Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie IMGW: Burze z gradem i porywisty wiatr mogą wystąpić po południu w piątek 6.7.2018

SKA
Intensywne burze z opadami gradu mogą pojawić się w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim oraz na terenie miasta Bielsko-Biała. - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu lokalnie do 25 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami możliwy grad - informuje Michał Solarz, dyżurny synoptyk IMGW-PIB.
Intensywne burze z opadami gradu mogą pojawić się w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim oraz na terenie miasta Bielsko-Biała. - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu lokalnie do 25 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami możliwy grad - informuje Michał Solarz, dyżurny synoptyk IMGW-PIB. Arch. S. Kamczyk
Ostrzeżenie IMGW przed gwałtownymi burzami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla trzech powiatów w województwie śląskim. Nad regionem mogą przejść burze z gradem. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny deszcz.

Ostrzeżenie IMGW przed burzami

Intensywne burze z opadami gradu mogą pojawić się w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim oraz na terenie miasta Bielsko-Biała.

- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu lokalnie do 25 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami możliwy grad - informuje Michał Solarz, dyżurny synoptyk IMGW-PIB.

Burze mogą wystąpić 6 lipca od godz. 14. do 20.

GDZIE JEST BURZA? SPRAWDŹ MAPY RADAROWE

Łowcy burz ostrzegają

W piątek nasz kraj znajdować się będzie w obszarze obniżonego ciśnienia. Słaby front chłodny, który w nocy znajdował się w centrum, przesunie się na południe Polski. Tutaj, z uwagi na większe nagromadzenie wilgoci oraz zalegającym gorącym powietrzem, popołudniu spodziewamy się rozwoju konwekcji z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. W pozostałej części kraju przeważnie będzie słonecznie, ale z niższymi temperaturami.

Obszar objęty 1. stopniem

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz. Warunki termodynamiczne będą słabe i umiarkowane. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 500 – 1500 J/kg, a Lifted Index spadnie do -5⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 30 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Z uwagi na brak warunków kinematycznych, komórki burzowe będą wolno się przemieszczać. Jednak dzięki orografii terenu, burze mogą przybierać większe struktury. Również lokalne zbieżności wiatru w dolnej troposferze wspomogą szybszy rozwój konwekcji. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h oraz opady gradu miejscami o średnicy do 2 cm

Co robić, a czego nie robić w czasie burzy? [PRAWDY I MITY O BURZY]

RADAR BURZOWY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!