MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odpady bio: jakie śmieci powinny do nich trafiać? Gdzie umieszczać skorupki jaj i fusy? Sprawdź, jak obniżyć opłatę za wywóz śmieci

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
melGreenFR/Pexels.com
Gdzie wyrzucić fusy z kawy, zwiędnięte kwiaty, resztki owoców i warzyw czy skorupki jajek? W którym pojemniku powinniśmy je umieścić? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, mimo że od kilku lat spoczywa na nas obowiązek segregacji śmieci. Podpowiadamy, czym są bioodpady i jak prawidłowo obchodzić się z nimi.

Spis treści

Bioodpady z gospodarstwa domowego: co to jest? Sprawdź, jakie śmieci powinny się w nich znaleźć

Odpady bio to śmieci organiczne, które są biodegradowalne, czyli rozkładają się w sposób naturalny. Ponieważ ulegają one biodegradacji, można je powtórnie wykorzystać m.in. do przygotowania kompostu i biogazu.

W pojemniku z odpadami bio możemy umieszczać m.in.:

 • skorupki jaj,
 • fusy z herbaty i kawy,
 • resztki jedzenia,
 • zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe,
 • odpadki z warzyw i owoców (m.in. pestki, obierki),
 • gałęzie drzew i krzewów,
 • skoszoną trawę,
 • trociny i korę drzew,
 • niezaimpregnowane drewno.

Wrzucając do pojemnika z odpadami resztki jedzenia pamiętajmy, że nie mogą się w nich znaleźć: mięso, kości i tłuszcze zwierzęce. Bioodpadem nie są też m.in. odchody zwierząt domowych, ziemia z kwiatów doniczkowych, popiół, medykamenty czy kurz z odkurzacza.

Jak prawidłowo wyrzucać odpady bio? O tym musisz pamiętać!

Biodegradowalne odpady umieszczamy w specjalnym pojemniku na śmieciw kolorze brązowym, ponieważ podlegają selektywnej zbiórce. Odpadów bio nie możemy wkładać do worków z tworzywa sztucznego, ponieważ podczas ich przetwarzania trudno odseparować folię. Niestety w niektórych rejonach naszego kraju ta zasada nie jest przestrzegana przez gminy, które nakazują umieszczanie odpadów bio w foliowych workach.

Najwygodniej jest umieszczać odpady biodegradowalne w opakowaniach z materiałów kompostowalnych np. wyprodukowanych ze skrobi kukurydzianej. Tego typu worki na śmieci możemy kupić w wielu sklepach, wystarczy dobrze się rozejrzeć. Odpady bio możemy też wkładać bezpośrednio do dedykowanym pojemników na odpady organiczne.

Zadbaj o środowisko. Kompostuj bioodpady i obniż opłaty za wywóz śmieci

Coraz więcej gmin zachęca mieszkańców i właścicieli domków letniskowych do ograniczenia ilości odpadów bio i zakładania przydomowych kompostowników, dzięki którym mogą uzyskać ulgę w opłacie za wywóz śmieci.

Kompost stał się od kilku lat bardzo modnym nawozem organicznym. Świetnie się sprawdzi jako najtańsza opcja nawożenia gleby na działce czy w przydomowych ogródku. Pod wpływem tlenu, jak i mikroorganizmów bio odpady rozkładają się na proste składniki, łatwo przyswajalne przez rozwijające się rośliny. Kompost wzbogaca glebę m.in. w próchnicę, a dzięki niemu staje się ona pulchna.

Decydując się na wyprodukowanie własnego kompostu, możemy zrobić to na dwa sposoby:

 • kompostowanie w pryzmie,
 • kompostowanie w kompostowniku.

Kompostowanie w pryzmie wprawdzie jest odrobinę łatwiejsze (nie musimy dysponować odpowiednim pojemnikiem), ale mniej estetyczne i długotrwałe. Dopiero po kilkunastu miesiącach uzyskamy pełnowartościowy kompost, a pryzma będzie w tym czasie szpecić nasz ogródek czy działkę.

Najlepiej więc umieszczać bio odpady w kompostowniku. Możemy go wykonać samodzielnie z kilku desek, palet lub kupić gotowy pojemnik z drewna albo tworzywa sztucznego np. z izolacją termiczną, która skróci czas przygotowania nawozu nawet o połowę. Odpady umieszczone w kompostowniku będą wyglądały estetycznie, a wiatr ich nie rozniesie po ogrodzie czy działce.

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odpady bio: jakie śmieci powinny do nich trafiać? Gdzie umieszczać skorupki jaj i fusy? Sprawdź, jak obniżyć opłatę za wywóz śmieci - RegioDom.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni