściu nie mogą już sprzedawać alkoholu w nocy. Radni zmienili przepisy pod koniec czerwca, na podstawie nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nowelizacja umożliwiła samorządom decydowanie o polityce sprzedaży alkoholu na swoim terenie.

Dlaczego wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu w nocy?

Katowiccy radni uzasadnili uchwałę tym, że śródmieście to rejon, gdzie organizowane są imprezy, a infrastruktura sprzyja gromadzeniu się ludzi również w godzinach nocnych. Radni uważają również, że zakaz przyczyni się do ograniczenia spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Radni za kolejną przyczynę podają chęć poprawy wizerunku miasta poprzez wprowadzenie ładu i porządku publicznego w centrum miasta.

Sprzedawcy mają być kontrolowani pod wzbędą sprawdzani z przestrzegania zakazu. Jak zapewnia rzeczniczka: „Celem wprowadzenia tych przepisów była jednak troska o bezpieczeństwo i ład w centrum miasta, a nie nakładanie mandatów”.

Dlaczego zakaz sprzedaży alkoholu dotyczy śródmieścia Katowic?

Urzędnicy wyjaśniają również, że zakaz obejmuje śródmieście, ponieważ to tam według Straży Miejskiej i Policji miało miejsce najwięcej interwencji związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych.

Projekt uchwały był konsultowany z organizacjami pozarządowymi i na Platformie Konsultacji Społecznych. Do projektu nie wniesiono uwag. Jedynie Śląski Związek Pracodawców zanegował projekt uzasadniając, że uchwała ogranicza swobodę działalności gospodarczej. Wniosek ten jednak odrzucono.

Katowice nie są jedynym miastem w województwie, gdzie obowiązuje już podobny zakaz. W Tychach zakaz sprzedaży w godzinach 24:00- 6:00 obowiązuje już od 12 lipca. Katowiccy radni obostrzyli zakaz rozpoczynając prohibicję już o 22:00.

Zakaz sprzedaży alkoholu obejmuje tylko sklepy i stacje benzynowe. Puby, bary i restauracje mogą nadal serwować alkohol bez ograniczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera