Olimpia 1-0 GKS Tychy. Zdecydował gol w końcówce

Jakub Kowalski i jego koledzy nie dali rady Olimpii
Jakub Kowalski i jego koledzy nie dali rady Olimpii Lucyna Nenow / Polska Press
W sobotnim meczu 22. kolejki Nice I ligi GKS Tychy przegrał na wyjeździe z Olimpią Grudziądz 0-1. Wydawało się, że podopieczni Jurija Szatałowa wrócą na Górny Śląsk z remisem, ale minutę przed końcem gry zwycięską bramkę dla gospodarzy zdobył Karol Angielski.

Po efektownym zwycięstwie nad MKS-em Kluczbork (4-2) w poprzedniej kolejce GKS Tychy miał okazję wydostać się ze strefy spadkowej. Najważniejszym warunkiem było jednak odniesienie pierwszego wyjazdowego zwycięstwa w tym sezonie. Zadanie nie należało do najłatwiejszych – w Grudziądzu Olimpia należy do jednych z najbardziej nieobliczalnych drużyn w pierwszej lidze.

To zespół prowadzony przez Jacka Paszulewicza przejął w pierwszej połowie inicjatywę i częściej utrzymywał się przy piłce. Taki był też zamiar gości z Tychów, którzy nastawiali się przede wszystkim na kontrataki. Taka strategia częściowo przyniosła skutek, bo to GKS stwarzał sobie groźniejsze okazje do zdobycia bramki. Pod koniec pierwszej połowy niezłą okazję miał Jakub Świerczok, ale jego strzał obronił Jakub Wrąbel.

Bramkarz Olimpii w jeszcze większych opałach był na początku drugiej połowy, gdy Maciej Mańka doszedł do piłki na trzecim metrze od bramki rywali, ale trafił prosto we Wrąbla.

Goście nie wykorzystali lepszych momentów w swojej grze i z czasem coraz groźniejsze okazje stwarzali sobie piłkarze Olimpii. W ostatnich dziesięciu minutach przypuścili prawdziwy szturm na bramkę GKS-u. Złotą okazję miał Adam Banasiak, ale po zamieszaniu w polu karnym nie trafił do bramki z najbliższej odległości.

Oblężenie przyniosło skutek minutę przed końcem regulaminowego czasu gry. W pole karne tyszan wszedł Marcin Kaczmarek, dograł piłkę do Karola Angielskiego, a ten z bliskiej odległości strzelił gola na wagę zwycięstwa Olimpii.

Zwycięstwo grudziądzan umocniło ich na bezpiecznej pozycji w tabeli pierwszej ligi, za to sytuacja GKS-u wciąż jest trudna. Podopieczni Jurija Szatałowa z 20 punktami pozostali na przedostatnim miejscu w tabeli.

Olimpia Grudziądz 1-0 GKS Tychy
Karol Angielski 89'

Olimpia: Jakub Wrąbel - Damian Michalik, Lukas Klemenz, Matic Žitko, Arkadiusz Kasperkiewicz - Wesllem Monteiro (62' José Furtado), Kamil Kurowski, Marcin Smoliński (52' Jakub Łukowski), Daniel Feruga (78' Adam Banasiak), Marcin Kaczmarek - Karol Angielski.

Tychy: Paweł Florek - Mateusz Grzybek, Tomasz Boczek, Seweryn Gancarczyk, Maciej Mańka - Jakub Kowalski (86' Mateusz Mączyński), Eugen Zasavițchi (81' Daniel Mikołajewski), Radosław Pruchnik, Łukasz Grzeszczyk, Marcin Radzewicz - Jakub Świerczok.