Owsiak: WOŚP to walka. Nie zrozumieliście słów o eutanazji

  Owsiak: WOŚP to walka. Nie zrozumieliście słów o eutanazji

  Jerzy Owsiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy Jerzy Owsiak gra dla seniorów, bo sam czuje się starszym panem? Jak zareagował na aferę po jego wypowiedzi o eutanazji? Z Jurkiem Owsiakiem, twórcą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na chwilę przed 21. Finałem WOŚP rozmawia Ola Szatan
  Jerzy Owsiak

  Jerzy Owsiak ©Adam Warżawa

  Zacznę z innej beczki. Jurek, czy wiesz, co będzie modne w sezonie wiosna-lato 2013 roku w Mediolanie?
  Nie mam zielonego pojęcia (śmiech). I to pokazuje, jak bardzo żyjemy innymi sprawami, a ta dotykalna doczesność jest nam mimo wszystko obca.

  Wiadomo jednak, co będziesz nosić 13 stycznia. Bo chyba nie zamienisz swych czerwonych spodni i żółtej koszuli?
  Żółte koszule są ze mną od początku. W szafie wiszą trzy, podarowane przez Janka Pospieszalskiego, Agatę Młynarską i grupę IRA. Najbardziej zużyta jest ta od Janka, ale ciągle biorę ją na finał. Czerwone spodnie to już "drugi sort". Te pierwsze już się sprały, były farbowane i nie wytrzymały próby czasu.
  Jedna z firm zrobiła mi prezent i uszyła kilka krwistoczerwonych par, spełniających moje wymagania. Okulary z czerwonymi oprawkami też są już w gotowości, cieszę się, że od początku są to okulary "made in Poland". Te pierwsze były "obczajone" gdzieś u optyka, dwadzieścia kilka lat temu, gdy graliśmy z "Róbta co chceta". Teraz są od projektanta ze Szczecina. Niezmiennie go pozdrawiam, na oczy człowieka nie widziałem, a on przysłał mi okulary ze szkłami korekcyjnymi z uwzględnieniem mojej wady. Polski desing jest doskonały. Co się nosi w Mediolanie? Nie wiem, ale jestem przekonany, że Włosi mogliby chodzić chociażby w okularach polskich projektantów i byliby na fali.

  Sam czujesz się już starszym panem, że w tym roku postanowiłeś przeznaczyć połowę pieniędzy ze zbiórki WOŚP na rzecz godnego traktowania seniorów?
  Nie chciałbym stawiać znaku równości z tym, że ja jestem już człowiekiem wiekowym (śmiech). Pomysł, by zagrać dla seniorów narodził się wskutek dyskusji, trwających już od kilku lat. Oczywiście mam dwie dekady więcej życia za sobą, ale nie widzę w zasadzie żadnej różnicy, jeśli chodzi o energię, jaką mam w sobie. Pracujemy na ten dzień cały rok, ciągle jest ten sam duch młodych ludzi, niepokorny rock'n'roll... I to powoduje, że wszelkie dywagacje na temat starości nie tylko odsuwasz od siebie, ile o nich nie myślisz. A mając na myśli seniorów, nie mówimy o 60-latkach, tylko o ludziach, którzy ukończyli 80 lat. To jest podeszły wiek, który jest wiekiem dysfunkcji, kłopotów ze zdrowiem, ale także wiekiem, gdzie wspomaganie duchowe jest potrzebne. Ja czuję się doskonale i swą energią mogę ich wspomóc. Razem z przyjaciółmi i milionami Polaków.

  Dlaczego akurat teraz podjęliście temat seniorów?
  Kiedyś wiedza dotycząca medycyny u przeciętnego Polaka ograniczała się do jego dolegliwości i korytarzowych opowieści w szpitalach. Od kilku lat zaczęliśmy głośno myśleć, że pewne niedomagania służby zdrowia dotyczą nie tylko dzieci, ale i osób w bardzo podeszłym wieku. Odważyliśmy się zrobić to teraz, gdy mamy świadomość, że przez 20 lat zrobiliśmy wiele dla dzieci. I nadal będziemy to robić! Czas pokaże, czy powtórzymy w przyszłym roku finał dla seniorów. Zadziałało też parę innych impulsów, głosów goryczy. Instytut Matki i Dziecka będzie zamknięty, bo pod koniec roku nie starcza pieniędzy. Kupujemy świetny sprzęt, a ktoś w systemie nawalił i nie zaplanował, że rok ma 12 miesięcy. Z winy urzędników, którzy dzielą te pieniądze szpital ma kłopoty. Bo przecież nikt tych pieniędzy nie chowa pod dywan. Ktoś niechętny Fundacji WOŚP napisał: "Łatwo jest zbierać na dzieci, bo wszyscy je kochamy. Trudniej byłoby pochylić się nad starszymi". To jeszcze bardziej sobie pomyśleliśmy: "Tak?" Dobrze, to spróbujemy zbierać i dla nich.

  Wyzwanie duże, bo wiemy, jak służba zdrowia kuleje.
  Wiedza na ten temat niemal nas rozłożyła. Jest bardzo źle. Niemoc służby zdrowia jest ogromna i postępująca z roku na rok. Jeszcze w przypadku dzieci te możliwości medyczne zmieniają się na lepsze, ale w przypadku dorosłych następuje taka korozja. Coraz mniej oddziałów, łóżek, lekarzy... Do tego dochodzą powody osobiste. Każdy z nas ociera się o bliskich, którzy dyskutują, że nie dostali się do lekarza, że pomoc ludziom w podeszłym wieku jest niewystarczająca lub wręcz niemożliwa. Stąd też powstała nazwa "godność", w którą wszystko ubraliśmy. Nie zrobimy wszystkiego, nie jesteśmy w stanie, ale jeśli to będzie jedno łóżko więcej, może 500, to jest krok do przodu. Może te łóżka będą lepiej wyposażone, będziemy w stanie pomóc ośrodkom opieki permanentnej, jeszcze bardziej pomyśleć o hospicjach. Wiemy, co robić, jest plan minimum. Jeżeli zbierzemy pieniędzy tyle co rok temu, to połowa z zebranych funduszy starczy na realizację tego minimum. A na końcu jest wypuszczenie sygnału dla ludzi starszych, że o nich myślimy w sposób globalny, głośny. Obecny senior różni się od swojego rówieśnika sprzed kilkudziesięciu lat. Żyje już w epoce internetu, ma wiedzę, jak żyją seniorzy niemieccy, francuscy, amerykańscy.

  I ma prawo mieć inne wyobrażenia o starości.
  Świadomość, że żyjemy w kraju, gdzie płacimy podatki sprawia, że chcielibyśmy, by to do nas wracało w postaci opieki medycznej. Liczymy na dialog, który może spowodować, że ci, co tymi podatkami rządzą, na których głosujemy - dostaną impuls. To ważne, bo nie można uniknąć zmierzchu życia. Dlatego byłoby fantastycznie móc powiedzieć, że razem zbudowaliśmy coś, dzięki czemu ten moment przeżyjemy godnie i komfortowo.

  "Te choroby degradują całe rodziny. W takich momentach pojawia się ostrożnie podejmowany u nas temat eutanazji. Ja bym się nie bał rozpocząć dyskusji na ten temat. Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja tak to rozumiem. Eutanazja to dla mnie pomoc starszym w cierpieniach". To twoja wypowiedź, która wywołała ostrą reakcję polityków, którzy wystosowali do ciebie list z prośbą o wycofanie tych słów. Ale też ze strony wielu osób, w tym starszych, pojawiło się pytanie: co politycy sami zrobili, by poprawić los seniorów?
  Ja dziękuję za tę odpowiedź, bo gorzej byłoby, gdyby nie było żadnej reakcji. Oczywiście zdziwiłem się reakcją, która była dogmatyczna, daleko idącymi epitetami, niezrozumieniem i wyciąganiem z kontekstu słów... Nie jestem człowiekiem, który jest za eutanazją, jestem człowiekiem, który chce o niej rozmawiać. I mam odwagę o niej mówić, ponieważ w odróżnieniu od wielu ludzi byłem przy różnych sytuacjach, właśnie dzięki Orkiestrze. Trudnych sytuacjach, gdzie słowami nie można było pomóc, a człowiek ma najróżniejsze myśli na ten temat. Mam odwagę odpowiadać na jeszcze trudniejsze pytania, które nie są związane z dogmatem - gdy ktoś mówi: "absolutnie nie dopuszczam do siebie słowa eutanazja". Ja to szanuję. Ale mówię do polityków: nie zrozumieliście moich słów, za to ja was pytam o to, jak się mamy zachować - ci, którzy tworzą Orkiestrę i zbierają na ratowanie życia ludzkiego - wtedy, gdy człowiek, który ma skończone 80 lat, przytacza rozmowę ze szpitala, brzmiącą w skrócie: "nie przyjmiemy pana, bo wiek dyskwalifikuje pobyt w szpitalu". Czyli skazanie człowieka w pewnym sensie na śmierć. To są dylematy, o których mówimy przy okazji naszych działań. Próbuję znaleźć rozwiązanie, co możemy zrobić w państwie, które ma swój budżet i funkcjonuje w jakimś układzie gospodarczym, w Unii Europejskiej, które musi te pieniądze dzielić na różne części. I jak zrobić najlepiej, by półtora miliona populacji ludzi starszych nie doprowadzać do sytuacji loterii, mając do dyspozycji 750 łóżek geriatrycznych. Mówimy: zróbcie wszystko panowie politycy, żeby tych łóżek było dwa razy więcej. To ja pisałem listy otwarte do pani minister zdrowia, parę lat temu, gdy karetka pogotowia nie wyjechała po kobietę w Bartoszycach i ona zmarła. Jest łatwość zasłonięcia się różnymi słowami: system, przepisy, regulacje. One trochę nas uniewinniają, o które parlamentarzyści bardzo się spierają. Ja całym swoim życiem pokazuję, przez te 21 lat Fundacji WOŚP, że jest to walka na śmierć i życie.
  Rozmawiała: Ola Szatan
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Zatrzymany na Słowacji ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRĘDZEJ DAM 10 PLN NA WOŚP

  Waflla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  niż jeden grosz na organizację kościelną

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Owsiak, lekarze nie mogą być wyrocznią w sprawie życia i śmierci !

  Mark (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 11

  "Eutanazja to dla mnie - pisze Owsiak - pomoc w cierpieniach" to dla mnie stwierdzenie, które sugeruje; jestem za akceptacją dla uśmiercania starych, ale i młodych ludzi, którzy w ocenie lekarzy...rozwiń całość

  "Eutanazja to dla mnie - pisze Owsiak - pomoc w cierpieniach" to dla mnie stwierdzenie, które sugeruje; jestem za akceptacją dla uśmiercania starych, ale i młodych ludzi, którzy w ocenie lekarzy nie rokują. Ileż jest przypadków,że ci co "nie rokowali" żyją!!! Mało, mają się dobrze. Medycyna robi szybkie postępy. To co było niemozliwe rok, kilka lat temu dzisiaj staje się realne. Pomijam już inne czynniki jak niewyrażana czasem werbalnie przez chorego wola życia i chwilowe załamania - wola śmierci, metody naturalne nie znane medycynie, pomijam już tzw. cudy, które zdarzają się i wielu chorych na nie liczy, a medycy wcale ich zupełnie nie ignorują czy lekceważą itd.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A KTO BĘDZIE ICH UTRZYMYWAŁ?

  Antynatalista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Garstka młodych będzie utrzymywać aparatury medyczne armii starych?

  Jak zacnę tracić pamięć i srać w pieluchę, albo co gorsza będę warzywem po jakimś wypadku, to proszę mnie humanitarnie uspić, a...rozwiń całość

  Garstka młodych będzie utrzymywać aparatury medyczne armii starych?

  Jak zacnę tracić pamięć i srać w pieluchę, albo co gorsza będę warzywem po jakimś wypadku, to proszę mnie humanitarnie uspić, a nie robić żenadę z pseudo-egzystencji udającej życiezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Owsiak jest za eutanazją

  Piccolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

  Ten facet plecie trzy po trzy (znaczy się Owsiak). Przeciętny Kowalski powiedziałby, że pierd.li.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdjęcie?

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 22

  zdjęcie kretyna ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie jestem zwierzęciem stadnym

  Cyganicha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 22

  dlatego od lat nie daje ani grosza dla Owsiaka, na Caritas tak, na inne dobroczynne akcje tez , ale te nie wrzeszczą i nie jazgocza , ani ich leaderzy nie rycza "śmierć katolom",żeby pod...rozwiń całość

  dlatego od lat nie daje ani grosza dla Owsiaka, na Caritas tak, na inne dobroczynne akcje tez , ale te nie wrzeszczą i nie jazgocza , ani ich leaderzy nie rycza "śmierć katolom",żeby pod katolickimi kosciołami zbierac daniny. Okazuje sie ,ze miałam racje rozzuchwalony Owsik rzucil hasło do eutanazji tak sobie chlapnął teraz odkreca , bo mase ludzi wnerwił,musze jednak przyznac ,ze pewny plus ta hucpa ma -wyłaczony telewizor zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zachęcam

  marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 57

  Z całego serca zachęcam. Wkładajcie do puszek, ile się tylko da. To jedna z nielicznych tak rzetelnych fundacji. Naprawdę pomagają a nie tylko na pokaz.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak sie mysla

  ze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 48

  obowionzkiem kozdego rzondu jest zabezpieczynie standartu zdrowio swoich obywateli! W sytuacji kiedy dziynki wysprzedazy majontku narodowego maly procynt ludzi powionzanych wspolnom...rozwiń całość

  obowionzkiem kozdego rzondu jest zabezpieczynie standartu zdrowio swoich obywateli! W sytuacji kiedy dziynki wysprzedazy majontku narodowego maly procynt ludzi powionzanych wspolnom przeszlosciom stala sie w krotkim czasie finansowom elytom, reszcie narodu pdsuwo sie dziynki ich mediom papiyrowe kubki na sciepka zeby dorownac do europejskich standartow szpitali. Inaczyj, downiejsze haslo ..."caly narod buduje swojom stolyce", zamiyniono na "caly narod dbo o (niy) swoje szpitale". Wolontariat, to nie jest darmowe powielanie prac rzondu! I tyla w tym mondrosci.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stan finansowy WOŚP

  Lolek12 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 14

  Więcej o finansach WOŚP. http://7dni.wordpress.com/2013/01/11/czego-nie-wiesz-o-wosp/


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poinformowany inaczej

  firiduri (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 46

  Lolek, nie czytaj dziwnych blogów, sam sprawdź

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przytoczyłeś na stronie prawdę

  jolka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 33

  "Zanim wrzucisz grosik do puszki Owsiaka zastanów się czy nie lepiej przekazać go innej fundacji, która nie organizuje wielkich imprez, nie spekuluje na walutach lub giełdzie, a skupia się na...rozwiń całość

  "Zanim wrzucisz grosik do puszki Owsiaka zastanów się czy nie lepiej przekazać go innej fundacji, która nie organizuje wielkich imprez, nie spekuluje na walutach lub giełdzie, a skupia się na pomocy." I tutaj masz bardzo dużo racji, reklama dźwignią handlu i źródłem dochodów.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  Cyganicha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 20

  dawno sie zastanowiłam

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo