Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie stawu Kalina w Świętochłowicach i piknik dla mieszkańców. Prezydent miasta: „rozbroiliśmy bombę ekologiczną”.

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 16 lat
Zakończył się długi proces remediacji stawu Kalina w Świętochłowicach. Znana jest już data jego oficjalnego otwarcia. Jak jednak wygląda remediacja w liczbach? To między innymi sto opon, kilkadziesiąt ton odpadów komunalnych i cztery tysiące ton zneutralizowanych odwodnionych osadów. Jako jedni z pierwszych publikujemy zdjęcia tego miejsca po odbiorze.

Kalina w Świętochłowicach wraca do życia. Piknik na otwarcie

— Staw Kalina przeszedł trudny proces remediacji, dzięki któremu rozbroiliśmy bombę ekologiczną! Już niebawem będziemy mogli cieszyć się efektami pracy konsorcjum REMEA Menard i piękną przestrzenią wokół stawu! - informował prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Jako jedni z pierwszych publikujemy zdjęcia "nowej" Kaliny. Piknik przy stawie rozpocznie się 15 września o godzinie 16.00. W ramach imprezy zaplanowano szereg atrakcji. Pojawi się strefa food&drink. Na boisku do piłki nożnej od 16.30 trwać będzie turniej. Zaplanowano także przejaz ze stowarzyszeniem „Rowerowe Świętochłowice” – (17.00-17.30) i spacer Nordic Walking (18.00-18.30). Na siłowni plenerowej wicemistrz Europy w kulturystyce Kamil Banaś poprowadzi treningi (16.30 na siłowni I dla początkujących, a o 17.45 na siłowni II dla średniozaawansowanych i zaawansowanych).

Ogólnodostępne dmuchańce dla dzieci na Kalinie

Na placu zabaw i boisku wielofunkcyjnym między godziną 16.00 a 19.00 będzię m.in. występ zespołu „Roko i Colino”, animacje dla dzieci i warsztaty ekologiczne. Zadbano o ogólnodostepne dmuchańce dla najmłodszych. W ramach pikniku swoje stoisko będzie miała także Straż Miejska. Będzie znakować chętnym rowery. Jest to jedno z zabezpieczeń chroniących przed kradzieżą jednośladu (lub pozwalające łatwiej go odzyskać). Na wybiegu dla psów zobaczymy z kolei przedstawicieli schroniska dla bezdomnych zwierząt w Chorzowie.

Przygotowano także koncert „Piff Parre” o godzinie 19.00 na scenie przy skarpie. O 20.00 piknik zostanie zakończony.

Jak przebiegało przywracanie Kaliny do życia? Tony śmieci, odpadów i niebezpiecznych osadów

Zapytaliśmy Emilię Stańkowską z firmy odpowiedzialną za remediację o przebieg prac. Jak twierdzi Remea, trudnością było m.in. takie przeprowadzanie prac, aby nie powodować niedogodności dla mieszkańców. Remediacja odbywała się niemal w centrum Świętochłowic w sąsiedztwie zwartej zabudowy.

— Dodatkową trudnością był fakt, iż remediacja odbywała się niemal w centrum miasta w sąsiedztwie zwartej zabudowy. Mieliśmy do czynienia z ogromnym skażeniem terenu, a przy tym nie mogliśmy powodować żadnych niedogodności dla mieszkańców – twierdzi Emilia Stańkowska specjalista ds. remediacji i inżynier środowiska w firmie Remea.

Jak wygląda przywracanie Kaliny do życia przez pryzmat liczb? Niektóre z nich są naprawdę spore. Pamiętać należy, że oczyszczanie wód prowadzono w warunkach intensywnego napowietrzania, które przyspieszyło proces biologicznego rozkładu zanieczyszczeń. Emilia Stańkowska wskazuje, że remediacja Kaliny „przyczyniła się do przywrócenia biologicznej aktywności zdegradowanego i zanieczyszczonego stawu Kalina do poziomu umożliwiającego samo odradzanie życia biologicznego”.

  • Wyciągnięto i usunięto ze stawu ok. 25 700 m3 chemicznych namułów dennych.
  • W trakcie remediacji osady były odwadniane z nadmiaru wody i neutralizowano je na miejscu w innowacyjnym procesie termicznej desorpcji. Technologia pozwoliła w sposób w pełni bezpieczny zneutralizować ksenobiotyki znajdujące się w mułach z dna stawu. Proces przyczynił się do neutralizacji ponad 4000 ton toksycznych odwodnionych osadów.
  • W sezonie letnim w 2022 r./2023 r. wyprodukowano i wprowadzono do stawu Kalina ok. 900 000 litrów biopreparatu (na każdy sezon), który namnażano na terenie budowy pod okiem doświadczonych mikrobiologów.
  • Oczyszczono prawie 5 ha zanieczyszczonych gruntów wokół stawu.
  • W ciągu kilku miesięcy uzyskano spadek indeksu fenolowego z poziomu >150 mg/l do poziomu dziesiętnych wartości.
  • Staw został zarybiony pod 200 sztukami karpi.
  • Ze stawu wyciągnięto ponad 100 sztuk opon i kilkadziesiąt ton odpadów komunalnych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera