MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dopłaty dla rolników od 2023 roku, czyli ekoschematy nadchodzą. Jest projekt rozporządzenia i szczegółowe wytyczne

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Dla rolników ekoschematy mogą stanowić wyzwanie, jednak minister rolnictwa apeluje, by nie bać się i korzystać z pomocy doradców.
Dla rolników ekoschematy mogą stanowić wyzwanie, jednak minister rolnictwa apeluje, by nie bać się i korzystać z pomocy doradców. pixabay.com
Na niespełna 2 tygodnie przed naborem wniosków o dopłaty dla rolników, do prac rządowych trafił projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie trybu przyznawania i wypłaty nowych płatności w ramach 5 ekoschematów. Ekoschematy stanowią rodzaj płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt.

W Rządowym Centrum Legislacji 2 marca pojawił się kolejny projekt rozporządzenia do ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 skierowany do prac rządowych.

Ekoschematy. Rozporządzenie określa szczegóły dla nowych dopłat

Ten projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Projekt określa warunki i tryb przyznawania dopłat, wymagania, jakie powinny spełniać wnioski o przyznanie tych płatności oraz sposób obliczania kar. W projekcie znalazła się tez lista roślin miododajnych, do uprawy których mogą zostać przyznane płatności oraz wskazano praktyki służące zwiększeniu sekwestracji (zatrzymywania) węgla w glebie i poprawie zarządzania składnikami odżywczymi, których realizacja jest warunkiem przyznania dopłat do rolnictwa węglowego.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu, dopłaty w ramach ekoschematów to nowy rodzaj wsparcia dla rolników. Polska określiła w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 pięć ekoschematów, które będą realizowane w naszym kraju. Są to płatności do:

  • obszarów z roślinami miododajnymi;
  • rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi;
  • integrowanej produkcji roślin;
  • biologicznej ochrony upraw;
  • retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych.

Tu znajdziesz --->Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

W ekoschematach trzeba spełniać wymogi i zbierać punkty

Dopłaty w ramach ekoschematów przyznawane są rolnikowi, który spełnia warunki, a więc przestrzega odpowiednich minimalnych wymogów dotyczących stosowania nawozów i środków ochrony roślin.

Płatności do obszarów z roślinami miododajnymi będą przyznawane do gruntów ornych obsianych takimi roślinami, a dla innych ekoschematów na podstawie punktów.

Trwa głosowanie...

Czego spodziewasz się w naborze o dopłaty bezpośrednie 2023?

Warunkiem przystąpienia do ekoschematu jest uzyskanie minimalnej liczby punktów, która stanowi równowartość punktów, które rolnik otrzymałby w sytuacji realizacji na co najmniej 25 proc. powierzchni użytków rolnych najwyżej punktowanej praktyki. Np. gospodarstwo o powierzchni 10 ha użytków rolnych musi uzyskać minimalną liczbę punktów 12,5 pkt (2,5 ha * 5 pkt/ha = 12,5 pkt).

Do tej samej powierzchni, w tym samym roku, może być przyznanych kilka płatności w ramach ekoschematów, ale z wyjątkami. Oznacza to, że w zależności od tego, jakie praktyki wybierze rolnik i jak wysoko będą one punktowane, taka będzie dopłata.

Wnioski, jak o wszystkie unijne dopłaty, będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rozporządzenie wchodzi w życie 15 marca 2023 r., czyli w dniu rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich w tym m.in. płatności w ramach ekoschematów.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe dopłaty dla rolników od 2023 roku, czyli ekoschematy nadchodzą. Jest projekt rozporządzenia i szczegółowe wytyczne - Strefa Agro

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni