Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noś odblaski! Po zmroku piesi giną częściej. Akcja "Bezpieczny bo widoczny"

Aldona Minorczyk-Cichy
Pieszy z elementem odblaskowym widoczny jest ze 150 m
Pieszy z elementem odblaskowym widoczny jest ze 150 m Arkadiusz Gola
Poza Mazowszem właśnie na śląskich drogach ginie najwięcej pieszych, w tym także dzieci. Stworzyć modę na odblaski to cel akcji "Bezpieczny bo widoczny". Czy to się uda?

Piesi, którzy po zmroku poruszają się w terenie niezabudowanym, od 1 września mają obowiązek używania elementów odblaskowych wychodząc na drogę. Ten przepis wprowadziła znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Za nieprzestrzeganie go grozi mandat od 20 do 500 zł. Czy nowe prawo się sprawdza?

W ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło ponad tysiąc pieszych. To 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych w Polsce. Na śląskich drogach w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2013 roku zginęło 70 pieszych, a 986 zostało rannych. W tym roku do końca października śmierć na drodze poniosło 81 pieszych, zaś rannych zostało 879. Marzena Szwed, specjalistka od ruchu drogowego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach,podkreśla, że jeszcze za wcześnie na podsumowanie efektów obowiązkowego noszenia odblasków po zmroku na terenach niezabudowanych.

- Bez względu na pierwsze efekty, to dobre rozwiązanie. Zdrowy rozsądek powinien wszystkim podpowiedzieć, żeby elementy odblaskowe mieć przy sobie stale. Zresztą dziś są one bardzo efektowne. Mogą być elementem ubioru, biżuterii, dodatków - mówi policjantka.

Modę na odblaski chcą wprowadzić organizatorzy akcji "Bezpieczny, bo widoczny". Karolina Wirowska, pomysło-dawczyni akcji podkreśla, że odblaski nie muszą być brzydkie. Zaprosiła do stworzenia ubrań z odblaskami znanych projektantów.

- We Francji odblaski propagował sam Karl Lagerfeld. My zaczynamy od dzieci. Chcemy je przekonać, że odblaski należy nosić bo są fajne, modne - podkreśla Wirowska.

Do akcji włączyły się polskie gwiazdy, np.: Omenaa Mensah, Artur Chamski, Karolina Malinowska i Paulina Holtz. W ramach akcji "Bezpieczny bo widoczny" także w śląskich szkołach niebawem zostanie ogłoszony konkurs na lekcję o bezpieczeństwie na drogach (szczegóły znajdują się na bezpiecznybowidoczny.pl).

- Wszyscy niby wiemy co robić, jak się zachować na drodze. Mamy też odblaski, ale co z tego, skoro zapominamy je nosić. Chcemy to zmienić - podkreśla Karolina Wirowska.

Blisko 20 proc. wszystkich zabitych w Europie to Polacy. Niestety, ten niechlubny rekord należy do nas od lat i wątpliwe, że coś się zmieni. W 2013 roku w Polsce miało miejsce blisko 36 tys. wypadków, z czego ponad 9 tys. z udziałem pieszych. Zginęło ponad 1 tys. pieszych. Ponad 70 proc. wypadków z udziałem pieszych na drogach w terenie niezabudowanym miało miejsce po zmroku.
Kto ginie najczęściej? Ze statystyk śląskiej policji wynika, że to wcale nie są dzieci.

- Zrobiliśmy zestawienie wypadków z lat 2009-2013. Jak się okazuje, niemal 80 proc. ofiar to osoby powyżej 40. roku życia (532 osoby). Dzieci do 14. roku życia zginęło w tym czasie 21 - wylicza Marzena Szwed.

Wczoraj policjantka w Będzinie prowadziła spotkanie z emerytami i rencistami na temat zasad ruchu drogowego. - Rozdaliśmy torby na zakupy z odblaskami. Mam nadzieję, że seniorzy będą ich używać dla własnego bezpieczeństwa - podkreśla policjantka.

Dlaczego warto nosić odblaski? Oto kilka argumentów, które powinny przekonać jeszcze nieprzekonanych:

1 Po zmroku, przy złej pogodzie, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości ok. 20 metrów, a jeśli ma jasne ubranie ta odległość wzrasta do 50 metrów.
2 Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km 80 metrów, wypadku może nie udać się uniknąć.
3 Pieszy z elementami odblaskowymi jest widziany na drodze z odległości większej niż 150 metrów. Dobra widoczność pieszego daje szansę kierowcy na jego odpowiednio wczesne zauważanie, a tym samym na uniknięcie wypadku.
4 Światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego (zazwyczaj są ustawione na wysokości 25 cm). Im niżej będą założone odblaski, tym szybciej padną na nie światła reflektora pojazdu, dzięki czemu prowadzący będzie miał więcej czasu na reakcję.
5 Odblaski w pierwszej kolejności powinny być złożone na dolne części odzieży np. buty, nogawki, mankiety. Jeżeli masz możliwość, umieść odblaski na najczęściej używanych akcesoriach tj. torby, plecaki.
6 Najwięcej dzieci, pieszych uczestników ruchu drogowego, ginie w wypadkach w drodze do szkoły i z powrotem do domu, to jest między godziną 7 a 8 rano oraz około godz. 17 po południu, czyli kiedy jest szarówka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!