Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 17 listopada możesz zastrzec swój numer PESEL. Jak tego dokonać oraz co to oznacza?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
Od 17 listopada na terenie całego kraju można zastrzec swój numer PESEL. Można tego dokonać w formie elektronicznej jak i stacjonarnie. Co to oznacza dla Polaków?

Zastrzeżenie numeru PESEL

Od 17 listopada w życie wchodzą nowe przepisy, według których każdy obywatel będzie mógł zastrzec swój numer PESEL. Jest to forma ochrony obywatela przed nieuprawnionym wykorzystaniem jego danych np. w celu wzięcia kredytu, pożyczki, kupienia sprzętu na raty, sprzedania nieruchomości, czy wyrobienia duplikatu karty SIM. Nie będzie to już możliwe bez wiedzy i zgody właściciela.

W sytuacji, gdy powstało jakieś zobowiązanie finansowe z użyciem naszych danych, a nasz PESEL był w tym czasie zastrzeżony, to obywatel jest w tej sytuacji chroniony. Zastrzec swój PESEL można już od piątku, jednak omawiane przepisy będą obowiązywać od 1 czerwca 2024 roku.

Jak zastrzec swój numer PESEL?

Zastrzeżenia może dokonać każdy pełnoletni obywatel, który posiada nadany PESEL. Można to zrobić za pomocą aplikacji mObywatel pod usługą „Zastrzeż PESEL” oraz na stronie mobywatel.gov.pl przez Profil Zaufany. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby numer zastrzec osobiście, odwiedzając lokalny urząd gminy.

- Nie dostrzegamy w tym procesie żadnych wad. Jest to element, który będzie wpływał na bezpieczeństwo danych osobowych wszystkich Polaków. Każdy Obywatel, który zastrzeże swój PESEL, będzie od 1 czerwca zabezpieczony przed wszelkimi próbami wyłudzeń — tłumaczyła Anna Górny, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mysłowice — Od dzisiaj w urzędzie można zastrzec swój PESEL i kilkanaście osób już skorzystało z takiej możliwości — dodawała.

W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek o zastrzeżenie, albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy opiekun prawny, albo kurator. W tym celu przedkłada oryginał orzeczenia sądowego potwierdzającego wyznaczenie go na opiekuna albo kuratora oraz potwierdza swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości. Zastrzeżenie może dokonać również pełnomocnik, ale tylko w przypadku kiedy osoba jest niepełnosprawna lub ciężko chora.

Czy można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać na stałe i tylko okresowo składać wniosek o wycofanie zastrzeżenia, gdy pojawi się potrzeba skorzystania z niego, np. przy zaciąganiu pożyczki czy kredytu w banku.

Cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać tą samą drogą, co samego zastrzeżenia, a więc poprzez Profil Zaufany, aplikację mObywatel lub stacjonarnie w urzędzie gminy. W przypadku cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL zaciągnięcie kredytu czy pożyczki możliwe będzie po upływie 24 godzin od złożenia wniosku.

- Osoba dysponująca naszymi danymi osobowymi może np. zaciągnąć na nas kredyt w banku. W przestrzeni publicznej słyszymy o różnych podobnych sytuacjach, dlatego zachęcamy mieszkańców naszego miasta, jak i wszystkich Polaków do tego aby z takiego zastrzeżenia skorzystali. To jest ich przywilej — mówiła Anna Górny, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Mysłowicach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera