Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe chomicze nory w Jaworznie. Osiedlono tu kolejne 50 gryzoni. To unikalny projekt ochrony chomika europejskiego

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Za sprawą działań Gminy oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” w Poznaniu, na przestrzeni ostatnich siedmiu lat w Jaworznie wsiedlono blisko 250 zagrożonych wyginięciem chomików europejskich. W ubiegły weekend przeprowadzono kolejną akcję zasiedlania terenów uprawowych przez te gryzonie. Na terenie dwóch dzielnic, Wilkoszyna i Cezarówki, które wchodzą w skład obszarów objętych ochroną gatunkową chomika, wypuszczono 50 kolejnych zwierzątek.
Za sprawą działań Gminy oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” w Poznaniu, na przestrzeni ostatnich siedmiu lat w Jaworznie wsiedlono blisko 250 zagrożonych wyginięciem chomików europejskich. W ubiegły weekend przeprowadzono kolejną akcję zasiedlania terenów uprawowych przez te gryzonie. Na terenie dwóch dzielnic, Wilkoszyna i Cezarówki, które wchodzą w skład obszarów objętych ochroną gatunkową chomika, wypuszczono 50 kolejnych zwierzątek. UM Jaworzno
Na terenach Wilkoszyna i Cezarówki w Jaworznie w ubiegły weekend osiedlono kolejnych 50 chomików europejskich. Miasto od siedmiu lat, we współpracy z uniwersytetami z Poznania i Krakowa oraz Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra” i Egzotarium w Sosnowcu, prowadzi pionierski na skalę kraju projekt ochrony gatunkowej chomika europejskiego.

Chomik europejski jest obecnie najbardziej narażonym na wyginięcie ssakiem Starego Kontynentu. Od lat w akcję ratowania populacji tego sympatycznego gryzonia zaangażowane jest Jaworzno, które w tym zakresie współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra” oraz Egzotarium w Sosnowcu. W miniony weekend na jaworznickich polach w okolicy Wilkoszyna i Cezarówki zostało wypuszczonych kolejne 50 gryzoni.

Ochrona chomika - projekt innowacyjny na skalę kraju

Ochrona chomika europejskiego w Jaworznie to pierwszy w Polsce projekt tego typu. Prowadzona jest we współpracy z rolnikami uprawiającymi obszary, na których występuje ten gatunek oraz z przedstawicielami kół łowieckich gospodarujących na tych terenach.

- Głównym celem działań ochronnych jest przeciwdziałanie procesowi wymierania i odbudowa populacji chomika europejskiego w naszym mieście. Projekt ma również za zadanie ochronę rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, ekosystemów polnych oraz aktywizację lokalnej społeczności do działań na rzecz ochrony przyrody - mówią o projekcie władze gminy.

Kolejnych 50 zwierzątek zasiedliło chomicze norki w Jaworznie

Za sprawą działań gminy oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” w Poznaniu, na przestrzeni ostatnich siedmiu lat w Jaworznie osiedlono blisko 250 zagrożonych wyginięciem chomików europejskich. W ubiegły weekend przeprowadzono kolejną akcję zasiedlania terenów uprawowych przez te gryzonie. Na terenie dwóch dzielnic, Wilkoszyna i Cezarówki, które wchodzą w skład obszarów objętych ochroną gatunkową chomika, wypuszczono 50 kolejnych zwierzątek.

- W bieżącym roku, oprócz osiedlania chomików, zaplanowano działania w zakresie monitoringu i rozpoznania drapieżnictwa oraz innych czynników wpływających na stan demograficzny populacji, zwiększenie różnorodności biologicznej agrocenoz, a także edukację ekologiczną - informują urzędnicy.

W sierpniu, w ramach monitoringu, odbędzie się coroczna inwentaryzacja pól w okolicy Jeziorek i Byczyny, Grodziska oraz Wilkoszyna i Cezarówki, czyli wszystkich jaworznickich dzielnic, na których wypuszczane są gryzonie i na których znajdują się chomicze nory.

5. figurka chomika w przygotowaniu

Jaworzno tak bardzo zżyło się z chronionym na terenie gminy futrzakiem, że chomik stał się jednym z rozpoznawalnych symboli miasta. W miejskiej przestrzeni sukcesywnie pojawiają się figurki tych sympatycznych zwierzątek. To także forma promocji gatunku na terenie Jaworzna oraz przekaz o konieczności ochrony gatunkowej chomika, mający trafić do społecznej świadomości. Jaworznicki „chomiczy szlak” wkrótce zostanie wzbogacony o piątą figurkę chomika europejskiego.

Na kontynuację programu ochrony chomika europejskiego w 2023 roku miasto pozyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Środki te, w wysokości do 81 440,80 zł, stanowią 74,17 proc. całej kwoty zadania. Pozostała część jest finansowana ze środków własnych gminy.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera