Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarto Oddział Grafiki Muzeum Historii Katowic

Redakcja
Oddział Grafiki Muzeum Historii Katowic wraz z pracownią poświęconą twórczości wybitnego śląskiego grafika Pawła Stellera, w której wystawiono kilkaset jego prac, otwarto w piątek we wnętrzach kamienicy mieszczącej się w centrum miasta.

Ekspozycję "Paweł Steller - katowiczanin z wyboru" zorganizowano we wnętrzach urządzonych zabytkowymi meblami należącymi do zamieszkującej dawniej w tym obiekcie rodziny. W tym budynku mieszkał także do lat 20. ubiegłego wieku niemiecki malarz i grafik Hans Bellmer.

- Pracownia prezentuje twórczość i życie Pawła Stellera. To jest tylko część tej spuścizny, którą dostaliśmy, bo Paweł Steller stworzył ponad 10 tys. różnych prac. My posiadamy ich kilka tysięcy, ponadto chodzimy na aukcje, zbieramy, dopełniamy kolekcję - powiedziała dyrektor Muzeum Historii Katowic Jadwiga Lipońska-Sajdak.

Dodała, że oprócz Pracowni Grafiki im. Pawła Stellera w otwartym w piątek muzealnym oddziale znajdują się także dwie sale, w których będzie prezentowana współczesna grafika. "Podpisaliśmy porozumienie z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, aby profesorowie tej uczelni jak i studenci mogli tutaj wystawiać" - powiedziała dyrektor Muzeum Historii Katowic Jadwiga Lipońska-Sajdak. Dodała, że Oddział Grafiki będzie także miejscem, w którym będą organizować lekcje i warsztaty z grafiki.

Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem obu instytucji jest wystawa prof. Mariusza Pałki - kierownika Katedry Grafiki ASP pt. "Mariusz Pałka - ZMYSŁOWOŚĆ - grafika".

Paweł Steller (1895-1974) urodził się w Hermanicach k. Ustronia, ale przez niemal 50 lat mieszkał, żył i pracował w Katowicach. Ten wybitny śląski artysta zdobył uznanie w krajowych i międzynarodowych kręgach artystycznych. Jego prace były prezentowane w Paryżu, Padwie, Rzymie, Berlinie, Londynie, Atenach, Filadelfii, Nowym Jorku, Chicago, czy Ottawie.

Steller był przede wszystkim grafikiem, uprawiał drzeworyt sztorcowy, linoryt, litografię, techniki metalowe. Jest m.in. autorem takich prac jak: "Józef Piłsudski", "Wojciech Korfanty", "Ignacy Mościcki", "Baca", "Ślązaczka z Wełnowca".

Pozostawił po sobie także pastele, akwarele, obrazy olejne, projektował witraże i polichromię do kościołów, zajmował się także grafiką książkową i ekslibrisem.

W 1992 roku zgodnie z testamentem artysty i ostatnią wolą jego drugiej żony, spuścizna po nim została przekazana do Muzeum Historii Katowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!