Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Operacja: Klopsztanga. Polska ofensywa w Niemczech

Redakcja
Program kulturalny Klopsztanga - co po śląsku oznacza "trzepak" - przybliży mieszkańcom Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech osiągnięcia współczesnej polskiej kultury. Program zostanie zainaugurowany 15 kwietnia.

W ponad 20 miastach Nadrenii - m.in. w Duesseldorfie, Kolonii, Bochum, Essen, Muenster, Bonn i Akwizgranie - odbędzie się kilkadziesiąt kulturalnych imprez prezentujących polską kulturę. W ramach programu kulturalnego "Klopsztanga" niemieckiej zostaną zorganizowane pokazy filmów, spotkania z literaturą, wystawy sztuki wizualnej i koncerty młodych wykonawców.

Program, przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza i Polski Instytut Kultury w Duesseldorfie, będzie realizowany do końca 2012 r. - poinformował na środowej konferencji w Warszawie dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn.

Według niego, klopsztanga może być symbolem związków kulturalnych pomiędzy Polską a Niemcami. Pod trzepakiem spotykali się kiedyś młodzi ludzie. - Trzepak to było kiedyś miejsce kultury, zabawy i edukacji na polskich i niemieckich podwórkach - mówił dyrektor.

Program promujący polską kulturę zostanie zainaugurowany 15 kwietnia w teatrze Schauspiel w Kolonii. W ramach projektu "Fest mit Polen" odbędzie się przegląd sztuki Mirosława Bałki, Yael Bartany, Cezarego Bodzianowskiego, Katarzyny Kozyry i Dominika Lejmana. Zostaną też zaprezentowane fotografie Andrzeja Tobisa, Piotra Wójcika i Arkadiusza Goli, na koncertach wystąpią polscy wykonawcy, m.in. Macio Moretti, Julia Marcel i Maciej Obara Quartet.

Polska kultura będzie promowana w jednym z najważniejszych niemieckich krajów związkowych - powiedziała w środę dyrektor Instytutu Polskiego w Duesseldorfie Katarzyna Sokołowska. Przypomniała, że Nadrenia Północna-Westfalia jest najsilniej uprzemysłowionym regionem Niemiec. - Przyzwyczailiśmy się spoglądać na Niemcy z perspektywy Berlina, tymczasem 24 proc. wymiany ekonomicznej pomiędzy Polską a Niemcami odbywa się właśnie na linii Warszawa - Nadrenia Północna-Westfalia - podkreśliła Sokołowska.

Według niej, projekt może zmienić obojętny stosunek Niemców do Polaków. Zgodnie ze statystykami co drugi Niemiec nie ma zdania na temat naszego kraju, co czwarty - postrzega Polaków pozytywnie.

W ramach programu kulturalnego Klopsztanga publiczność w Nadrenii będzie mogła zobaczyć kilkanaście polskich filmów zrealizowanych w ostatnich dwóch latach. W objazdowym przeglądzie "Polnischer Film on Tour" zostaną pokazane filmy fabularne, dokumentalne i animowane, m.in.: "Ki" w reż. Leszka Dawida, "Sala samobójcow" w reż. Jana Komasy, "Wymyk" w reż. Grega Zglinskiego, "Kawałek lata" Marty Minorowicz i "Świteź" Kamila Polaka.

Polska sztuka wizualna artystów młodego pokolenia zostanie zaprezentowana na wystawie "Coming Soon", którą będzie można oglądać w Temporary Gallery w Kolonii od 16 do 26 kwietnia. Ekspozycja - według zapowiedzi - ma stanowić podsumowanie polskiego dorobku sztuki współczesnej.

Na wystawie "Democracies" Artura Żmijewskiego, prezentowanej w Hartware MedienKunstVerein w Dortmundzie od 21 kwietnia do 22 lipca, zostaną pokazane reportaże z przebiegu demonstracji, pogrzebów, ulicznych zamieszek, wieców i strajków. Artysta sfilmował te wydarzenia jeżdżąc po Europie, Izraelu i Zachodnim Brzegu Jordanu.

"Pamięć pracy" to projekt artystyczny, w ramach którego powstanie "Dramatyczna/medialna instalacja" nawiązująca do węgla i stali - surowców naturalnych kojarzonych z Nadrenią. Pracę wykonają wspólnie polscy i niemieccy artyści. Realizację projektu będzie można oglądać w Weltkulturerbe Zollverein w Essen od 16 maja do 30 czerwca.

Polscy pisarze zaprezentują się podczas imprez literackich organizowanych w Nadrenii Północnej-Westfalii. Andrzej Stasiuk, Adam Wiedemann, Dariusz Sośnicki i Julia Fiedorczuk będą reprezentować Polskę na festiwalu "Wege durch das Land" ("Drogi z kraju do kraju"). Poezję Wisławy Szymborskiej zaprezentuje niemiecka aktorka Rosemarie Fendel.

Joanna Bator, Sylwia Chutnik i Włodzimierz Nowak wezmą udział w wiosennej edycji festiwalu "LesArt" poświęconej w całości polskiej literaturze. Festiwal odbędzie się w dniach 26 kwietnia - 24 maja w Dortmundzie.

Z kolei autorzy kryminałów - m.in. Marek Krajewski, Izabela Szolc i Bartłomiej Rychter - mają być gośćmi największego międzynarodowego festiwalu kryminału w Europie "Mord am Hellweg", który odbywa się w kilkudziesięciu miejscowościach regionu Zagłębia Ruhry i Westfalii.

Klopsztanga - jak poinformowali w środę organizatorzy - jest polską odpowiedź na Sezon Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii "Tam'Tam". Na festiwalu, realizowanego w 2011 r. w kilkunastu polskich miastach, prezentowano dorobek kulturalny Niemiec ostatnich 30 lat.

Więcej informacji o programie kulturalnym Klopsztanga można znaleźć na stronie: www.klopsztanga.de. PAP

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Katastrofa busa na S69 w Przybędzy - fakty, opinie WIDEO i ZDJĘCIA
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
* FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!