OPRAC.:
Mateusz Pietras
Po triumfie w niedzielnym finale wielkoszlemowego US Open Serb Novak Djokovic wrócił na pierwsze miejsce światowego rankingu tenisistów, zmieniając na szczycie Hiszpana Carlosa Alcaraza. Hubert Hurkacz zajmuje 16. lokatę.

Czwarty w Nowym Jorku i przewodzenie w światowym rankingu ATP

W finale US Open Novak Djoković po nieprzeciętnym spotkaniu pokonał Rosjanina Daniiła Miedwiediewa 6:3, 7:6 (7-5), 6:3. Tym samy po raz czwarty wyjedzie z Nowego Jorku z trofeum. Serb pokonał Rosjanina po raz dziesiąty. Wygranie było rewanżem za finał dwa lata temu. W 2021 roku 27-letni Miedwiediew zwyciężył w trzech setach, przekreślając szanse Djokovicia na zdobycie Klasycznego Wielkiego Szlema.

36-latek zwyciężył w imprezie wielkoszlemowej po raz 24. i rozpoczął 390. tydzień na czele tego zestawienia. W obu przypadkach jest rekordzistą. W poniedziałek oficjalnie miejsce lidera ustąpił tegoroczny mistrz Wimbledonu i obrońca tytułu US Open Carlos Alcaraz.

Po US Open szesnaste miejsce zajmuje Hubert Hurkacz.
Na trzeciej pozycji znajduje się finalista z Nowego Jorku Daniił Miedwiediew.

Serbskie prowadzenie w innym zestawieniu

W rankingu Race to Turin, uwzględniającym wyniki wyłącznie z 2023 roku, Djoković także wyprzedził Alcaraza na czele. W tym zestawieniu Hurkacz również jest na 16. pozycji.