MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opublikowano rozporządzenie wprowadzające nowy wzór legitymacji nauczyciela. Od kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Od kiedy będą obowiązywać nowe legitymacje dla nauczycieli?
Od kiedy będą obowiązywać nowe legitymacje dla nauczycieli? freepik.com
W poniedziałek 15 kwietnia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenie ministra edukacji wprowadzającą nowy wzór legitymacji służbowej nauczyciela. Nowa legitymacja będzie miała format i wielkości karty kredytowej, będzie zabezpieczona przed fałszerstwem. Kiedy nauczyciele zaczną otrzymywać nowe legitymacje? Czy wydane do tej pory legitymacje przestają obowiązywać? Rozwiewamy wątpliwości.

Spis treści

Nowe legitymacje dla nauczycieli – takie są wytyczne

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wystawiania legitymacji służbowej nauczyciela. Wynika ona z nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem.

W załączniku do nowelizacji został określony wzór legitymacji służbowej nauczyciela, wraz z opisem zabezpieczeń legitymacji przed fałszerstwem. Ważność legitymacji będzie poświadczana za pomocą umieszczanej na niej holograficznej naklejki.

Legitymacja – w kolorze turkusowym – ma mieć wymiary: 53,98 mm na 85,60 mm. Na jej awersie umieszczony zostanie napis w dwóch językach – polskim i angielski: „Legitymacja służbowa nauczyciela. Teacher Identity Card”, zdjęcie nauczyciela, jego imię i nazwisko, data wydania i numer. W prawym górnym rogu karty będzie umieszczony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej i napis „Rzeczpospolita Polska. Republic of Poland”, a w prawnym dolnym rogu znajdzie się symbol atomu, którego jądro ma kształt Polski, a na środku otwarta książka z lupą. Na rewersie będzie nazwa i adres siedziby pracodawcy. Pod nią będzie pięć miejsc na naklejki holograficzne. Ważność legitymacji będzie poświadczana co roku do 31 sierpnia.

W blankiecie legitymacji będzie można stosować, stosownie do potrzeb wydawcy dokumentu, także elektroniczną warstwę bezstykową.

Dzięki zastosowaniu tej warstwy legitymacja będzie nie tylko dokumentem potwierdzającym zatrudnienie na stanowisku nauczyciela, lecz będzie mogła być szerzej wykorzystywana, ograniczając liczbę kart, jakimi posługują się nauczyciele, np. może stanowić jednocześnie kartę do biblioteki lub na stołówkę szkolną – podano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Od kiedy nowe legitymacje?

Do dnia 12 lipca 2024 r. będzie jeszcze możliwość wydawania nauczycielom legitymacji według dotychczasowego wzoru. Od 13 lipca 2024 r. legitymacja będzie wydawana wyłącznie według wzoru określonego w projektowanym rozporządzeniu.

Legitymacje „starego” wzoru będą ważne do końca okresu, na który zostały wydane.

Nowelizacja wchodzi w życie w następnym dniu po ogłoszeniu, czyli 16 kwietnia.

Tak będzie wyglądała legitymacja służbowa nauczycieli.
Tak będzie wyglądała legitymacja służbowa nauczycieli. Dziennik Ustaw/zrzut ekranu
Tak będzie wyglądała legitymacja służbowa nauczycieli.
Tak będzie wyglądała legitymacja służbowa nauczycieli. Dziennik Ustaw/zrzut ekranu

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opublikowano rozporządzenie wprowadzające nowy wzór legitymacji nauczyciela. Od kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać? - Strefa Edukacji