Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olej lniany budwigowy - cena, właściwości, dawkowanie i zastosowanie w kosmetyce i kuchni [PRZEPISY]

ToT
pexels.com/pixabay.com
Olej lniany budwigowy, znany już w starożytnym Egipcie, często nazywany jest złotem wśród olejów. Dlaczego? Jakie są jego właściwości i zastosowanie? Jakie ma zastosowanie w kuchni i jak go dawkować? Olej lniany budwigowy z racji na swoje właściwości nazywany jest złotem wśród olejów. Jaka jest cena oleju lnianego?

Olej lniany a olej lniany budwigowy

Olej lniany uzyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego. To olej roślinny o żółtawym zabarwieniu i intensywnym, cierpkim zapachu. Do niedawna szeroko wykorzystywany do celów spożywczych i przemysłowych, jednak jako tłuszcz jadalny stracił na znaczeniu ze względu na wysoką cenę.

Czym jest olej lniany budwigowy? Jak podaje wikipedia.pl, kwas tłuszczowy omega-3 charakteryzuje się dużą nietrwałością – szybko się utlenia. Jeżeli nie przechowuje się go w odpowiednich warunkach, traci on swoje lecznicze i zdrowotne właściwości. Dlatego olej lniany wysokolinolenowy (określany często na opakowaniach jako „budwigowy”) należy przechowywać w ciemnych butelkach, z dala od światła, a po otwarciu – w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza.

W 1952 roku niemiecka biochemik Johanna Budwig stworzyła dietę znaną pod nazwą „dieta budwigowa”, wspomagającą leczenie nowotworów, a także chorób serca i cukrzycy, w której istotnym elementem jest olej lniany wysokolinolenowy i zawarty w nim kwas tłuszczowy omega-3.

Olej lniany budwigowy - cena, właściwości, dawkowanie i zastosowanie w kosmetyce i kuchni [PRZEPISY]
pexels.com/pixabay.com

Olej lniany cena. Czym się kierować wybierając producenta? Jaki olej lniany kupić?

Na rynku dostępne są oleje lniane wyprodukowane przez przeróżnych producentów, które mocno różnią się ceną. Można kupić litrowe butelki za cenę ok. 20 zł, ale i litrowe, których cena nie przekracza 30 zł. Oczywiście są również produkty, które producenci reklamują jako "100 Proc. Oleju lnianego i sprzedają je" po kilkadziesiąt złotych.

Zróżnicowane ceny oleju lnianego. Ale czym się kierować przy zakupie?

Oczywiście cena nie powinna być jedynym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować przy zakupie oleju lnianego. Najlepiej wybierać oleje wysokooleinowe, zawierające 50-60 procent nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, podczas gdy te niskooleinowe mogą mieć ich nawet mniej niż 10.

Warto również zwrócić uwagę na datę produkcji i ważności. Najlepsze i najbardziej naturalne produkty dzieli od produkcji do terminu ważności nie więcej niż 3 miesiące.

Olej lniany trzeba odpowiednio przechowywać. Musi być przechowywany w lodówce w butelce z ciemnego szkła.

Olej lniany ma wiele cennych właściwości

Olej lniany zawiera dużo tzw. "witaminy młodości", czyli witaminy E. Ma ona mieć niezwykle pozytywny wpływ skórę i urodę. Ale witamina E zmniejsza również ryzyko chorób układu krążenia, a nawet przyczyna się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

Według badań prowadzonych przez wiele niezależnych instytutów i uczelni, olej lniany zawarte w oleju lnianym lignany (naturalne związki chemiczne estrogenopodobne pochodzenia roślinnego) mają zdolność do unieszkodliwiania wolnych rodników, które są jedną z przyczyn powstawania nowotworów.

Olej lniany zastosowanie kosmetyce. Wpływa korzystnie na twarz i włosy

Witamina E zawarta w oleju lnianym opóźnia proces starzenia skóry, poprawia jej barwę i elastyczność. Olej lniany jest zalecany osobom o skórze wrażliwej i suchej, poprawiając jej kondycję.

Olej lniany jest komponentem kosmetyków do pielęgnacji ciała jak balsamy, pomadki do ust czy płyny do kąpieli. Świetnie radzi sobie również z problemami skórnymi – stosowany systematycznie i długotrwale zwalcza trądzik, pomocny jest także w przypadku poparzeń słonecznych.

Olej lniany na włosy? Olej lniany ze względu na właściwości nawilżające stosuje się także do pielęgnacji włosów. Coraz częściej występuje jako składnik maseczek i odżywek, gdyż wzmacnia strukturę włosa, nawilża oraz likwiduje problem rozdwajających się końcówek. Śmiało może być stosowany do pielęgnacji ciała i włosów w czystej postaci, jako kosmetyk naturalny. Warto więc wybrać krem wzbogacony o olej lniany.

Olej lniany budwigowy - cena, właściwości, dawkowanie i zastosowanie w kosmetyce i kuchni [PRZEPISY]
pexels.com/pixabay.com

Olej lniany dawkowanie. Ile oleju lnianego dziennie pić?

Dawkowanie oleju lnianego to kwestia indywidualna. Najczęściej przyjmuje się, że dorosły człowiek może wypić od 2 do 6 łyżek oleju lnianego dziennie. Naturalnie olej lniany nie nadaje się do smażenia i należy spożywać go na zimno. Zapotrzebowanie na kwasy Omega-3 u dzieci i młodzieży jest jednak większe, dlatego dawkę można powiększyć, olej nie wpływa bowiem na tycie.

Olej lniany ma również zastosowanie w kuchni. Olej lniany z czym można jeść? [PRZEPISY]

Olej lniany można wypić wymieszany z jogurtem naturalnym, co poprawia jeszcze jego właściwości a także smak. Warto również przyrządzić którąś z potraw na bazie oleju lnianego (przepisy na podstawie olejnazdrowie.pl)

Twarożek z olejem lnianym

Twarożek z olejem lnianym jest podstawą diety Budwigowej, ale z jego dobroczynnych właściwości może korzystać każdy! Przygotowanie tego dania zajmie tylko kilka chwil.

Potrzebne składniki:

  1. 4 – 6 czubate łyżki twarogu
  2. 2 – 3 łyżki oleju lnianego
  3. 2 – 3 łyżki jogurtu lub śmietany
  4. dowolne przyprawy – na słono: sól, pieprz, świeże zioła, rzodkiewka, papryka ostra lub orzechy; na słodko: miód, cynamon, goździki.

Podane składniki wymieszać widelcem lub zmiksować przy pomocy blendera aż twarożek stanie się puszysty. Tak przygotowany twarożek można zjadać jako deser lub podawać na pieczywie, mięsie lub w towarzystwie warzyw.

Koktajl owocowy z olejem lnianym

Taki koktajl nie tylko będzie smakowitym napojem, dodatkowo zadba o zdrowie i urodę.

Potrzebne składniki:

  • garść dowolnych owoców mrożonych lub świeżych (twarde owoce pociąć w kostkę)
  • szklanka zimnego mleka, kefiru lub maślanki
  • 2 łyżki oleju lnianego
  • miód lub cukier brązowy do smaku

Wszystkie składniki zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji. Do koktajlu można dodać wcześniej zalane odrobiną wody błyskawiczne płatki owsiane, dzięki temu napój stanie się pożywnym drugim śniadaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!