Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogłoszenie wyników Budżetu Obywatelskiego w Bytomiu. Wiemy, kto dostanie fundusze na realizację pomysłów i inwestycji!

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
19 października 2023r. w Bytomiu rozstrzygnięto Budżet Obywatelski. Wielkim wygranym jest miejskie schronisko dla zwierząt.
19 października 2023r. w Bytomiu rozstrzygnięto Budżet Obywatelski. Wielkim wygranym jest miejskie schronisko dla zwierząt. Andrzej Kornaś
Bytomianie i bytomianki pobili swój rekord w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim. W tym roku oddano prawie 40 tysięcy głosów. W głosowaniu wzięło udział około 22 tysiące mieszkańców miasta. Z 42 projektów wybrano 12 inicjatyw do realizacji. W tym roku zdecydowano, że wykonany zostanie jeden projekt z puli od 500 tys. zł do 2 mln zł, oraz 11 projektów z puli poniżej 500 tys. zł. W czwartek, 19 października 2023 r. Mariusz Wołosz, prezydent miasta oficjalnie ogłosił wyniki głosowania.

Ogłoszenie wyników Budżetu Obywatelskiego w Bytomiu. Prezentujemy wyniki głosowania

Budżet Obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Bytomia. W tym roku w głosowaniu wzięła udział rekordowa liczba mieszkańców. W czwartek, 19 października 2023 r. w Biurze Promocji Miasta mieszczącym się na Rynku ogłoszono wyniki głosowania. Bytomianie i bytomianki wybrali 12 projektów do realizacji.

- W tegorocznym głosowaniu bytomianie pobili absolutny rekord frekwencyjny. To dowód na to, że mieszkańcy uwierzyli w to, że mają realny wpływ na realizowane w mieście inwestycje. Dziękuję wnioskodawcom za zaangażowanie w przygotowanie i promocję swoich projektów oraz wszystkim bytomianom, którzy wzięli udział w głosowaniu - powiedział prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Największym tegorocznym zwycięzcą jest Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu, które startowało z projektem "Stawiamy na łapy - bytomska oaza dla zwierząt". Projekt był w puli inicjatyw, których koszt realizacji wynosi powyżej 500 tys. zł. Inwestycja zakłada modernizację schroniska poprzez zmianę zagospodarowania części budynku wspólnego i wyodrębnienie pomieszczenia dla małych zwierząt. Inwestycję wyceniono na prawie 2 mln zł. Na projekt zagłosowało 6246 mieszkańców Bytomia.

Wśród jedenastu wygranych mniejszych projektów są:

 • Gryfno kofeina - projekt nr 36 - 2885 głosów
 • Gryfny plac zabaw - projekt nr 2 - 1878 głosów
 • Gramy dalej dla Knajfeldu - projekt nr 9 - 1609 głosów
 • Razem dla Stolarzowic i Górnika - projekt nr 6 - 1257 głosów
 • Bytom Aktywne Miasto II - projekt nr 8 - 1013 głosów
 • Rozwój OSP i współpraca z ZHR na terenie Bytomia - projekt 7 - 920 głosów
 • Ogród deszczowy ze strefą wypoczynkową i domkami dla jerzyków - projekt 37 - 917 głosów
 • Bytom na sportowo - projekt nr - 849 głosów
 • Mobilna pracowania Pierwszej Pomocy - Ratujemy Życie - projekt nr 19 - 556 głosów
 • Bytom Miastem Karate - projekt nr 39 - 150 osób
 • Ławka Joanny Gryzik - Schaffgotsch - projekt nr 29 - 149 głosów

W tym roku w głosowaniu wzięło udział 21 778 mieszkańców Bytomia. Bytomianie i bytomianki oddali łącznie 37 519 ważnych głosów. Zdarzyły się głosy oddane nieprawidłowo, ich odnotowano 824.

W Budżecie Obywatelskim można było zagłosować na dwa projekty - jeden mniejszy, którego koszt opiewa na kwotę poniżej 500 tys. złotych, drugi - większy, oscylujący między 500 tys. złotych a 2 mln złotych. Łączna wartość środków przekazanych na realizację projektów wynosi ponad 6 mln zł. Warto wspomnieć, że w głosowaniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Bytomia, również ten niepełnoletni. Realizacja projektów w ramach BBO rozpocznie się w 2024r.

Harmonogram działań Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego w Bytomiu składał się z sześciu etapów: nabór projektów, oceny zgłoszonych projektów, składania odwołań od negatywnej oceny projektów, publikacji wykazów projektów, głosowania i ogłoszenia wyników.

Do tej pory w Bytomiu zrealizowano 65 projektów poniższej 500 tys. złotych, a ich łączna wartość to 15 186 330.00 zł. Natomiast duże projekty, powyżej 500 tys. złotych doczekały się 6 realizacji, a ich koszt to 10 251 470.00 zł. Aby śledzić mapę dotychczasowych inwestycji należy kliknąć TUTAJ.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera