Spis treści
Zabytki związane ze Św. Jadwigą Śląską, które warto zobaczyć
Święta Jadwiga Śląska, znana również jako Jadwiga Andegaweńska, była królem Polski i świętą Kościoła katolickiego. Jadwiga urodziła się w 1373 roku w Budzie (obecnie węgierskie miasto Budapeszt) jako córka króla Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. W wieku 11 lat została wydana za mąż za wielkiego księcia Litwy, Jagiełłę (Władysława II Jagiełłę), aby wzmocnić sojusz pomiędzy Węgrami a Litwą.

wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne
Po śmierci Ludwika Węgierskiego w 1382 roku Jadwiga została koronowana na króla Polski, ale w rzeczywistości nie sprawowała samodzielnej władzy, ponieważ była nieletnia. Jednak po uzyskaniu pełnoletniości w 1384 roku, stała się oficjalną królem Polski, a w 1386 roku poślubiła Jagiełłę i została królową Litwy. Jej panowanie cechowała mądrość, pobożność i dbałość o dobrobyt ludu. Jadwiga w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju kultury i nauki w Polsce.
Miejsca i zabytki związane z Jadwigą:
- Katedra Wawelska w Krakowie: Jadwiga została koronowana na królową Polski w Katedrze Wawelskiej w Krakowie w 1384 roku.
- Zamek w Wiślicy: był jednym z ulubionych miejsc Jadwigi, gdzie często wypoczywała i podejmowała gości.
- Klasztor w Starym Sączu: miejsce, gdzie Jadwiga wielokrotnie udzielała się na cele dobroczynne i wspierała działalność charytatywną.
- Klasztor w Trzebnicy: Jadwiga zapewniała wsparcie dla klasztoru klarysek w Trzebnicy, co znacząco przyczyniło się do rozwoju zakonu klarysek w Polsce.
- Kościół św. Wojciecha w Krakowie: był miejscem koronacji Jadwigi na królową Polski i ślubu z Jagiełłą.
- Bazylika na Świętym Krzyżu: Jadwiga wielokrotnie odwiedzała bazylikę na Świętym Krzyżu i wspierała zakon paulinów, którzy mieli tu swoją siedzibę.
- Skałki Twardowskiego w Krakowie: według legendy Jadwiga miała uczestniczyć w spotkaniach z legendarnym czarownikiem Twardowskim na Skałkach Twardowskiego w Krakowie.
- Klasztor w Wyszehradzie: Jadwiga przebywała w klasztorze w Wyszehradzie w Budapeszcie przed swoim ślubem z Jagiełłą.
- Klasztor kartuzów w Krakowie: Jadwiga była hojną fundatorką klasztoru kartuzów w Krakowie i wspierała zakonników w ich działalności duchowej i intelektualnej.
- Klasztor klarysek w Krakowie: Jadwiga wspierała klasztor klarysek w Krakowie i miała tam swoją własną celę, gdzie modliła się i medytowała.

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków
MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki
Artykuł powstał we współpracy z kwartalnikiem i portalem „Spotkania z Zabytkami”, wydawanym przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ). Na portalu znajdziecie wiele eksperckich artykułów poświęconych polskim zabytkom, napisanych przystępnym językiem i skierowanych do turystów takich jak wy.
NIKZ stworzył też aplikację MonumentApp, która pozwala nie tylko czytać, ale też tworzyć własne opisy zabytków, dzielić się nimi z innymi użytkownikami i planować trasy wycieczek do najciekawszych miejsc w Polsce. Aplikację możecie ściągnąć za pomocą kodu QR poniżej.

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków
Zobacz też: Spokojne i bezpieczne: 5 najbezpieczniejszych miast w Europie na jesienny wypad
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Długo wyczekiwany zwiastun już w sieci. Zobacz zapowiedź GTA VI - WIDEO
- Taylor Swift na stałe zapisała się w historii muzyki. Co za osiągnięcie!
- Komisja śledcza ds. afery wiatrakowej? Minister: Trzeba ustalić, kto jest jej autorem
- Kontrowersyjne poprawki do ustawy wiatrakowej. Wiadomo, kto jest autorem