Nowe autobusy eletryczne trafią dziś do Sosnowca. To...

  Nowe autobusy eletryczne trafią dziś do Sosnowca. To solarisy urbino 12 electric ZDJĘCIA

  AD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowe autobusy eletryczne trafią dziś do Sosnowca. To solarisy urbino 12 electric ZDJĘCIA
  1/20
  przejdź do galerii

  ©Mat. pras. Solaris Bus & Coach S.A

  Dziś w nocy (22.02) ma trafić do sosnowieckiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej pierwszy z trzech elektrycznych autobusów, jakie zamówiło miasto. W środę dyrekcja PKM-u uczestniczyła w odbiorach pojazdów u jego producenta. Niewykluczone, ze już w piątek rozpoczną się pierwsze jazdy testowe nowych autobusów.
  Nowe, sosnowieckie autobusy komunikacji miejskiej jeżdżą po mieście z napisem "Czyste niebo nad Zagłębiem". Teraz to hasło stanie się jeszcze bardziej aktualne, bo do Sosnowca trafią trzy elektryczne autobusy solaris urbino 12 electric. To pojazdy elektryczne. Mają 12 metrów długości. Będą to pierwsze w pełni elektryczne autobusy komunikacji miejskiej w Sosnowcu.

  - Są wyposażone dosłownie we wszystko czym mogą dysponować nowoczesne autobusy - mówi Piotr Drabek, dyrektor sosnowieckiego PKM-u. - Są klimatyzowane, mają ładowarki do ładowania telefonów komórkowych, wi-fi - wylicza dyrektor Drabek.

  Autobusy będą także wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej na ledowych ekranach wewnątrz pojazdów. Elektryczne solarisy urbino 12 electric to bardzo utytułowane nowoczesne pojazdy, które zdobyły tytuł Autobusu Roku 2017 . Są zeroemisyjne i wyjątkowo ciche.

  Koszt jednego autobusu to nieco ponad dwa miliony złotych. Autobusy będą korzystały ze specjalnych stacji ładowania, które już zainstalowano w zajezdni. PKM planuje też budowę takiej stacji w mieście, poza zajezdnią.

  Zobacz galerię

  Autobusy będą oczywiście pomalowane w "miejskiej" czerwono-białej kolorystyce, charakterystycznej dla sosnowieckiego PKM-u.

  Producentem nowych nabytków miasta Sosnowiec jest Solaris Bus & Coach S.A to firma będąca europejskim liderem w zakresie produkcji nowoczesnych pojazdów komunikacji publicznej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku fabrykę w Bolechowie pod Poznaniem sprzedano już 15 000 pojazdów. Jeżdżą one po drogach 32 krajów. Solaris jest czołowym producentem w Europie w zakresie projektowania i budowy autobusów z napędem elektrycznym.

  Sosnowiec dysponuje także jedną z największych w Polsce flot autobusów hybrydowych. Jesienią ubiegłego roku w mieście pojawiło się 35 nowoczesnych autobusów hybrydowych marki Volvo.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieszkaniec Sosnowca

  B. H (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Gratuluję zakupu tych autobusów. Podziwiam horyzonty intelektualne Włodarzy miasta Sosnowiec

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sosnowice PIYRSZE BO TO DZIelNICa WSIAFKI

  777w PO rządzi europejska finansjera (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  INO NIY GODEJCIE ŻE TO ŚLONSK


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ból tyłka i zazdrość

  V. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A może mają normalną politykę jako nieliczni w GOP-ie ?
  Wszędzie się tnie na czym się da, oprócz Sosnowca,Tychów i Jaworzna, których stać na plany taborowe mające w perspektywie przestawienie na...rozwiń całość

  A może mają normalną politykę jako nieliczni w GOP-ie ?
  Wszędzie się tnie na czym się da, oprócz Sosnowca,Tychów i Jaworzna, których stać na plany taborowe mające w perspektywie przestawienie na tabor ekologiczny. Jak zwykle jakiś "Ślązaczek" się odezwał...zwiń

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY