Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Od 1 stycznia wejdą w życie istotne zmiany w zakresie przerejestrowania pojazdu używanego. Zmienia się m.in. wysokość kar

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wraz z nadejściem Nowego Roku zmienią się przepisy dot. rejestracji pojazdów.
Wraz z nadejściem Nowego Roku zmienią się przepisy dot. rejestracji pojazdów. Fot . Pawel Relikowski
Z dniem 1 stycznia 2024 roku wejdą w życie zmiany w zakresie konieczności przerejestrowania pojazdów używanych, które dotyczą zarówno właścicieli prywatnych, dealerów jak i handlarzy samochodami. Niedopełnienie obowiązku zakończy się karą w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku i dotyczą konieczności złożenia wniosku o rejestrację pojazdu przez właściciela w terminie 30 dni od dnia nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dopuszczenia do obrotu przez Krajową Administrację Skarbową pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem UE oraz dopuszczenia do obrotu przez Krajową Administrację Skarbową pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem UE.

- Obowiązek złożenia wniosku o przerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni nie będzie dotyczył wszystkich. Zgodnie z nowelizacją ustawy koniecznością będą objęci prywatni właściciele pojazdów używanych. Dealerzy na tę czynność mają 90 dni, zwłaszcza w przypadku aut kupionych w formie trade-in oraz buy back – informuje Marcin Korzeniewski, z Autoplac.pl.

Co równie istotne, dealerzy będą zwolnieni z tego obowiązku, jeśli dokonają zbycia pojazdu przed upływem terminu 90 dni.

Kary, które czekają na kierowców za niedopełnienie obowiązków

Kierowcy, którzy nie dopełnią obowiązku rejestracji pojazdu i nie złożą zawiadomienia o nabyciu, będą musieli liczyć się z karami. Osoba, która nie złoży wniosku o przerejestrowanie w terminie do 30 dni otrzyma karę 500 zł. Z kolei dealer lub przedsiębiorca, prowadzący działalność w zakresie obrotu pojazdami, po 90 dniach niedopełnienia rejestracji musi liczyć się z karą 1000 zł od pojazdu.

Kierowcy muszą pamiętać również o przekazaniu informacji o zbyciu pojazdu.

- Uregulowanie stawki kary pieniężnej w nowych przepisach za niezawiadomienie starosty o zbyciu pojazdu w ustalonym terminie, to zmiana na plus. Po 1 stycznia 2024 roku kara będzie odgórnie ustaloną kwotą w wysokości 250 zł. Dotychczas mogła być równa różnym wysokościom, w przedziale od 200 zł do 1 000 zł – komentuje Marcin Korzeniewski.

Dodatkowo, należy pamiętać, że według nowych przepisów współwłaściciele pojazdu będą ponosić karę pieniężną wraz z właścicielami.

Miejsce składania zawiadomień o zbyciu pojazdu

Po 1 stycznia 2024 roku składanie zawiadomień o zbyciu pojazdu będzie możliwe u starosty właściwego względem miejsca zamieszkania stałego lub czasowego. Dokument ten będzie mógł złożyć jeden ze współwłaścicieli pojazdu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera