Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarto zmodernizowany blok operacyjny neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
20 lutego o godzinie 11.00 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 św. Barbary w Sosnowcu odbyła się uroczystość otwarcia zmodernizowanego bloku operacyjnego neurochirurgii. Łączny koszt modernizacji wynosił ponad 60 mln złotych.

Od ponad trzydziestu lat Kliniczny Oddział Neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu służy pacjentom nie tylko z regionu, ale i z całej Polski. Placówka pochwaliła się ukończoną modernizacją.

Modernizacja bloku operacyjnego neurochirurgii

20 lutego o godzinie 11.00 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 św. Barbary w Sosnowcu odbyła się uroczystość otwarcia zmodernizowanego bloku operacyjnego neurochirurgii. Łączny koszt modernizacji wynosił ponad 60 mln złotych.

Upływający czas sprawił, że wyposażenie uległo stopniowemu wyeksploatowaniu. Również rozwiązania architektoniczne, które kiedyś były uznane za nowoczesne, w wyniku upływu czasu zaczęły nie wytrzymywać. W 2017 i 2018 roku został stworzony ramowy projekt modernizacji bloku operacyjnego — wyjaśniał prof. dr hab. n. med. Piotr Ładziński, kierownik klinicznego oddziału neurochirurgicznego.

Nowy blok operacyjny wyposażony jest w m.in. trzy mikroskopy operacyjne, dwa urządzenia do monitorowania neurofizjologicznego, śródoperacyjny rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, nowoczesne stoły operacyjne, lampy i kolumny operacyjne, a także sprzęt do neuronawigacji i ultrasonografii. Cała inwestycja nie tylko zwiększa efektywność leczenia, ale również umożliwia przeprowadzanie bardziej złożonych operacji z minimalnym ryzykiem dla pacjentów.

Zobacz zdjęcia zmodernizowanej sali operacyjnej

Dzięki inwestycji będziemy mieli lepsze warunki leczenia. Oznacza to, że będziemy mogli leczyć bezpieczniej, szybciej i na wyższym poziomie, bo sam ten sprzęt jest na wyższym poziomie niż ten, którym posługiwaliśmy się dotychczas — informował Piotr Ładziński.

Projekt był realizowany 5 lat

Realizacja projektu była rozłożona na 5 lat, ale sama realizacja rozpoczęła się dopiero w 2020 roku. Modernizacji podlegały trzy sale operacyjne wraz z zapleczem sanitarnym oraz obszarem socjalnym. Pierwsi pacjenci będą mogli być operowani na nowym bloku operacyjnym już w poniedziałek 26 lutego.

Jest to jedna z największych inwestycji w województwie śląskim dotyczących medycy w ostatnich latach. Autorytet profesora oraz jego zaangażowanie do projektu spowodowało, że te środki zostały w budżecie województwa znalezione. Dzisiaj widzimy najlepszy sprzęt oraz najlepszych fachowców. To jest powód do domu, że takie rzeczy w województwie śląskim się dzieją — mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera