Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ofert pracy dla nauczycieli na Śląsku nie brakuje, ale dyrektorzy mają obawy. Wszystko okaże się we wrześniu. Czy zabraknie nauczycieli?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Strona kuratorium aż pęka w szwach od ofert pracy w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz ponadgimnazjalnych - także na Śląsku. Czy to znaczy, że w placówkach brakuje kadry? Jakich nauczycieli poszukuje się najczęściej i skąd taka ilość wolnych wakatów? Odpowiadamy

Są dwie strony medalu. Z jednej masowe odejścia z zawodu. Sporo nauczycieli mówi wprost, że bardziej opłaca im się dawać prywatne lekcje, niż zatrudnić w szkole. Albo że się wypalili. Z drugiej, są jednak i tacy, którzy nawet by chcieli uczyć, ale słyszą, że czekają na nich połówki etatu.

Ofert nie brakuje, brakuje rąk do pracy

Na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach ofert nie brakuje dla psychologów i pedagogów. W przypadku pozostałych przedmiotów, propozycji jest nieco mniej, albo dotyczą one mniejszej liczby godzin.

Jeżeli chodzi o ewentualne braki w kadrze nauczycielskiej na Śląsku, wciąż pojawia się wiele niewiadomych, które tak naprawdę zweryfikowane zostaną dopiero we wrześniu, kiedy dyrektorzy faktycznie będą wiedzieli, kogo zatrudniają, a kogo nie. Braki będą, ale faktyczną skalę poznamy po rozpoczęciu nauki

- To bardzo płynna i dynamicznie zmieniająca się sytuacja. Wiemy, że będą braki i że będą one duże, jednak jak to dokładnie będzie wyglądać, nie wiemy. Składa się na to zbyt wiele rzeczy. Dla przykładu: wniosek o emeryturę nauczyciele mogą zgłaszać 28 sierpnia, dojdą również informacje o urlopach zdrowotnych. To wszystko będzie rzutowało na stan zatrudnienia w placówkach - poinformowała rzeczniczka prasowa Okręgu Śląskiego ZNP, Grażyna Hołyś-Warmuz.

Dyrektorzy śląskich szkół nie ukrywają, że sytuacja może nas zaskoczyć. Bo wpływ na nią ma wiele czynników.

- W szkole, którą kieruję, poszukiwaliśmy kilku nauczycieli. Wpłynęło do nas bardzo dużo CV, przeprowadziliśmy kilkustopniową rekrutację, jeszcze w lipcu odbyliśmy rozmowy z potencjalnymi pracownikami, a po czasie, kiedy zdecydowaliśmy się na zatrudnienie danej osoby, ona rezygnuje na rzecz szkoły, która na przykład znajduje się bliżej jej miejsca zamieszkania - mówi Marcin Lazar, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 5 w Siemianowicach Śląskich.

Jak się okazuje, jest to powtarzająca się sytuacja w wielu śląskich placówkach. Zdarza się nawet, że nauczyciele nie informują o rezygnacji ze stanowiska na rzecz innej szkoły.

- Znamy przypadki, kiedy nauczyciele zgłosili się do pracy, informowali, że stawią się w danej placówce, po czym 31 sierpnia nawet bez powiadomienia dyrektora nie przychodzą, ponieważ w międzyczasie znaleźli miejsce w innej placówce - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz.

Sytuacja niby nie jest nowa, ale pogłębia się.

- Sytuacja nie tylko powtarza się co roku, ale i narasta dlatego, że oprócz świadczeń kompensacyjnych, odejść na emeryturę, urlopów zdrowotnych mamy narastające zjawisko odchodzenia z zawodu. Nie tylko młodzi ludzie nie chcą podejmować się pracy nauczyciela, ale również starsza, doświadczona kadra mówi „mam dość” - dodaje Grażyna Hołyś-Warmuz.

Także pandemia koronawirusa miała duży wpływ na narastające zjawisko odchodzenia z zawodu w naszym województwie.

- Część nauczycieli po pandemii odeszła z zawodu. Wśród kadry wyczuwalne jest zmęczenie. Pandemia zmieniła rodziców, zmieniła dzieci, zmieniła świat, a w tym szkołę, tak więc i nauczycieli - przyznaje Marcin Lazar.

Fizycy i informatycy oraz nauczyciele zawodu mogą przebierać w ofertach

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w każdej szkole od 1 września ma być zatrudniony psycholog i pedagog specjalny. Z tego też powodu w śląskich szkołach brakuje nauczycieli psychologów i pedagogów specjalnych.

- Są takie specjalności nauczycielskie, w których można swobodnie powiedzieć, że to nauczyciel wybiera sobie szkołę, w której będzie pracował, dyktując swoje warunki, a nie czeka i bierze pierwszą dostępną propozycję, jaką otrzymał - potwierdza dyrektor Lazar.

Jakich nauczycieli brakuje najbardziej w miastach na terenie naszego województwa?

- W Częstochowie brakuje nauczycieli psychologów i pedagogów specjalnych. Ponadto od kilku lat utrzymuje się pewna tendencja związana z zapotrzebowaniem na nauczycieli matematyki, informatyki czy fizyki. Na podstawie arkuszy przygotowywanych w maju zebrane zostały informacje na temat 74 wakatów, dotyczących głównie przedmiotów zawodowych i informatyki. W związku ze zmianami dotyczącymi specjalistów, w tym psychologów, pedagogów specjalnych - kolejne 53 etaty - poinformował Tomasz Jamroziński, kierownik Biura Prasowego kancelarii prezydenta Częstochowy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera