Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocny bieg na orientację w środę w Katowicach

Andrzej Czekaj
Katowice, nocny bieg na orientację
Katowice, nocny bieg na orientację Fot. Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
W środę w Katowicach odbędzie się trzecia edycja biegu na orientację. Impreza odbywać będzie się pod hasłem „Katowice Wieczorową Porą”. Organizatorami tego wydarzenia są Stowarzyszenie "Silesia Adventure Sport", Samodzielny Pododdział Wolontariuszy oraz Urząd Miasta Katowice. Start biegu o godz. 18.

Bieg na orientację – to dyscyplina sportowa, w której zawodnik posługując się mapą oraz kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną przez punkty kontrolne. Droga pomiędzy punktami jest dowolna i właśnie wybór jak najkorzystniejszego wariantu decyduje o tym kto wraca do domu jako zwycięzca, a kto musi szukać szczęścia w kolejnej edycji wydarzenia. Biegi na orientację zapoczątkowano w Skandynawii, konkretnie w norweskiej miejscowości Bergen, gdzie 31 października 1897 roku rozegrano pierwsze tego typu zawody. Bieg na dystansie 19,5 kilometra wygrał wówczas reprezentant gospodarzy Peder Fossum, który pokonał trasę w ciągu 1 godziny 47 minut i 7 sekund. Pierwotnie zasady zawodów były nieco inne, gdyż zawodnik mając do dyspozycji (jedynie?) kompas musiał odnaleźć ukryte w terenie punkty. Dystanse były znacznie dłuższe, a w zawodach brali udział wojskowi. Jednak na początku XX w. orientacja sportowa stała się także cywilną dyscypliną, kiedy to zawody zaczęto rozgrywać na krótszych dystansach.

W latach 40. i latach 50. XX wieku bieg na orientację zaczął się rozwijać także poza Skandynawią, głównie w państwach Europy Środkowej oraz powoli na innych kontynentach tj. w Azji, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii.

W 1961 r. na konferencji dziesięciu państw w Danii utworzona została Międzynarodowa Federacja Sportów na Orientację (International Orienteering Federation – IOF) z siedzibą w Finlandii. Założycielami tej organizacji były: Bułgaria, Czechosłowacja, Dania, Finlandia, Norwegia, Niemiecka Republika Demokratyczna, Republika Federalna Niemiec, Szwajcaria, Szwecja i Węgry. W 1969 r. IOF zrzeszał już 16 państw, w tym dwa kraje spoza Europy tj. Kanadę oraz Japonię.

Obecnie IOF zrzesza ponad 70 państw. Najbardziej popularny bieg na orientację jest w krajach skandynawskich, Szwajcarii, coraz większą popularnością cieszy się także w wielu innych państwach Europy, m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Austrii oraz na Węgrzech.

W Polsce idea biegu na orientację została zapoczątkowana pod koniec lat 60. W 1967 r. Polska stała się członkiem IOF podczas IV Kongresu w Innsbrucku w Austrii, a już w 1970 r. Polska zadebiutowała na Mistrzostwach Świata, które rozgrywane były w NRD.

Rozpoczynająca się w środowy wieczór trzecia edycja katowickiego wydarzenia zakończy się na przełomie stycznia/lutego przyszłego roku. W sumie będzie to cykl czterech biegów. Trasa pierwszego przebiegać będzie przez katowickie Śródmieście, Supersam, Galerię Katowicką, dworzec PKP.

Rywalizacja toczyć się będzie w trzech kategoriach: Rodzinnej, OPEN i PROFI. Na dwóch pierwszych trasach możliwy jest start kilku osób lub w parach, natomiast w ostatniej kategorii startuje się samodzielnie. W kategorii Rodzinnej bieg odbywać się będzie na dystansie kilku kilometrów. Trasa w kategorii OPEN będzie miała długość 3 kilometrów. Przeznaczona będzie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z biegami na orientację. Natomiast PROFI to trasa o długości około 5 kilometrów. Start tylko i wyłącznie pojedynczo. Katowicki bieg będzie silnie obsadzony – Przewidujemy, że na starcie rywalizacji pojawi się 300 biegaczy – mówi Marcin Franke, jeden z organizatorów biegu. I dodaje. – Naszym celem jako organizatorów jest zachęcenie ludzi do uprawiania tego sportu i pokazanie, że ta dyscyplina pozwala rozwijać się nie tylko fizycznie poprzez bieg, ale także uczy orientacji w terenie – stwierdził Marcin Franke.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!