Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmniejsze miasta w Śląskiem TOP 14. Kto jest liderem rankingu? W tych miastach mieszka mniej niż 5 tysięcy mieszkańców. Sprawdź

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Oto najmniejsze miasta w województwie śląskim. Od 1 stycznia 2023 roku w naszym regionie są 73 miasta, w tym 19 miast na prawach powiatu i 17 będących siedzibami powiatów. Jakie są największe miasta na Śląsku, wszyscy wiemy. Ale które z nich są najmniejsze? Mamy dla Was zestawienie najmniejszych miast w województwie śląskim. Wybraliśmy 14 z nich - to miasta, które mają poniżej 5 tysięcy mieszkańców. Mamy nowego lidera rankingu - to Włodowice, które 1 stycznia odzyskały prawa miejskie.

Oto lista14 najmniejszych miast w Śląskiem. One mają poniżej 5 tysięcy mieszkańców

Najmniejsze miasta w województwie śląskim mają poniżej 5 tysięcy mieszkańców. W Polsce miejscowość zostaje miastem na mocy specjalnego rozporządzenia Rady Ministrów. Wcześniej konieczne jest przeprowadzenie konsultacji z udziałem mieszkańców.

NAJMNIEJSZE MIASTA W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM. SPRAWDŹCIE LISTĘ W GALERII!

Ale sam pozytywny wynik konsultacji nie jest jedynym warunkiem, które muszą spełniać ośrodki. Ważne jest to, czy miejscowość faktycznie ma charakter miejski, miejską zabudowę, a dodatkowym argumentem jest historia. Jeżeli w przeszłości ośrodek był miastem, ma większe szanse na odzyskanie praw miejskich.

Najmłodszym miastem w województwie śląskim są Włodowice, które uzyskały prawa miejskie 1 stycznia 2023 roku. Jednocześnie znalazły się one na szczycie naszego rankingu, bo są najmniejszym miastem w Śląskiem.

W 2020 Włodowice obchodziły 800-lecie pierwszej wzmianki wpisanej o mieście. Historycznie Włodowice były niegdyś miastem. W 1870 r. car Rosji zabrał prawa miejskie Włodowicom za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym i walkę o niepodległość. Po 152 latach odzyskały ponownie prawa miejskie.

Młodym miastem jest również podczęstochowski Olsztyn, który odzyskał prawa miejskie w 2022 roku, przechodząc wszystkie niezbędne procedury. Olsztyn odzyskał prawa miejskie zabrane ukazem cara Rosji w 1870 r., za wsparcie, jakiego mieszkańcy udzielili powstańcom styczniowym.

Wsie bywają wielokrotnie większe niż miasta

Prawa miejskie nadał Olsztynowi król Kazimierz Jagiellończyk w 1488 r. Największy na Jurze krakowsko-częstochowskiej zamek olsztyński od zawsze pełnił ważną rolę w historii całego kraju. W herbie Olsztyna figurują insygnia królewskie. Historycznie Olsztyn był miastem królewskim, w którym król Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę.

Co ciekawe kryterium liczby mieszkańców nie jest istotne przy nadawaniu praw miejskich miejscowościom. Największa wieś w Polsce Kozy mają ponad 12 tysięcy mieszkańców, najmniejsze miasto w Polsce to Wyśmierzyce, które mają niecały tysiąc mieszkańców.

Zobaczcie w naszej galerii TOP 14 najmniejszych miast w Śląskiem.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera