Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Krowiarkach wciąż przyciąga turystów. Jakie tajemnice skrywają jego mury? [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Historia pałacu w Krowiarkach
Historia pałacu w Krowiarkach fotopolska.eu
W samym sercu Śląska, otoczony zielenią obszernego parku, kryje się niezwykła historia zespołu pałacowo-parkowego w Krowiarkach. To malownicze miejsce, położone w gminie Pietrowice Wielkie (powiat raciborski), nie tylko emanuje architektonicznym pięknem, ale również przechowuje w swoich murach świadectwo burzliwej przeszłości.

Historia pałacu w Krowiarkach

Historia pałacu w Krowiarkach to barwne splątanie losów górnośląskich magnackich rodów, takich jak Strachwitzowie, Gaschinowie i Donnersmarckowie. Już w 1678 roku wieś Krowiarki była dumna ze skromnego drewnianego zamku, będącego w posiadaniu rodziny Beess. Jednak to dopiero Ernest Joachim Strachwitz w 1826 roku zdecydował się zastąpić drewniany pałac nowym, murowanym gmachem, który stopniowo przekształcał się w dzieło architektury o neogotyckich akcentach.

Rok 1856 przyniósł romantyczną miłość Wandy von Gaschin i Hugo II Henckel von Donnersmarcka, co zaowocowało kolejnymi przebudowami, w tym odbudową po pożarze w 1892 roku. Pałac przetrwał II wojnę światową, a po 1947 roku pełnił różne funkcje, od szkoły aktywu politycznego po szpital rehabilitacyjno-ortopedyczny.

Legenda o hrabinie Gaschin

Nieodłącznym elementem historii pałacu są również tajemnice i mroczne opowieści. Jedną z takich legend, jest opowieść o hrabinie Gaschin. Pewnego dnia cesarz poprosił hrabię Gaschin o przyjęcie oddziału żołnierzy w pałacu. Jednak żona hrabiego sprzeciwiła się, twierdząc, że woli mieć dwieście psów niż pruskich żołnierzy. Cesarz wpadł w furię i kazał hrabinie kupić psy, na co ta bez wahania się zgodziła.

Od tego momentu hrabina stała się postacią budzącą strach. Nocą, na białym koniu, polowała w okolicznych lasach, tropiąc zwierzynę. Pewnego razu, jak głosi legenda, odstrzeliła sobie dwa palce, a na jej zlecenie wykonano złote protezy. Jej dzikie polowania wciąż wzbudzają grozę wśród mieszkańców, a legendy o jej złowrogim duchu, galopującym nocą po wsi, przetrwały lata.

Po śmierci hrabiny, miejscowi twierdzą, że jej duch ukazuje się nocą na białym koniu. Rozpoznawano ją po błyszczących w lunarnej poświacie złotych palcach. Gdy hrabina wyruszała na łowy, psy z okolicznych wiosek dołączały do niej.

Historia pałacu w Krowiarkach

Pałac w Krowiarkach wciąż przyciąga turystów. Jakie tajemnic...

Dziś pałac w Krowiarkach pozostaje świadkiem nie tylko wielkich dziejów, lecz także miejscem, gdzie architektura i historia łączą się w niezwykły sposób. Tajemniczy i urokliwy, przyciąga miłośników historii oraz tych, którzy chcą odkrywać fascynujące narracje z przeszłości. Jedną z opcji zwiedzenia ruin jest wykupienie sesji zdjęciowej na terenie pałacu w Krowiarkach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera